2023. gada 1. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Gulbenes Spārītes parkā orientešanās festivāls

 
15. oktobrī Spārītes parkā Gulbenē notika orientēšanās festivāls, kurā kupli pārstāvēts bija Smiltenes novads un Azimuts OK-Sm BJSS.
 
Vīreišu Elites grupā 7 km distancē dubulutuzvara. Pirmajā vietā Austris Kalniņš un otrajā vietā Māris Vabulnieks. 7 km distanci veica arī V-40 grupa kur viss goda pjedestāls Azimuta sportistiem. Pirmajā vietā Raivis Kalniņš, otrais Valērijs Proselkovs un trešais Māris Stabiņš. Vēl viena dubultuzvara grupā V-10, kur pirmajā vietā Raivo Sarkangalvis un otrajā vietā viņa treniņu biedrs Smiltenes BJSS Jēkabs Slikšjānis. V-60 grupā uzvara Aldim Lapiņam. Uzvaras svinēja arī Marta Kalniņa S-19, Laima Puriņa S-13 un Artis Harkins V-13. Open grupā 3.vieta Tarass Proselkovs.
 
Sacensības bija aktivitāte atbalstītā projektā Nr.LVIII-067 “Parki bez robežām – plašāk/Parks without borders – wider”.

Parku ierīkošana Gulbenē sākās 19. gadsimta vidū, kad barons Johans Gotlībs fon Volfs nopirka Vecgulbenes muižu. Viņa mazdēls Heinrihs fon Volfs 19. gadsimta pēdējā ceturksnī sāka veidot parku, kurā tika ierīkoti mākslīgi dīķi ar saliņām, tiltiņi, skulptūras, eksotisku augu grupas, un par godu savai sievai skaistajai itālietei Marijai (Marisai) nosauca par Marijas parku. 20. gadsimta 20. gadu agrārās reformas laikā Vecgulbenes Marijas parks 222 ha platībā kļuva par valsts īpašumu un aizsargājamu dabas krāšņumu. 1935. gadā Marijas parku sadalīja divās daļās, vienu daļu piešķirot Zemkopības ministrijai un otru – Gulbenes pilsētai, tādējādi izveidojot Emzes parku (166,6 ha) un Spārītes parku (40,9 ha). Spārītes parka teritorijā atrodas Svētais ezers un Asaru dīķis. Asaru dīķa nosaukums radies, jo tā centrā tika uzbērta saliņa asaras formā. Savukārt Svētā ezera vidū bija izveidota viena lielāka sala, apkārt sešas mazākas. Visās salās atradās dažādas skulptūras (eņģeļi, fon Volfu simbols – vilki, lāči, putni u.c.), mazajās salās bija novietoti akmeņi ar baroneses vārda burtiem.

Spārītes parks ir ieguvis vietējas nozīmes dabas pieminekļa statusu. Vasaras sezonā Spārītes parka Svētajā ezerā šobrīd mitinās melnais gulbis vārdā Heinrihs.

Spārītes parka teritorijā, savienojot to ar Emzes parku, kas atrodas līdzās, ir izveidotas pastaigu takas – Heinriha un Svētezera taka. Emzes parka teritorijā atrodas arī trešā pastaigu taka – Marisas taka. Pārvietošanās pa takām nav piemērota cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērnu ratiņiem.

Sacensības organizēja biedrība „PRO.ini” sadarbībā ar Gulbenes novada Sporta pārvaldi un Gulbenes novada pašvaldības aģentūru “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”.

Dienu iepriekš notika Madonas novada atklātais čempionāts , kur V-55 grupā pirmajā vietā Māris Stabiņš un trešais Jānis Nulle.  V-12 grupā otrajā vietā Eduards Zariņš un trešais Arvīds Nulle. 

V-45  grupā pie bronzas godalgas tika Jānis Biezais.

 

 

 
 
Informāciju sagatavaoja:
Māris Stabiņš