2024. gada 1. marts
A- A A+
Viegli lasīt

Dzirkstis no barikāžu ugunskura Smiltenes bibliotēkas logos

Novadnieka Jura Zušmaņa fotogrāfiju izstāde “Dzirkstis no barikāžu ugunskura” Smiltenes bibliotēkas logos Baznīcas laukumā 13 apskatāma līdz 31.janvārim.

1991.gada janvāra barikādes ir svarīga Latvijas vēstures lappuse un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

Šogad atzīmē 1991.gada janvāra barikāžu 33.gadadienu, kad Latvijas tauta vienojās kopīgai cīņai, lai nevardarbīgi aizstāvētu savu zemi un neatkarību. 13.janvāra nakts traģiskie notikumi Lietuvā, kad padomju tanki ieņēma Viļņas TV torni, nogalinot 14 neapbruņotus cilvēkus un  daudzus ievainojot, parādīja, ka tas pats var atkārtoties arī Latvijā. 13.janvāra agrā rītā – pulksten 4.45  – Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns uzrunāja Latvijas Radio aicināja tautu uz barikādēm, lai nosargātu stratēģiskas nozīmes ēkas. Tajā pašā dienā Daugavmalā, atbalstot Lietuvu un Latvijas neatkarību, pulcējās pusmiljons cilvēku no visas valsts. Sākās barikāžu laiks. No malu malām sabrauca lauksaimniecības un celtniecības tehnika ar piekabēm, kas pildītas ar betona blokiem un šķembām, baļķu vedēji ar pilnām kravām, bloķējot pievedceļus un tiltus. Vecrīgas ielās tika izveidoti aizsargvaļņi no betona bluķiem, smilšu maisiem un dzeļoņstieplēm, lai aizkavētu padomju militārās tehniskas virzīšanos uz svarīgiem objektiem. Ielās dežurēja tūkstošiem neapbruņotu cilvēku, dega simtiem ugunskuru, skanēja dziesmas. Brīvprātīgie piegādāja pārtiku un tēju, medicīniskās palīdzības sniegšanas punktos dežurēja mediķi. Barikādēs piedalījās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku no visas valsts un  starp viņiem arī daudzi Smiltenes novada iedzīvotāji. Smiltenieši sargāja starptautisko telefona centrāli Dzirnavu ielā. Arī mājās palikušie aizvadīja satraukuma pilnas dienas un negulētas naktis – gan raizējoties par aizbraukušajiem tuviniekiem, gan Latvijas likteni.

Aicinām apmeklēt Smiltenes bibliotēku Baznīcas laukumā 13 darba laikā, lai uzzinātu plašāku informāciju un atmiņu stāstus par barikāžu laika norisēm.

 

Informāciju sagatavoja:
Alda Liuke,
Smiltenes bibliotēkas vecākā bibliotekāre