2023. gada 28. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Aizvadīts konkursa “Sakoptākais mežs” žūrijas pēdējais izbrauciens

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa „Sakoptākais mežs” žūrija 24. augustā devās trešajā jeb pēdējā mežu īpašumu vērtēšanas izbraukumā. Šajā izbraucienā žūrijas locekļi devās Latgales virzienā, lai vērtētu meža īpašumu “Pupmājas” Ludzas novadā, “Muižnieki” Krāslavas novadā un īpašumu “Gaismas” Preiļu novadā. Tagad žūrija apkopo šogad redzēto un dzirdēto, lai noteiktu, kurš ir pelnījis “Sakoptākā meža titulu”.

Īpašumā “Pupmājas” saimnieko Evita Čakše, kura īpašumu mantoja no tēva. Jau 11 gadu garumā Evita ar savu dzīvesbiedru kopj jaunaudzi – veic pļaušanas darbus, pēc tam jaunaudžu retināšanu un koku atzarošanu. “Kopā šo gadu garumā esam sakopuši katru šīs zemes kvadrātmetru tikai ar vienu domu – mēs, latvieši, esam atbildīgi par savu zemi. Vislielākais ieguvums ir gandarījums par paveikto,” stāsta Evita.

Krāslavas novadā žūrija devās apskatīt īpašumu “Muižnieki”, kurā saimnieko Valērijs Drozdovs. Īpašums tika mantos no mātes un sākotnēji tā platība bija 15 hektāri, taču šobrīd – 20 hektāri. Saimniekojot īpašumā, mežsaimnieks īpaši popularizē mākslīgo mežu apmežošanu. Tāpat īpaša uzmanība tiek pievērsta lielo ozolu un puduru saglabāšanai un saudzēšanai.

Savukārt īpašumu “Gaismas” Preiļu novadā apsaimnieko Juris Plivda. Galvenokārt, saimnieks mežā audzē bērzus, uzsverot, ka tas ir ātraudzīgs, kā arī tādēļ, ka tam ir maz dabisko ienaidnieku: “Bērzs ir mans mīļākais koks. Mans mērķis bija primāri audzēt bērzus, ja nav bērza, tad egli, taču mitrākajās vietās melnalksni.” Gluži tāpat kā ikviens mežsaimnieks, arī Juris saskaras ar dažādiem izaicinājumiem ikdienas darbā, kā piemēru minot dažādas dabas parādības, piemēram, periodus bez nokrišņiem, straujas temperatūras svārstības un vētras.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: „Šī gada konkurss pierādīja, ka meža īpašnieki ar katru gadu kļūst arvien izglītotāki gan mežsaimniecības, gan dabas aizsardzības jautājumos. Mēs šogad ievērojām īpašu tendenci – patiku eksperimentēt savā mežā, izmēģinot dažādu sugu mistrojumstādījumus, izvēloties dažādus meža apsaimniekošanas paņēmienus. Noteikti šie visi eksperimenti atspoguļosies lieliskā rezultātā. Kopumā, atskatoties uz šī gada konkursu, es droši varu teikt, ka Latvijā veidojas arvien vairāk sakoptu īpašumu un tas padara arī visu Latviju sakoptāku!”

Kopumā šogad tika saņemti 19 pieteikumi no Kuldīgas, Saldus, Dienvidkurzemes, Talsu, Krāslavas, Preiļu, Ludzas, Madonas, Ādažu, Valmieras, Saulkrastu, Cēsu un Ogres novadiem. Taču konkursa otrajai kārtai konkursa žūrija izvirzīja 9 īpašumus, no kuriem četri visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai “Zelta čiekurs” – nominācijā “Par ilgtspējīgu saimniekošanu”.

Konkursanti tiek vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.

Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla ieguvei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem.

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://ej.uz/4xax. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.

 

Sigita Alksne

Konkursa “Sakoptākais mežs” projektu vadītāja

Tālr. nr: (+371) 26814105

E-pasts: [email protected]