2024. gada 20. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Gaujienas “Špricmājai” 185 gadi

Barons Ādolfa Heinrihs fon Vulfa atradums Gaujienā bija divas mūra ēkas – klēts un spirta brūzis.

1838. gadā no dolomīta akmeņiem tika uzcelta dzīvojamā un saimniecības ēka, kurā atradās zirgu staļļi, barības novietne, tika pat izbūvētas istabas muižas kalpiem. 1886. gada maijā Voldemārs fon Vulfs dibināja Gaujienas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību, kurā pats bijis goda priekšsēdētājs. Šo māju tautā sauca par “Špricmāju.”

Ēka ir viena no lielākajām 19.gs. barona fon Vulfa muižas ansambļa ēkām, kas ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr. 2753, un ar savu kultūrvēsturisko nozīmi Gaujienā kalpo jau vairāk nekā 185 gadus.

Šobrīd ēkā atrodas Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas un Gaujienas pagasta bibliotēkas, valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs, bāriņtiesa un jauniešu centrs. Jau vairāk kā 70 gadus ēkā ir Gaujienas tautas nams.

Foto no Gaujienas tautas nama un Gaujienas skolu un novada vēstures muzeja krājuma.

Laima Poševa

Gaujienas tautas nama vadītāja