2022. gada 27. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Donoru diena Smiltenē 28. februārī

Līdz ar Covid-19 izplatību asins krājums strauji krītas un VADC lūdz iedzīvotāju palīdzību.

Lai atjaunotu asins krājumu, VADC februārī dosies 48 izbraukumos

Līdz ar Covid – 19 izplatību, cilvēki kļūst piesardzīgāki, un arī donoru ceļš uz Valsts asinsdonoru centra (VADC) ziedošanas vietām ved retāk. Asins krājums ar katru dienu sarūk, tādēļ VADC lūdz visu iedzīvotāju atsaucību un mudina rast iespēju ziedot asinis. Lai nokļūtu pēc iespējas tuvāk donoriem, VADC februārī dosies 48 izbraukumos visā Latvijā.

Izbraukums Smiltenes novadā notiks 28.02. Smiltenes bērnu un jaunatnes sporta skola, Gaujas iela 2, Smiltene no plkst. 10.00 līdz 13.00;

Šobrīd īpaši trūkst AB+, AB-, O- un A- asinsgrupu asinis, bet arī citās asinsgrupās krājums nav spīdošs. Tādēļ VADC lūdz pilnīgi visu donoru atsaucību. Arī iedzīvotāji, kuri līdz šim nekad nav ziedojuši asinis un nezina savu asinsgrupu, ir mīļi gaidīti asins ziedošanas vietās https://www.vadc.lv/donoriem/izbraukumi-un-ziedosanas-vietas

“Ikviens cilvēks, kurš jūtas vesels, šobrīd var palīdzēt Latvijas ārstiem cīņā par smagi slimu pacientu dzīvībām, ziedojot asinis. Ārī ārkārtas situācijā notiek smagas autoavārijas, traumas, asiņošana dzemdību laikā un citas situācijas, kad ārsti bez asins komponentiem nespētu glābt cilvēku dzīvības,” mudina VADC direktore Egita Pole.

Izbraukumi plānoti daudzās vietās Rīgā, Zilupē, Daugavpilī, Gulbenē, Jēkabpilī, Aglonā, Līvānos, Kārsavā, Dubnā, Alūksnē Vārkavā, Kalsnavā, Madonā, Džūkstē, Brocēnos, Skrīveros, Olainē, Ogrē, Kauguros, Rojā, Bauskā, Aizkrauklē, Iecavā, Vecumniekos, Smiltenē.. Pilns izbraukumu vietu saraksts pieejams mājaslapā www.donors.lv.

Tāpat donori ir mīļi gaidīti pastāvīgajās ziedošanas vietās Rīgā – Sēlpils ielā 9, Merķeļa ielā 11 un Gaiļezera slimnīcā, Kurzemes filiālē – Liepājas slimnīcā (pēc iepriekšēja pieraksta), Latgales filiālē – Rēzeknes slimnīcā, reģionālo slimnīcu Asins sagatavošanas kabinetos – Ventspilī, Jelgavā, Valmierā un Daugavpilī.

Lai dotos uz asins ziedošanas vietu, galvenais ir laba pašsajūta un vēlme palīdzēt. Pēc reģistrēšanās potenciālajam donoram jāaizpilda neliela anketa, kam seko saruna ar ārstu, temperatūras un asinsspiediena mērījumi, kā arī hemoglobīna pārbaude. Ja  visi rādītāji ir labi, tad donors aicināts doties uz asins ziedošanu, kas aizņem aptuveni 30 minūtes.

Lai ziedotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkurai citai personu identificējošai apliecībai, kas satur sekojošu informāciju – personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto. 

“Rūpēs par donoru un personāla veselību, VADC pastāvīgajās ziedošanas vietās un izbraukumos tiek ievērotas stingras epidemioloģiskās prasības. Ja pašsajūta ir laba, tad ziedot asinis var gan pret Covid – 19 vakcinēti, gan nevakcinēti cilvēki, ” stāsta E. Pole.

 

Informāciju sagatavoja:
Sintija Kleinhofa
Sabiedrisko attiecību speciāliste