2023. gada 30. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Baltijas ceļam – 34

Pirms 34 gadiem, 1989. gada 23. augustā, apmēram divi miljoni Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valstu iedzīvotāju sadevās rokās, izveidojot vairāk nekā 600 kilometrus garu dzīvo ķēdi. Tā bija nevardarbīga demonstrācija ar mērķi pievērst pasaules uzmanību vēsturiskajiem notikumiem, kuros cietuši Baltijas valstu iedzīvotāji. To arvien dēvējam par Baltijas ceļu.

Akcija ir viens no mūsu tautas un visas Baltijas brīvības simboliem, apliecinājums, ka esot vienotiem kopīgā rokas spiedienā, domā un garā, varam paveikt teju neiespējamo. Baltijas ceļš kopš 2009. gada ir iekļauts UNESCO “Pasaules atmiņa” dokumentālā mantojuma sarakstā.

Baltijas ceļā piedalījās arī neskaitāmi Smiltenes novada iedzīvotāji. Juris Zušmanis, kurš tobrīd bijis norīkots par Smiltenes nodaļas atbildīgo” savā grāmatā “Smiltene. Laiki un likteņi” raksta: “Cilvēki norādītajās vietās ieradās laikus. Sarunājās, plīvoja karogi. Noteiktajā stundā cilvēki, sadevušies rokās, noklausījās Latvijas, Igaunijas un Lietuvas himnas un Daiņa Īvāna uzrunu. Baltijas ceļš bija nepārtraukts. No rokas rokā, no sirds sirdī. Tur, kur roku nevarēja aizsniegt, robu aizpildīja jostas, jakas un lakati.”

Turēsim godā šo mūsu tautai tik svarīgo dienu, kā arī allaž priecāsimies un novērtēsim iespēju dzīvot brīvā, neatkarīgā un drošā Latvijā!

 

Madara Mūrniece-Krūmiņa

Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas un mārketinga speciāliste