2021. gada 3. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Izstāde LATVIJAS HERALDIKA

Ģerbonis ir identitātes zīme – simbols, kas starptautiskā, heraldikas tradīcijās balstītā veidā atspoguļo tās unikālās vērtības, kas vislabāk raksturo ģerboņa īpašnieku.

Smiltenes novada Kultūras centra logos no 5.11.2021. līdz  5.12.2021. būs skatāma izstāde LATVIJAS HERALDIKA. Izstādē būs aplūkojami Ilzes Lībietes un Jura Ivanova jaunizveidotie Pašvaldības ģerboņi.

 1988.gadā Latvijas Valsts Heraldikas komisija atsāk darbu pēc 50 gadu ilga pārtraukuma. Nozīmīgs Atmodas ieguldījums bija arī valstisko simbolu atjaunošana. Rīgas pilsētas un Latvijas Republikas ģerboņa grafiskā restaurācija tika uzticēta māksliniekam Jurim Ivanovam. Vēsturisko pilsētu ģerboņu grafisko restaurāciju Juris Ivanovs paveica kopā ar māksliniekiem Laimoni Šēnbergu un Gunāru Kirki. Latvijas heraldikas grafiskā dizaina pamatlicēja, LMA profesora, ievērojamā grafiķa Riharda Zariņa rokas veiklība kļuva par vienojošo uzstādījumu izstrādājot jaunos pašvaldību ģerboņus kā arī guva stilistisku ievirzi dzimtu, korporatīvo ģerboņu zīmējumos. Kopš 1995. gada Juris Ivanovs strādā kopā ar Ilzi Lībieti. Kopējā darbā tapuši 113 pašvaldību, 40 dzimtu un 10 korporatīvie ģerboņi. Izveidoti apbalvojumu komplekti 15 pašvaldībām, ministrijām un citām valsts iestādēm.

Latvijas heraldika ir jauna, tāpēc uzskatām, ka, līdztekus ģerboņa dizaina izveidei, svarīgi būtu Latvijas vizuālo tēlu padarīt atpazīstamu un popularizēt Latvijas heraldiku, organizējot izstādes gan Latvijā, gan ārzemēs.

(I. Lībiete, J. Ivanovs)

Smiltenes pilsētas ģerbonis izstrādāts 1925.gadā R. Zariņa vadībā. Ģerbonis tika atjaunots 1993. gadā . Restaurāciju veica Juris Ivanovs ,  Laimonis Šēnbergs un Gunārs Kirke.

*Organizators ir tiesīgs mainīt pasākuma norisi, mainoties valstī noteiktajiem epidemioloģiskajiem noteikumiem.

Informāciju sagatavoja:

Gita Ozoliņa

Smiltenes novada KC mākslinieciskā vadītāja

EPIDEMIOLOĢISKĀ SITUĀCIJA NOVADĀ

KalendārsSlider