2023. gada 23. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Izveidota dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas kultūrvieta

“Taurenim spārnos jānotur debesis.

Kāds viņam tās uzticējis.” /M.Svīķe/

Taurenis  daudzās zemēs simbolizē prieku, ilgu mūžu, brīvību un cerību. Uzskata, ka tauriņi aiznes cilvēku vēlēšanās līdz debesīm. Tas simbolizē debesis un zemi, dzīvi un nāvi,  pāreju no viena posma citā. 

Viens posms ir noslēdzies, un pāreja no sapņa par īstenību ir notikusi. Marikas Svīķes kultūrvietā atlidojis taurenis. Nolaidies nevis, lai turētu debesis, bet lai turpmāk šajā vietā ikdienu atgādinātu par dzejnieci, viņas dzeju, dabas mīlestību un darbiem.

Aizejot uz parku un apsēžoties uz jaunajiem soliņiem, var izbaudīt brīdi pirms pabeigtības. Celiņi jau izraksti un ieklāti, atvestā melnzemē zālīte priecājas par lietu un augšanu, milzīgā melnā kabeļu čūska ir pārvērtusies gaismiņās, kas vakaros apspīdēs skulptūru. Dobēs samēslotas un nomulčētas ziedēšanu gaida kaķumētras, lavandas, anemones, hortenzijas, krokusi un citi augi. Šobrīd, vēl maziņi un trausli, bet jau drīz tie veidos ziedu upes un pie sevis aicinās īstus tauriņus un bites. 

Vēl daži nelieli darbi, un ar prieku varēsim šo vietu atklāt ar dziesmām un dzeju.

Vietas tapšanas process noritējis vairāk nekā divu gadu garumā un bijis iedvesmojošs un radošs mūsu biedrībai.

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” šajā procesā ir uzņēmusies iniciatora lomu un bija tie, kuri uzrunāja pašvaldību par sabiedrības vēlmi pēc vietas, kura atgādinātu par dzejnieci un kurā viņu pieminēt. Taču šajos gados esam izsecinājuši, ka bez mums ideju vākšanā, noslīpēšanā, ziedojumu kampaņās, realizācijā un būvniecības procesā ir piedalījušies vairāki simti cilvēku no Smiltenes novada un citām vietām. Un katrs, kas piedalījās iedvesmoja mūs un noveda sapni tuvāk mērķim.

Tas tiešām ir kopienas darbs, ieguldot brīvprātīgo darbu, ziedojot un iesaistoties. Tieši to arī novērtēja Lauku atbalsta dienests, apstiprinot projekta finansējumu, kas ļāva mums par Marikas Svīķes kultūrvietu priecāties nevis pēc gadiem, bet gan jau šovasar. Nepieciešamo līdzfinansējumu biedrība ieguva, piedaloties Smiltenes novada pašvaldības līdzfinansēšanas konkursā.

Pateicoties piesaistītajam finansējumam, līdz šim saziedoto naudu nu varēsim izmantot turpmākai vietas uzlabošanai un pasākumu norisei tajā. 

Paldies mūsu rosīgajai un idejām bagātajai kopienai, un tiksimies atklāšanas koncertā 22.07.2023. plkst. 16.00.

 

Biedrība  “Smiltenei un Latvijai”


Projektu finansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai. Projekts 22-09-AL10-A019.2201-000006 “Dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas un kultūras vietas izveide Smiltenes Vecajā parkā” Finansējums 19904.46 eiro. Līdzfinansē Smiltenes novada pašvaldība 2000 eiro.