2022. gada 30. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Palsmanes baznīcai atjaunos vēsturisko sētu

Lauku atbalsta dienests  ir apstiprinājis Palsmanes evaņģēliski luteriskās draudzes projekta iesniegumu Nr.22-09-AL10-A019.2201-000001 “Palsmanes baznīcas sētas atjaunošana.”.

Projekta rezultātā tiks atjaunoti baznīcas sētas metāla kalumi to autentiskajā izskatā. 

Jau izsenis Palsmanes baznīcai piegulošo teritoriju iežogo kalta metāla sēta. Tā izveidota 1877. gadā, par to 1930. gadā tiek minēts izdevumā “Arhitektūra” no pieminekļu apraksta lapas. Kaltie metāla sētas posmi un vārti ir oriģināli un redzami arī vissenākajā pieejamajā Palsmanes baznīcas litogrāfijā. Kā vēsta vēstures avoti, tad par sētas ierīkošanu kopā tērēti 3000 rubļu. Kopējais sētas garums ir  196 metri.  Šobrīd sētas metāliskie kalumi ir aprūsējuši un apsūnojuši. Daudzviet tie ir saliekti un izlauzti, sētas atsevišķos posmos to vispār nav vai arī trūkst vairāku metālisku kalumu fragmentu. Atjaunojot sētu tās vēsturiskajā izskatā, tiks saglabāts izcils kultūrvēsturisks mantojums, kā arī sakārtota teritorija ap baznīcu.

Projekta kopējās  izmaksas ir  29 456.46 EUR no tā ELFLA fonda publiskais finansējums  26 510.81 EUR, Smiltenes novada pašvaldības līdzfinansējums 2000 EUR.

Projekta īstenošanas laiks 2023. gada 30. novembrim, atjaunošanas darbus veiks SIA “METALSPECS.”

Projekta pieteikums sagatavots un guvis atbalstu vietējās rīcības grupas biedrības „Abulas lauku partnerības” sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas 2015.—2020. gadam izsludinātajā projektu pieteikumu iesniegšanas 11. kārtā.  Projekts īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.—2020. gadam pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu. Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu administrē Lauku atbalsta dienests.

Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai (ELFLA) pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē šeit

Informāciju sagatavoja:

Ilva Pētersone

Foto no draudzes arhīva