2023. gada 1. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Īstenotas projekta “Kultūrvēstures mantojums: iespēja tūrisma pakalpojumu attīstībai” aktivitātes

Smiltenes novada pašvaldība kopā ar Bauskas novada pašvaldību un Zemgales plānošanas reģionu īstenojusi Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam projekta “Kultūrvēstures mantojums: iespēja tūrisma pakalpojumu attīstībai” (ZE RUNRARO, Nr. LVIII-057) aktivitātes. Projekta mērķis bija stiprināt iepriekš realizētā projekta RUNRARO rezultātus un aktivitātes, veicināt tūrisma objektu atpazīstamību, uzlabot Bauskas un Smiltenes novada pašvaldību pievilcība kultūras tūrisma jomā, stimulēt aktīvu un efektīvāku esošo resursu izmantošanu, kultūras un vēsturisko mantojumu, vietējo sabiedrību un uzņēmējdarbību.

Projekta ietvaros Smiltenes novada pašvaldība iegādājās aprīkojumu Raunas viduslaiku pils torņa infrastruktūras uzlabošanai un pasākumu norisei pilsdrupu teritorijā. Raunas pils tornis aprīkots ar videonovērošanas sistēmu, uzstādīts tūristu plūsmas skaitītājs apmeklētāju uzskaitei, kā arī digitālā atslēga, lai uzlabotu piekļuvi Raunas pils tornim. Tāpat arī iegādāti mobilie skatuves podesti, LED prožektori pilsdrupu izgaismošanai pasākumu norises laikā, kā arī jaudīgs projektors, lai rādītu krāšņus video un projekcijas uz Raunas pils mūriem.

Tāpat arī izveidota izstāde “Raunas pils arheoloģiskās senlietas” Raunas pils tornim, divdesmit izstāžu planšetēs stāstot par Raunas pils arheoloģiskajā izpētē atrastajām senlietām un to izmantošanu. Izstāžu planšetes rotā skaistas arheoloģisko senlietu fotogrāfijas. Lai popularizētu Raunas pili un vēstītu par pils vēsturi, projekta ietvaros radīta arī krāsaina brošūra “Raunas pils”, kas izdota 1500 eksemplāros, kā arī brošūras versija angļu valodā 500 eksemplāros.

Viena no aktivitātēm, kas tika realizēta projekta ietvaros, bija Sonoras Vaices un Štrausa stīgu kvarteta koncerts Raunas pils pagalmā, kas raunēniešus un viesus priecēja Raunas vārda dienas svinību ietvaros – 18. augusta vakarā. Jāatzīmē, ka šī bija pirmā reize, kad šāda veida koncerts notika Raunas pils pagalmā.

Projekta ietvaros, sadarbībā ar Zemgales plānošanas reģionu, publicēti raksti par Raunas pili, Raunu un Smiltenes novada kultūrvēsturiskā mantojuma objektiem žurnālos “Ieva” (2023. gada oktobrī), “Geo” (2023. gada oktobrī), kā arī lidsabiedrības “airBaltic” žurnālā “Baltic Outlook”. Saite uz digitālo izdevumu šeit.

2023. gada 24. – 25. augustā desmit Smiltenes novada speciālistiem, kuri saistīti ar kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un apsaimniekošanas, kā arī tūrisma jomu, bija iespēja doties Zemgales plānošanas reģiona organizētajā divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā uz Viļņas apgabalu Lietuvā. Brauciena laikā dalībnieki apmeklēja Ukmerges pilskalnu, Viļņas vecpilsētu un tūrisma informācijas centru, Traķu pili un tūrisma informācijas centru, Ķērnavas pilskalnu kompleksu un muzeju, kā arī tiekās ar nozares speciālistiem.

Savukārt 10. novembrī novada iedzīvotāji, tūrisma uzņēmēji un citi interesenti tika aicināti piedalīties Zemgales plānošanas reģiona organizētajās tiešsaistes apmācībās “Tūrisma un kultūrvēsturisko objektu interaktīvās ekspozīcijas”, lai uzzinātu jaunākās tendences dažādu digitālo un interaktīvo izstāžu veidošanā.

Vairāk par projektu

Projekta vadītāja Smiltenes novadā:
Ieva Plētiena

Projekts ZE RUNRARO tiek īstenots pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Smiltenes novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.