2022. gada 3. jūl.
A- A A+
Viegli lasīt

Ir atklāta Apes vēstures ekspozīcija

Pilnībā atjaunotajā Elīnas Zālītes memoriālajā mājā, Apē, ikviens interesents, tūristi varēs apmeklēt Apes vēstures ekspozīciju. “Šis divus gadus ilgušais darbs pie Elīnas Zālītes memoriālās mājas remontdarbiem, vēstures ekspozīcijas telpas remonta un vēstures ekspozīcijas izveides, nu ir pārtapis brīnišķīgos stāstos un vēstures notikumu atspoguļojumā.

Ekspozīcijas atvēršana bija ļoti gaidīta Apes vecākā gadagājuma iedzīvotājiem. Ar klusuma brīdi godinājām tos, kuri mūs atbalstīja, bet šo mirkli nesagaidīja – Apes novada domes priekšsēdētāju Jāni Libertu un sirdscilvēku, Apes vēstures izzinātāju Diānu Liepiņu. Pats pārsteidzošākais  ir tas, ka visa Apes vēsture ir satilpusi vien 27m2. Šī ekspozīcija ir veidota tā, lai interesanti būtu visu paaudžu apmeklētājiem. Ikviens  Apes vēstures notikumus var izzināt un iepazīt  lielajā displejā, kādu vien tēmu vēlas padziļināti apskatīt: baronu laikus, skolas, personības, nemieru cīņu un reformu laiku, Apes rajonu, amatiermākslas kolektīvus, muzejus u.c. Ekspozīcija tika veidota tā, lai tā būtu mūsdienīga un interaktīva. Bija jābūt ļoti radošiem. Jaunākā vecuma bērniem, pusaudžiem un jauniešiem (ikvienam) būs interesanti kopā ar baronu ķert vēžus Vaidavas upē vai rotāt Ziemassvētku eglīti Apes pilī, izmantojot 3D brilles. Dažādus Apes vēstures notikumus iepazīsim ar interaktīvā vēstures galda skanošo atvilktņu palīdzību. Vēstures notikumu materiālus varēs papildināt, jo displejā var ievietot lielu apjomu fotogrāfiju, aprakstu u.c. Elīnas Zālītes memoriālās mājas vadītājai Irēnai Meisterei ir daudz ieceru, ideju, kā vēl var papildināt šo ekspozīciju. Ikvienu interesentu aicinām atrast mirkli laika un apmeklēt Apē gan vēstures ekspozīciju, gan iepazīt izcilās rakstnieces, dramaturģes Elīnas Zālītes dzīvi, daiļradi.

Lielu paldies sakām visai lielajai, darbīgajai komandai, atbalstītājiem, ikvienam, kurš palīdzēja īstenot mūsu sapni par Elīnas Zālītes memoriālās mājas atdzimšanu un Apes vēstures ekspozīcijas izveidi, lielas āra terases izbūvi radošiem pasākumiem. Īpašu paldies vēlamies pateikt Apes novada pašvaldībai, kura noticēja un atbalstīja darbu uzsākšanu un Smiltenes novada pašvaldībai, kura atbalstīja visu iesākto darbu pabeigšanu, Vidzemes Augstskolai, Ingusam Meisteram, Normundam Dunduram, Dinai Meisterei, Benitai Augulei, Dzintrai Ozoliņai, Līgai Bindemanei, Bangai Smarodai, Anitai Harju, Dinai Semjonovai, Aldim Kalacim, Andrim Cekulam, Marekam Grandavam, Inutai Klaipai-Daukstei, Jānim Adienim, Astrīdai Harju, Ilvai Sārei, Jānim Ločam, Rināram Teterim, Irinai Piterānei, Edijam Gustam, Agritai Leitei, Līgai Zaķei, Sandrai Oto, Iritai Tīlānei –Pakalniņai un Paulai Zariņai.

Tie, kuri vēlas apmeklēt Elīnas Zālītes memoriālo māju (Apē, Dzirnavu ielā 24) un iepazīties ar jaunatklāto Apes vēstures ekspozīciju, var pieteikties pa tālruni 26124789 (Irēna Meistere).

 

Informācijas sagatavoja:

Kultūras un tūrisma pārvaldes

Kultūras jomas vadītāja Iveta Kovtuņenko