2023. gada 26. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Latviskums sākas ar mums

Jūnijā Smiltenes pagasta “Lejas Varicēnos” ar Smiltenes novada pašvaldības atbalstu notika divu dienu nometne, kurā ar pieredzējušu un zinošu meistaru padomu interesenti izgatavoja dažādas 9 – 11. gs. arheoloģiskā tērpa daļas.

Atsaucība bija ļoti liela. Bija darbnīcas, kurās visus pieteikumus pat nevarējām apstiprināt. Nometnes laikā pie saviem zābaciņiem tika 10 dalībnieki, kreklus gatavoja trīs, grūtākus un vieglākus celu jostu aušanas veidus izzināja piecas audējas. Skaistas rotas ikdienā un godos tagad nēsās vienpadsmit dalībnieki, un semināru par arheoloģisko tērpu 9. – 11. gs. noklausījās 19 interesenti. Tas tikai vēlreiz apliecina, ka Smiltenes novads ir latviskākais novads pasaulē, un šeit tradīcijas un valoda nezudīs, jo cilvēkiem tās rūp.

Vēl vairākas dienas izveidotajā nometnes WhatsApp čatā saņēmām siltus vārdus:

“Paldies par brīnišķīgo kompāniju, vidi un zinošajiem lektoriem, kuri sniedza ieskatu amatu noslēpumos. Labprāt piedalītos vēl kādā tādā sarīkojumā”;

“Paldies par lielisko iespēju darboties ar profesionāļiem, satikt domubiedrus un saturīgi pavadīt laiku. Paldies rotu meistaram par pacietību un plānā jau ierakstīta celaines aušana”.

Gan mēs, gan meistarklašu vadītāji priecājamies par to, ka nometne devusi iedvesmu daudziem dalībniekiem tupināt papildināt savu arheoloģisko tērpu. Meistarklases notika blakus viena otrai, un starplaikos visi varēja aiziet apskatīties darbošanos arī tajās nodarbībās kurās paši nepiedalījās. Stāvot un skatoties, kā darbojas citi, radās daudzas interesantas un arī jautras atziņas, kā arī izgaisa daudzi maldi un bailes par dažādu arheoloģiskā tērpa daļu darināšanu. Kā piemēram:

“Izrādās, ka rotu darināšanai nemaz nevajag spēku un to var izdarīt pat bērns (lai nemaldinātu lasītāju, jāmin ka vajag gan arī milzīgu pacietību, kas piemīt ne katram bērnam);

“Tu to dari pirmo reizi? Un tev sanāk? Es biju iedomājusies, ka celu jostas aušana ir kaut kāds kosmoss”;

“Neticēju, ka, neko nemākot, pusotrā dienā var pagatavot zābakus! Būs man ar jāizmēģina”.

Tie bija tikai daži no komentāriem, kurus dzirdējām šajās dienās.

Strādājot, mācoties un dziedot Jāņu dziesmas varēja just prieku, par pašu paveikto un cieņu pret savu zemi.

Ticam, ka meistarklašu dalībnieki ar lepnumu nesīs savu tērpu un rotas un būs iedvesma citiem sākt gatavot savu arheoloģisko tērpu.

Paldies Smiltenes novada pašvaldībai, kura atbalstīja biedrības ideju Smiltenes novada kultūras, sabiedriski nozīmīgu vai izglītojošu aktivitāšu projektu konkursā un piešķīra finansējumu meistarklašu norisei! Paldies arī biedrības biedriem un folkloras kopas “Rudzupuķe” dalībniekiem, par iesaisti organizēšanā un plānošanā! Kopā mums izdevās brīnišķīgs pasākums, kurš vēlreiz apliecināja, ka latviskums sākas ar mums!

Biedrība “Smiltenei un Latvijai”