2023. gada 30. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Par bezsaimnieka un klaiņojošo kaķu situācijas risināšanu Smiltenes novadā

Smiltenes novadā paredzēta noteikta kārtība rīcībai, kas saistās ar bezsaimnieka kaķu kolonijām dzīvokļu ēku teritorijās, tāpēc pašvaldība vieš skaidrību par šī brīža procesu norisi.

Informējam, ka saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likumu, bezsaimnieka kaķi nav uzskatāmi par klaiņojošiem dzīvniekiem un tiem ir tiesības uzturēties dzīvojamo māju tuvumā, ja tie ir sterilizēti un attiecīgi apzīmēti (nogriezts kreisās auss galiņš) un aprūpēti – dzīvniekiem pieejama barība un patvērums. Bezsaimnieka kaķi ir dzīvojamo māju pagalma sastāvdaļa un, ja tie ir sterilizēti un aprūpēti, tiek ierobežota turpmāka dzīvnieku vairošanās.

Smiltenes novada pašvaldībā tiek piekopta bezsaimnieka kaķu populācijas kontroles programma “Noķer-sterilizē-atlaiž”. Smiltenes novada pašvaldībā bezsaimnieka kaķu izķeršanu sabiedriskās kārtības nodrošināšanas nolūkos īsteno Pašvaldības policija, kas dzīvniekus atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.678 “Klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanas prasības” nogādā veterinārmedicīnas iestādē, kur kaķus apskata sertificēts veterinārārsts – slimi un veci kaķi tiek eitanizēti, bet veseli dzīvnieki – sterilizēti, vakcinēti pret trakumsērgu, apzīmēti – un pēc vienas vai divām diennaktīm nogādāti pastāvīgajā mītnes vietā.  Ministru kabineta noteikumi Nr.266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” 21. punkts paredz, ka kaķis, kas ir vecāks par sešiem mēnešiem, var brīvi uzturēties ārpus tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, ja kaķis ir sterilizēts.

Pašvaldības policija informē, ka dažkārt uz adresi ir jābrauc vairākkārt un tikai sadarbībā ar iedzīvotājiem var izķert un īstenot lielākās kolonijas daļas sterilizāciju, kas palīdzētu maksimāli ierobežot dzīvnieku vairošanos. Ja kaķu kolonijā manīti jaundzimuši kaķēni un ir vēlme palīdzēt – aicinām tos nenošķirt no mātes, ja jaunāki par 2,5 mēnešiem, bet parūpēties par sausu, drošu vietu, kur patverties, pārliecināties, ka ir kāds, kas dzīvniekus baro un piegādā dzeramo ūdeni. Tāpat šādā situācijā iespējams sazināties ar tuvāko patversmi, lai apvaicātos par kaķu izmitināšanas iespējām.

Tāpat informējam, ka Smiltenes novada pašvaldībai ir aktuāla sadarbība ar divām dzīvnieku patversmēm – Valmierā un Alūksnē, kur nepieciešamības gadījumos klaiņojošie dzīvnieki tiek arī nogādāti. Taču, ja kaķim ir pastāvīga mītnes vieta – tas tiek nogādāts atpakaļ tur. Dzīvnieku sterilizācijai un neatliekamas palīdzības sniegšanai noslēgts līgums ar Smiltenes tehnikuma veterināro klīniku.

Tāpat, reaģējot uz iedzīvotāju ieteikumu sadarboties ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām, ierosinām pašus iedzīvotājus būt proaktīviem un, ja redzams, ka nepieciešams dibināt dzīvnieku aizsardzības biedrību, jo pašlaik novadā tās nav – pašiem nepalikt malā. Ja ir patiesa vēlme palīdzēt dzīvniekiem – ikvienam ir iespēja dibināt biedrību, pēc likuma “Klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanas prasības” noteiktās kārtības reģistrēties kā dzīvnieku ķērājiem un palīdzēt veiksmīgāk īstenot kaķu koloniju aprūpi. Šobrīd Pašvaldības policija informē, ka uzsāktas sarunas ar dzīvnieku aizsardzības biedrību “Dzīvnieku SOS”.

Tāpat, gadījumos, kad iedzīvotāju viedokļi par bezsaimnieka kaķu uzturēšanos daudzdzīvokļu namu pagalmos dalās, aicinām iedzīvotājus pašus savā starpā vienoties par to, kā turpmāk rīkoties ar dzīvniekiem, jo vienmēr būs kāds, kurš kaķus baro un piesaista teritorijai, bet citi iedzīvotāji, kam tas traucē. Tāpat aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem, pieņemot lēmumu par mājdzīvnieka pieņemšanu savās mājās, izvērtējot iespējas dzīvnieku aprūpēt, lai novērstu iespēju, ka kaķis nonāk uz ielas.

Sagatavoja

Smiltenes novada Pašvaldības policija

 

Smiltenes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas

Sabiedrisko attiecību un komunikācijas speciāliste

Beāte Putniņa