2024. gada 21. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Iestājoties tumšajam laikam, neaizmirsti par drošību uz ceļa!

Iestājoties rudenim, vakaros satumst krietni ātrāk, tāpēc aicinām īpaši padomāt par savu un bērnu drošību, atrodoties ārtelpās!

Atgādinām par galvenajiem Ceļu satiksmes noteikumu punktiem, kas būtu jāpatur prātā ikvienam, pārvietojoties diennakts tumšajā laikā.

  1. Lieto atstarotājus! Diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Atstarotāji palīdz auto vadītājam gājēju pamanīt krietni ātrāk, aicinām plašāk aplūkot atšķirību – cik ātri cilvēku var ievērot ar un bez atstarojoša elementa, kā arī iepazīties ar to veidiem ŠEIT.
  2. Galvenais – pareiza rīcība uz ielas vai ceļa! Lai arī atstarotājs ir svarīgs elements drošībai, būtiskākais ir uzvesties prātīgi un disciplinēti, atrodoties uz ceļa vai ietves, kā arī jāpārvietojas atbilstoši satiksmes Gājējiem jāpārvietojas pa ietvi, gājēju ceļu vai/un velosipēdu ceļu, bet ja to nav – pa nomali. Ja nomales nav vai ja pa to pārvietoties nav iespējams, atļauts pārvietoties pa brauktuves malu vienā rindā. Jāpārvietojas pretim transportlīdzekļu braukšanas virzienam, bet personām, kuras brauc ratiņkrēslā vai stumj motociklu, mopēdu, velosipēdu un tamlīdzīgi, pa brauktuves malu vai nomali, atļauts pārvietoties pa jebkuru ceļa pusi.
  3. Netraucē pārējos gājējus! Pārvietoties pa ietvi, gājēju un/vai velosipēdu ceļu, vai nomali, izmantojot skrituļslidas, skrituļdēļus un tamlīdzīgi, sporta vai atpūtas inventāru, atļauts, ja tas netraucē pārējos gājējus. Šķērsot brauktuvi ar minēto inventāru atļauts ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu.
  4. Šķērso brauktuvi pareizi! Gājējiem brauktuve jāšķērso pa pārejām, bet, ja to nav, krustojumos pa ietvju vai nomaļu iedomāto turpinājumu. Ja redzamības zonā gājēju pārejas vai krustojuma nav, brauktuvi atļauts šķērsot taisnā leņķī attiecībā pret brauktuves malu vietās, kur ceļš labi pārredzams uz abām pusēm. Pirms brauktuves šķērsošanas pa gājēju pāreju vietās, kur satiksme netiek regulēta, gājējiem jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas, kā arī to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību.

Plašāku informāciju aicinām aplūkot Ministru kabineta noteikumos Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi” ŠEIT.

Piebilstam, ka uzmanību savai drošībai nepieciešams pievērst arī apdzīvotās vietās, kas ir apgaismotas. Diennakts tumšajā laikā gan Smiltenes pilsētā (izņemot tās ielas, kas paredzētas tranzīta nolūkiem vai, kurās tehniski apgaismojumu nav iespējams izslēgt), gan pagastu teritorijās energoresursu taupības nolūkos tiek izslēgta katra otrā laternas gaisma, kas dažviet var samazināt autovadītāja un gājēja redzamību. Atgādinām, ka apgaismojums samazināts energoresursu taupības nolūkos.

Sagatavoja

Beāte Putniņa

Smiltenes novada pašvaldības

Komunikācijas speciāliste

 

Smiltenes novada Pašvaldības policija