2023. gada 26. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Festivāla “Rodam Raunā” ietvaros aizvadīta diskusija “Kā pacelt amatniecību nākamajā līmenī?”

Sestdien, 2023. gada 1. jūlijā, festivāla “Rodam Raunā” ietvaros aizvadīta diskusija par amatniecību, kuras ietvaros tika rastas atbildes uz jautājumu, kā amatniecību pacelt nākamajā līmenī, lai ar to nopelnītu. Diskusijā piedalījās trīs uzņēmēji no Smiltenes novada un viens no kaimiņu pašvaldības.

Diskusija “Kā pacelt amatniecību jaunā līmenī?” tika rīkota tematiski atbilstoša “Rodam Raunā” festivālam, kura vadmotīvs šogad bija “Māls – zemes sāls”, godā ceļot māla un keramikas meistarību. Arī diskusijā piedalījās divi keramikas amatniecības jomas pārstāvji – Raunas Ceplis saimnieks Edmunds Cinis, kaimiņu novada keramikas uzņēmuma VAIDAVA CERAMICS vadītājs Miks Balodis, bet bez viņiem starp diskusijas runātājiem bija arī tekstila meistare, jaunā uzņēmēja Evita Ūdre jeb “Evitas darināts” un koka amatnieks Agris Sērmūkslis. Moderators bija LIAA Valmieras biznesa inkubatora vadītājs Juris Čeičs.

Diskusijas laikā iezīmējās interesanta viedokļu dažādība, ņemot vērā gan runātāju dažādās darbības nozares, gan arī katra runātāja atšķirīgo darbošanās laiku amatniecības nozarē, kas Evitas Ūdres gadījumā bija mazāk nekā gads, taču citiem – 10 gadi vai pat 30.

Diskusijas laikā tika apspriesti vairāki amatniecības nozarē aktuāli izaicinājumi – kvalificētu jaunu meistaru trūkums, amatnieku izdegšana, dažkārt arī jaunu vēsmu trūkums un dizaina nozīmība produkta izstrādē. Izejmateriālu un ieguldītā darba cena.

Dalībnieki dalījās interesantos un vērtīgos pieredzes stāstos, iedvesmojot gan cits citu, gan arī klausītājus. VAIDAVA CERAMICS pārstāvis izklāstīja savu pieredzi, un uzsvēra dizaina nozīmi, mainot mērķgrupu no lokālajiem patērētājiem uz eksporta tirgu, kā arī uzsvēra cik būtiski ir pielāgot dizainu lai tas atbilstu arī ārvalstu pircēju vēlmēm un estētikai šajā procesā. Raunas Cepla saimnieks Edmunds Cinis atzina pasūtījumu lielo nozīmi un pieredzi  kas piemīt daudzu gadu darbam pie uzņēmuma vārda nostiprināšanas un attiecīgi tam raksturīgo produktu izveidei un dizainam, tāpat varējām uzklausīt Edmunda Ciņa pieredzi, piedāvājot arī tūrisma pakalpojumu, kas turpina darboties ar panākumiem. Citādā pieredzē dalījās arī koka amatnieks Agris Sērmūkslis, kas atzina, ka amatniecība ir smags darbs, kas nereti noved līdz izdegšanai, izaicinoša ir pastāvīgu darbinieku atrašana, taču Agris īpašu nozīmi piešķir savam darbam, kas izstrādāts tikai ar rokām. Savukārt uzņēmējdarbības sākumā esošā Evita Ūdre atklāja sirsnīgo ceļa uzsākšanu amatniecības jomā, šujot pirmos spilventiņus kā dāvanu mazbērniem un no tā izveidojot tirgū pavisam jaunu produktu, kam pieprasījums radies ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām.

Kopumā diskusija vainagojās ar vērtīgām atziņām – faktoriem, kas svarīgi amatniecības izaugsmei – produkta dizains, piemērotu pārdošanas kanālu izvēle, pareiza vērtības noteikšana savam produktam, kas nozīmē nenovērtēt to par zemu, kas ļauj līdzsvarot pieprasījuma un piedāvājuma faktorus, tāpat liela nozīme ir zīmolam un sadarbībai, īpaši pašu amatnieku starpā.

Beāte Putniņa

Smiltenes novada pašvaldības

Attīstības un plānošanas nodaļas uzņēmējdarbības speciāliste