2023. gada 25. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Klusās mūzikas koncerts. Saikne.

 
Lai kā cilvēkam palaikam labpatiktos to neievērot, kosmoss pastāv kā vienota unikālu elementu sistēma.
Zvaigzne ar zvaigzni spēlējas netveramos ritmos, sala ar salu runā pāri ūdens klajumam, kurā vilnis seko vilnim, koks ar koku sazinās zaru glāstos un pazemes sakņu apskāvienos, un pat mākoņi tur, augšā izšķīst un atkal sablīvējas, vēstot kādu grūti nolasāmu, taču precīzu informāciju par debesu norisēm.
Pati dzīvības definīcija paredz tās daļu ciešu saistību, mijiedarbību vienai ar otru.
Un, lai cik sarežģīti, mūs vienojošās parādības – asinsradniecība, suga, valoda, nodarbošanās, pati zemeslode, uz kuras esam nolemti dzīvot un kustēties, ir patiesas cilvēcības saites, – tā ir mūsu iespēja būt kopā.
Klusās mūzikas koncertā šogad uzstāsies mūziķi, kurus saista daudzdimensionāls kopābūšanas rituāls, viņu profesija – skaņu mākslas radīšana – un tajā pat laikā cieša ģimeniska saikne.
Viņš un viņa – domubiedri, kas ikdienā dzied un spēlē, īsteno sevi mūzikā, turklāt dara to kopā. Nevis kādam vienreizējam “dziedošo ģimeņu” šovam, bet pastāvīgiem muzikāliem atklājumiem, tāpat kā gatavo brokastis un vakariņas, kā apspriež jaunākās ziņas un audzina bērnus.
CÄTLIN UN MARKO MÄGI – profesionāls mūziķu pāris no Igaunijas, šarmantās Vīlandes pilsētiņas.
Ketlina ir viena no prominentākajām figūrām igauņu tautas mūzikā, dūdu un vargāna spēles virtuoze. Akadēmiski pētījusi tautas skaņrades metodes, īpašu uzmanību pievēršot Juhanam Mākeram, aizpagājušā gadsimta dūdiniekam ar iesauku Torrupilli Juss, no viņa sacerētajām melodijām veidojot muzikālus stāstus, spēlējot tos koncertos un ierakstot albumā. Mūziķe darbojas dažādos sastāvos – Ro:Toro, Torrupilli Jussi Trio, Duo Cätlin & Marko Mägi, kā arī solo. Pasniedz tautas mūziku Vīlandes Kultūras akadēmijā.
Ketlinas vīrs Marko spēlē soprāna un alta saksofonus, sadarbojas ar pasaules džeza mūziķiem, kā arī vada Kultūras akadēmijas Mūzikas nodaļu un māca studentiem mūzikas teoriju.
Jāpiebilst, dūdu un saksofona duets ir reta, bet IGAUŅU dūdu un saksofona duets – unikāla parādība.
Tā kā neviens no igauņu pāra spēlētajiem instrumentiem nav harmonisks jeb akordiāls, viņi izmantos arī dzīvo elektroniku, nekā slēpta, proti, jūsu priekšā kāds nospēlēts fragments tiks “noķerts” un atskaņots vēl un vēl, tam klāt radot brīnumainas tautas mūzikas ainavas.
Izrādās, arī Latvijā mīļi kopā dzīvo un ar mūziku profesionāli strādā cilvēki, kuru intereses sakņotas folklorā.
KRISTĪNE KALNIŅA-KĀRKLE un viņas brālis EDGARS KĀRKLIS kopš bērnības dziedājuši un spēlējuši mammas Annas vadītājā folkloras kopā “Ceiruleits” Līvānos. Pieaugot saikne ir tikai pastiprinājusies. Edgars un Kristīne turpina tautisku muzicēšanu “Folkvakarā”, ” ElektroFolk”, Edgars arī “Auļos”. Edgars palicis uzticīgs dūdām, akordeonam un stabulēm, Kristīne – vijolei.
Drīz pēc Kristīnes liktenīgās satikšanās ar MARTU KRISTIĀNU KALNIŅU, sava tēva Imanta ideju tautā nesēju un iedzīvinātāju, izveidojas vairāku mūziķu apvienība “Raxtu raxti”, kurai pateicoties, Klusās mūzikas koncertā dzirdamais trio Kristīne – Edgars – Marts klausītājiem šķiet labi pazīstams.
Taču šoreiz viņu stāsts būs nedaudz citādāks – ne atpazīstamības, bet sirdi pildošas eksistenciālas saiknes vārdā dziedāta un spēlēta mūzika nes reizē senatnes spēku, iemieso neatņemamu tagadnes klātesamību un veido nākotnes virzības skici.
Trīs saiknes.
Starp cilvēku un cilvēku.
Starp mūziķi un mūziķi.
Un starp laiku laikiem, tautas gara virzību jūtot un nesot.
Klusās mūzikas koncerts sestdien, 5. augustā plkst. 20.00 Smiltenes novada Blomes pagastā, pļavā pie Riņģu saiešanas nama.
Biļetes uz vietas, pieaugušajiem 10 eiro, pensionāriem 5 eiro, bērniem bez maksas.
 

Uz skaistu tikšanos!