2024. gada 18. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Konkurss “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība” vairojis ģimenēm draudzīgu vietu skaitu visā Latvijā

Lai veidotu ģimenisku vidi valstī un sniegtu papildu iespēju iedzīvotājiem iesaistīties ģimenēm draudzīgu vietu attīstībā, kopš 2017. gada tiek organizēts konkurss “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība”, kurā  kā labie piemēri apbalvotas jau vairāk nekā 25  pašvaldības. Trīs gados par konkursā gūtajām naudas balvām 292 000 eiro apmērā Latvijas reģionos attīstīti dažādi ģimenēm draudzīgi projekti. Šogad balvām atvēlēti 100 000 eiro. 

Naudas balvu izlietojums ataino konkursa ieguldījumu ģimenēm draudzīgu vietu attīstīšanā Latvijā. Vairākos novados iekārtotas atpūtas vietas, izveidoti vai papildināti rotaļu laukumi, uzstādītas tandēmšūpoles, rotaļu kompleksi, piemēram, “Pirātu kuģis” Līvānos. Iegūtais līdzfinansējums palīdzējis izveidot velotrasi Olainē, ierīkot publiskās labierīcības Smiltenes Vecajā parkā, kā arī velosipēdu remonta statīvu Priekuļu Sporta birzītē.  Latgales zoodārzā iekārtots izglītojošs objekts – trušu un kukaiņu viesnīca, Madonas slimnīcas Bērnu nodaļā – bērnu rotaļu stūrītis. Par konkursā gūto naudas balvu iegādāts sporta inventārs, akustiskā sistēma, fizioterapijas nodarbību aprīkojums, noorganizēta nometne un nodarbības Ikšķiles novada bērniem, iegādāts interaktīvs aprīkojums Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā.  Iegūto finanšu apgūšana turpinās, piemēram, Bauskas novadā top Saules dārza amfiteātris.

“Konkurss godina tās pašvaldības, kuras ir atradušas savu ģimenei draudzīgas pašvaldības formulu un kalpo par lielisku piemēru citiem. Viens no tā uzdevumiem ir atbalstīt pašvaldību centienus ar naudas balvām, kā arī nodrošināt pieredzes apmaiņu starpnovadu līmenī, vienlaikus atspoguļojot sabiedrībai, cik Latvijas pašvaldības ir radošas un unikālas,” skaidro Zaiga Pūce, Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore.

Pagājušā gada konkursa uzvarētājs Kurzemes plānošanas grupā bija Grobiņas novada pašvaldība. Tās domes priekšsēdētājs Aivars Priedols stāsta: “Līdztekus pašvaldības darbam, veidojot ģimenēm patīkamu, ērtu un interesantu dzīvesvidi, konkurss sniedz lielisku iespēju veidot vēl papildu dialogu ar sabiedrību. Naudas balva mums ļāvusi īstenot jaunus projektus – novadā izvietoti pieci brīvdabas grāmatu skapji un Grobiņā, Ālandes atpūtas kompleksā, uzstādīti brīvdabas mūzikas instrumenti –, realizējot dažas iedzīvotāju aptaujā izteiktās idejas, bet pārējās – paturot nākotnei. Arī šogad mudinu gan Grobiņas novada, gan arī citus iedzīvotājus ar savu balsojumu novērtēt to, kas pašvaldībās paveikts, lai iedzīvotajiem dzīve kļūtu vēl ērtāka un drošāka.’’

Daugavpils pilsētas pašvaldība par 2018. gada konkursā iegūto naudas balvu Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā uzstādījusi interaktīvo paklāju un digitālo mājturības komplektu. Daugavpils pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Igors Prelatovs atklāj: “Skolas vecuma bērni pie mazākās izdevības dodas apmeklēt digitālo aktivitāšu centru, lai uz “burvju paklāja” paspēlētu virtuālās spēles. Ļoti pieprasīts ir arī digitālās mājturības komplekts, ko veido vektorapstrādes datorprogramma, termoprese, ploterēšanas iekārta un sublimācijas printeris. Pateicoties konkursam, nodarbību ciklā “Digitālā mājturība” var apgūt dizaina veidošanu grafikas apstrādes programmā un auduma apdrukas tehnoloģiju izmantošanu.”

Konkursa organizatori un atbalstītāji trīs gados snieguši ieguldījumu vairāk nekā 25 pašvaldībās, palīdzot tām attīstīt jaunas ģimenēm draudzīgas vietas. 2017. gada pašvaldību konkursa balvu fonds bija 51 000 EUR, 2018. gadā – 109 000 EUR, bet 2019. gadā – 132 000 EUR.  Vairāk par naudas balvu izlietojumu lasiet tīmekļa vietnē www.vietagimenei.lv.

2020.gadā kopējais konkursa naudas balvu fonds ir 100 000 EUR. Uzvarētāji piecu plānošanas reģionu pašvaldību grupās iegūs nomināciju “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2020” un naudas balvu 12 500 eiro apmērā katra. Savukārt konkursa uzvarētājs nominācijā “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība Latvijā 2020” saņems galveno balvu 25 000 eiro apmērā. Tāpat konkursa vērtēšanas komisija varēs noteikt papildu nominācijas ar balvu fondu 7500 eiro apmērā.

Konkurss “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība” ir viena no trim ģimeņu atbalsta pasākumiem, ko realizē Sabiedrības integrācijas fonds. Fonds īsteno arī programmu “Ģimenei draudzīga darbavieta“, kā arī izsniedz Latvijas Goda ģimeņu apliecības “3+ Ģimenes karte” Latvijas daudzbērnu ģimenēm.

 

Konkursa “Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2020” atbalstītāji: plašākais pakomātu tīkla nodrošinātājs Baltijā “Omniva”, ģimenes uzņēmums “ViKrEm”, Latvijas vecāku organizācija “mammamuntetiem.lv”, CSDD Rīgas Motormuzejs, Atsaucīgo māmiņu forums, mīlētākais saldumu zīmols “Laima”, kinoteātris “CINAMON”, SIA “TZMO Latvija” ar higiēnas preču zīmoliem “Happy”, “Seni”, “Bella” un tirdzniecības centrs “Origo”.

Informāciju sagatavoja:

Zane Jēkabsone

SABIEDRĪBAS INTEGRĀCIJAS FONDS

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Papildu informācija:

Ilze Aizsila        

NORDS PORTER NOVELLI

projektu vadītāja