2024. gada 29. febr.
A- A A+
Viegli lasīt

Pasākumā “Gada balva uzņēmējdarbībā” godināti 15 novada uzņēmēji

2023. gada 3. novembrī Smiltenes Kultūras centrā svinīgi sveikti pašvaldības konkursa “Gada balva uzņēmējdarbībā 2023” laureāti – komersanti, kuri godprātīgi darbojas savā nozarē un sniedz vērtīgu pienesumu novadam. Sumināti 15 uzņēmēji 11 kategorijās.

Pasākuma pirmajā daļā Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgara Avotiņa prezentācija par novada ekonomiskajiem rādītājiem un nozīmīgākajiem attīstības un investīcijas projektiem. E. Avotiņš pateicību izteica visiem novada uzņēmējiem par ieguldījumu ekonomikā, veidojot dinamisku un spēcīgu komercdarbību, priekšsēdētāja komentārs: “Vēlos uzsvērt, ka ikviena darba vieta, produkts vai pakalpojums, kurš tiek radīts Smiltenes novadā, ļauj attīstīt un veidot šo novadu par vietu, kur dzīvot, strādāt un atpūsties. Svarīgs ir katrs novada uzņēmējs, kurš nodarbina mūsu iedzīvotājus, dodot iespēju saņemt atalgojumu par savu darbu un veidot ģimeni Smiltenes novadā. Paldies par Jūsu ieguldījumu! Kopā mums sanāk!”

Kā īpašais viesis uzstājās  digitālā mārketinga aģentūras “New Black” dibinātājs Artūrs Mednis. Viņš viesus informēja par plašajām mākslīgā intelekta iespējām, kas jau tagad var uzlabot produktivitāti, paveikt daudzas sarežģītas lietas vienkārši un atvieglot ikdienu, bet nākotnē tas spēs vēl vairāk. Pasākumu vadīja aktrise Anta Aizupe, bet viesus ar muzikālu priekšnesumu visa vakara garumā priecēja grupa “Papīra Lidmašīnas”.

Sarīkojuma otrajā daļā pienāca apmeklētāju pacietīgi gaidītais brīdis – apbalvošanas ceremonija, kurā sumināti 15 komersanti, kurus izraudzījusies konkursa vērtēšanas komisija.

Balvu pasniegšanas ceremonijā katram apbalvotajam bija sagatavots video par to, kā suminātais komersants varētu izskatīties 2123. gadā, balstoties uz mākslīgā intelekta prognozēm.

Galvenā balva šogad tika pasniegta kategorijā “Inovācija”, to saņēma ZS “ROŽKALNI”.

Finanšu institūcijas “ALTUM” Vidzemes reģiona vadītāja Olita Untāla pasniedz galveno balvu ZS “Rožkalni” kategorijā “Inovācija”.

ZS “ROŽKALNI” saimnieks Ivars Ādamsons saimniekot uzsācis ap 1990. gadu. Šobrīd viņš Smiltenes apkārtnē apsaimnieko 1300 ha, audzējot gan rapsi, gan graudaugus. Saimniecībā īstenots projekts “LIFE CRAFT”, kura ietvaros ar kontrolētās drenāžas metodi ZS “ROŽKALNI” tiks apsaimniekots 37 ha liels tīrums. Projekta mērķis ir vērtēt trīs lauksaimniecības prakšu – tiešās sējas, bioogles iestrādes un kontrolētās drenāžas – ietekmi uz siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisijām. Kontrolētās drenāžas sistēmas ļauj lauksaimniekiem samazināt nevajadzīgus ūdens zudumus un pielāgoties tā trūkumam, kā arī mazināt plūdu riskus, tāpat mitrākā augsnē kopumā samazinās SEG emisijas, neļaujot vērtīgajām uzturvielām no lauka aizplūst dabā. Saimniecībā tiek rīkotas arī atvērto durvju dienas, kad uzņēmēji un interesenti brauc dabā vērot kontrolētās drenāžas sistēmu.

Kategorijā “Lielākais nodokļu maksātājs pašvaldības budžetā 2022. gadā” balvu saņēma trīs novada uzņēmumi.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš apbalvo AS “STORA ENSO LATVIJA” valdes priekšsēdētājam Uldim Deisonam par saņemto pirmo vietu kategorijā “Lielākais nodokļu maksātājs pašvaldības budžetā 2022. gadā”.

Uzņēmums AS “STORA ENSO LATVIJA”. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis par novadā deklarētajiem darbiniekiem – 465 282 EUR.

Launkalnes kokzāģētavā “STORA ENSO” darbs norit kopš 2002. gada un šajā laikā tas nemitīgi pilnveidojies, investējot kokzāģētavas attīstībā, tās digitalizācijā un modernizācijā. Jaunākais nozīmīgais uzņēmuma ieguldījums – granulu ražošanas uzsākšana 2020. gadā. Tāpat vērts minēt, ka 2014. gadā uzsākta termokoksnes ražošana, kas augstu vērtēta mūsdienīgā koka ēku celtniecībā. Gadā kopumā tiek saražots 260 000 m3 zāģētu kokmateriālu, 85 000 m3 apstrādāta koka izstrādājumu, kā arī ēvelētu apdares un konstrukciju materiālu, termokoksnes un granulu apjoms – 50 000 tonnas gadā.  Savus produktus uzņēmums eksportē klientiem gandrīz visā pasaulē, aptuveni puse produkcijas nonāk pie pircējiem Baltijā, taču pārējie – Francijā, Austrālijā un citās valstīs. Termokoksnes pamata tirgus – Nīderlande, Dānija, Polija.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš apbalvo SIA “FIRMA MADARA 89” mazumtirdzniecības direktoram Sandim Muižarājam par saņemto otro vietu kategorijā “Lielākais nodokļu maksātājs pašvaldības budžetā 2022. gadā”.

Uzņēmums SIA “FIRMA MADARA 89”. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis par novadā deklarētajiem darbiniekiem – 449 347 EUR.

Uzņēmums ir viens no lielākajiem pārtikas un nepārtikas preču vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības komersantiem Latvijā ar 100% vietējo kapitālu. SIA “FIRMA MADARA 89” dibināts 1993. gadā. Šo gadu laikā uzņēmums veiksmīgi attīstījies un pilnveidojies, tas ir vietējā veikalu tīkla “top!” lielākais partneris. Kopumā šobrīd aktīvi darbojas 104 veikali “top!” un “mini top!”, 11 “Labais”, 6 “Skapis” un 4 kafejnīcas “Pasēdnīca” dažādās Latvijas pilsētās un ciemos, nodrošinot darba vietas vairāk nekā 1750 darbiniekiem. 2020. gadā uzsākta arī preču tirdzniecība internetā, vietnē www.etop.lv. Uzņēmums uzskata, ka izaugsme un attīstība ir klientu apmierinātībā, piedāvājot tiem kvalitatīvu produkciju par pieņemamu cenu. Tāpat uzņēmums lepojas ar atbalstu sporta un aktīva dzīvesveida pasākumiem.


Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš apbalvo SIA “8 CBR” valdes priekšsēdētājam Kasparam Kalniņam par saņemto trešo vietu kategorijā “Lielākais nodokļu maksātājs pašvaldības budžetā 2022. gadā”.

Uzņēmums SIA “8 CBR”. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis par novadā deklarētajiem darbiniekiem – 311 857 EUR.

Uzņēmums var lepoties ar tradīcijām – tas ir viens no lielākajiem un ilgāk pastāvošajiem ceļu un tiltu būves komersantiem Latvijā. Dibināts 1959. gadā, tas uzkrājis bagātīgu pieredzi, nemitīgi pilnveidojies ceļu un tiltu būves jomā, kā arī rekonstrukcijas darbu izpildē. Uzņēmuma lielākā vērtība – darbinieki, kas ir zinoši,  pieredzes bagāti jomas profesionāļi. “8 CBR” paveiktais vienmēr ir ar garantiju par augstu ilgtermiņa kvalitāti, drošību un estētisku iekļaušanos apkārtējā vidē.

Kategorijā “Lielākās ražošanā piesaistītās investīcijas” balvu saņēma trīs zemnieku saimniecības.

ZS “Viesuļi”, 2022. gadā piesaistītās investīcijas bija 1 000 253 EUR.

Saimniecības “Viesuļi” īpašnieks, jaunais zemnieks Uldis Salmanis vēlas, lai tā būtu moderna. Šogad uzcelta jauna kūts un saimniekots tiek ekonomiski. Lai iegūtu vairāk piena, slaucamo govju ganāmpulku saimniecība atražo paši. Arī barību lopiem izaudzē paši, savā saimniecībā. “Viesuļi” ir ģimenes kopdarbs – tajā darbojas pats saimnieks Uldis, viņa tēvs un māsa Eva. Kopā viņi ir laba komanda, kas virza “Viesuļus” uz nemitīgu attīstību. Īstenots projekts “Slaucamo govju kūts kompleksa jaunbūve” ar mērķi ieviest precīzās tehnoloģijas lopkopībā un uzlabot dzīvnieku labturības apstākļus.

Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektors pasniedz balvu kategorijā “Lielākās ražošanā piesaistītās investīcijas” otrās vietas ieguvējam, ZS “Purvkalni” īpašniekam Mikam Vīksniņam.

ZS “Purvkalni”, 2022. gadā piesaistītās investīcijas bija 612 579,00 EUR.

Zemnieku saimniecības sākums meklējams 1991. gadā, kad Vilnis Vīksniņš mantojumā no vectēva ieguva dzimtas mājas “Purvkalni” Grundzāles pagasta Vizlā. Gadu gaitā saimniecība izaugusi no piecām sešām govīm līdz 80 govīm un tādai, kurā darbojas mūsdienīga un jaudīga tehnika nepieciešamajiem lauku darbiem. Pagrieziena punkts bijis 2021. gadā, kad ar Lauku atbalsta dienesta atbalstu uzbūvēta jauna, robotizēta ferma. Saimniecībā darbojas ne tikai Vilnis Vīksniņš ar sievu Skaidrīti, bet aktīvi palīdz arī jaunākā paaudze, no trīs dēliem divi strādā saimniecībā un arī nākotnē vecāki cer, ka bērni pārņems ģimenes iesākto un paplašināsies. Īstenots projekts: “Fermas būvniecība un aprīkošana” ar mērķi uzlabot dzīvnieku labturības apstākļus.

Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektors pasniedz balvu kategorijā “Lielākās ražošanā piesaistītās investīcijas” trešās vietas ieguvējam, ZS “Pintāni” īpašniekam Kārlim Pintānam.

ZS “Pintāni”, 2022. gadā piesaistītās investīcijas bija 499 812, 31 EUR.

ZS “Pintāni” atrodas Smiltenes novada Raunas pagastā, un tajā saimnieko Kārlis Pintāns ar ģimeni. Jaunais saimnieks “Pintānus” pirms septiņiem gadiem pārņēma no vecākiem un turpina iesākto, lai saimniecība kļūtu pašpietiekama un moderna. Tā mērķtiecīgi attīsta piena lopkopību, pēdējais īstenotais projekts “Slaucamo govju fermas būvniecība un fermas aprīkojuma iegāde”, kura rezultātā ieviestas tehnoloģijas precizitātei un uzlaboti dzīvnieku labturības apstākļi. Kopumā saimniecībā šis būs jau trešais projekts, kas realizēts, lai attīstītu piena lopkopību. Jau šobrīd saimniecībā darbojas slaukšanas robots efektivitātei un atslodzei, kā arī nepiesietās turēšanas kūts 100 govīm.  Savu produkciju “Pintāni” piegādā A/S “Cesvaines piens”.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš pasniedz balvu kategorijā “Sociāli atbildīgs uzņēmums” SIA “AL MEŽS” valdes loceklim Mikum Lacbergam.

Kategorijā “Sociāli atbildīgs uzņēmums” balvu saņēma SIA “AL MEŽS”.

Sociāli atbildīga uzņēmuma statusu SIA “AL MEŽS” nopelnījis ar vairākām aktivitātēm, kas sniegušas Smiltenes novada iedzīvotājiem kādu pozitīvu pienesumu un prieku. Vairāku gadu garumā uzņēmums ir veicinājis iedzīvotāju nodarbošanos ar aktīvu dzīvesveidu, atbalstot sporta pasākumus. Tāpat komersants nodrošina prakses vietas jauniešiem, kas lieti noder tālākajās darba gaitās. Uzņēmums rūpējas par svētku prieku Ziemassvētkos. Vairāku gadu garumā tas, sadarbojoties ar pašvaldību, dāvina Smiltenes pilsētai svētku egli.

Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece kultūras un sociālajos jautājumos Astrīda Harju pasniedz balvu kategorijā “Ieguldījums Smiltenes novada tēla popularizēšanā” uzņēmuma AS “SMILTENES PIENS” padomes priekšsēdētājam Armandam Kovaldinam.

Kategorijā “Ieguldījums Smiltenes novada tēla popularizēšanā” balvu saņēma AS “SMILTENES PIENS”.

AS “Smiltenes piens” nesis novada vārdu ar saviem produktiem ne tikai aptuveni 20 valstīs, uz kurām tie tiek eksportēti, bet arī dažādos vietēja līmeņa un starptautiskos konkursos. Pagājušajā gadā Latvijas Tirgotāju asociācija, apzinot populārākās un patērētāju iecienītākās preces, lūkojoties pēc pārdošanas apjoma, atzinusi par “Gada prece 2022” laureātiem trīs šī uzņēmuma produktus – skābo krējumu (20%), biezpiena torti ar ķiršu ievārījumu un sieru “Mozzarella MINI”. Starptautiski uzņēmums ar produktu “Smiltenes siers” nesis vārdu prestižajā pārtikas kvalitātes konkursā “The Baltic Taste Award 2023”, kur kategorijā “Piens un piena produkti” starp 102 pretendentiem Baltijas līmenī ieguva zelta medaļu. Tāpat saņemta arī Zemkopības ministrijas balva par “Pasta filata” grupas siera ražotāju līderpozīciju Latvijā. Grupas ietvaros ietilpst siers Mozzarella, Mozzarella MINI, Mozzarella desa, kūpināta Mozzarella desa, svaigais siers Burrata un siers Stracciatella. Uzņēmums šogad sniedzis pozitīvu pienesumu gan pilsētas iedzīvotājiem, gan viesiem, dāvinot Smiltenei publisko ūdens ņemšanas vietu piena steķa veidolā, kas ir ieguldījums ilgtspējā, ļaujot vairākkārt izmantot vienu ūdens pudeli, kā arī veicot estētisku funkciju.

Iepriekšējā gada balvas “Smiltenes novada jaunais uzņēmējs” ieguvējs Roberts Voropajevs pasniedz apbalvojumu šī gada balvas ieguvējai, SIA “FIZIO DĀRZS” radītājai Baibai Gutānei-Lapiņai.

Kategorijā “Smiltenes novada jaunais uzņēmējs” balvu saņēma SIA “FIZIO DĀRZS”.

Uzņēmums radies, pateicoties Smiltenes novada pašvaldības ideju konkursam “Esi uzņēmējs Smiltenes novadā”, kurā divas reizes saņēmis pašvaldības grantu – gan uzņēmējdarbības uzsākšanai, gan attīstībai. Šobrīd SIA “FIZIO DĀRZS” izdevies nostiprināt stabilu darbību ar labiem finanšu rādītājiem, kas piedāvā iedzīvotājiem nepieciešamus un pieprasītus fizioterapijas pakalpojumus. Tāpat izdevies ieviest pakalpojumus, kuri noder ne tikai iedzīvotājiem novadā, bet arī visā reģionā – elektroprocedūras muskuļu sāpju un saspringuma mazināšanai, ādas elastības, sekrēcijas un asinsrites uzlabošanai un ultraskaņas terapiju.

Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite pasniedz balvu kategorijā “Smiltenes novada labākais darba devējs” uzņēmuma SIA “GRAANUL INVEST” ražošanas vadītājam Jānim Agapovam.

Kategorijā “Smiltenes novada labākais darba devējs” balvu saņēma SIA “GRAANUL INVEST”.

Rūpnīca Launkalnē darbu sāka 2007. gadā, bet blakus, 2012. gadā, pabeigta koģenerācijas stacija. Uzņēmums un tā darbinieki var lepoties ar vadošu lomu visā pasaulē biomasas un bioenerģijas ražošanā, kas sniedz iespēju piedalīties globālu klimata problēmu risināšanā. Jomu uzņēmums attīstījis jau vairāk nekā 18 gadus un šobrīd “GRAANUL INVEST” ir starptautiska grupa, kas pārvalda 12 modernas granulu ražotnes Baltijā, ASV un sešās koģenerācijas stacijās Igaunijā un Latvijā. Darbiniekiem tā ir starptautiska līmeņa pieredze. Kopumā grupā strādā aptuveni 500 cilvēku.

Kategorijā “Uzņēmējdarbības būve” balvu saņēma SIA “VUDLANDE”.

Uzņēmums, kura nodarbošanās ir zāģmateriālu ražošana, iepirkšana, eksports un tirdzniecība, attīstās, investējot arvien jaunos projektos, rūpniecības paplašināšanā un attīstībā. Uzņēmējdarbības attīstībai uzcelts jauns angārs, kurā tiks izvietotas līnijas jaunas produkcijas – terases dēļu un augstas kvalitātes latojuma ražošanai, ieviešot inovatīvu kokapstrādes tehnoloģiju. Tāpat uzņēmums investējis ievērojamus līdzekļus energoefektivitātē un zaļās enerģijas ražošanā, kas saulainās dienās nosedz visu rūpniecības enerģijas patēriņu.

Smiltenes un Blomes pagastu apvienības pārvaldes vadītājs Gaidis Bogdanovs pasniedz balvu nominācijas “Gada ķēriens” apbalvotajai uzņēmējai, SIA “RĪGAS TĀLMĀCĪBAS VIDUSSKOLA” valdes priekšsēdētājai Ilzei Kalniņai.

Kategorijā “Gada ķēriens” balvu saņēma SIA “RĪGAS TĀLMĀCĪBAS VIDUSSKOLA”.

Kopš 2023. gada janvāra Blomes pagasta “Donās” reģistrētas nu jau trīs kompānijas, kuru kopējais gada apgrozījums ir 1,5 miljoni, taču lielākā no tām – īpašnieces Ilzes Kalniņas izveidotā SIA “Rīgas tālmācības vidusskola”. Šo uzņēmumu vērtīgi saistīt ar Smiltenes novada vārdu, jo tas ir ne tikai ienesīgs, bet arī iemantojis plašu pieredzi 14 gadu garumā pamatizglītības un vidējās izglītības nodrošināšanā tālmācības formā, ko novērtējuši jau 3500 absolventi. Tas ir lielākais tālmācībā izglītību ieguvušu skolēnu skaits Latvijā. Skolā iespējams iegūt internacionālu pieredzi, jo tā sadarbojas ar Lietuvu, Igauniju, Somiju, Islandi Vāciju un Spāniju.

Kategorijā “Ieguldījums vietējā kopienā” balvu saņēma SIA “KRK WORKS”.

Vairāk nekā pirms trīs gadiem kādreizējā govju ferma tika izremontēta, un 2021. gada nogalē uzņēmums “KRK Works” sāka strādāt. To radīja Kristaps Raipalis, kurš ar sava biznesa palīdzību rada jaunas darba vietas un labus darba apstākļus darbiniekiem – vietējiem iedzīvotājiem. Tāpat tiek sniegts ieguldījums darbinieku apmācībā, lai nodrošinātu kvalitatīvus pakalpojumus ikvienam klientam. Kristaps ir Apes patriots, kurš rada darba vietas vietējiem pierobežas cilvēkiem, lai noturētu šeit ģimenes. Arī uzņēmuma ekonomiskais pamatojums nereti paliek otrajā plānā aiz rūpēm par līdzcilvēkiem. Tāpat uzņēmuma īpašniekam Kristapam patīk metināšana – viņš rada mākslas darbus, balvas sacensībām, pulksteņus, dizaina lietas no metāla. Kristapam ir YouTube kanāls, kurā viņš liek dažādu informāciju par savu darbu un procesu (KRK works), tādējādi popularizējot arī dzimto vietu.

Kategorijā “Sieviete uzņēmējdarbībā” balvu saņēma SIA FIRMA “PASĀŽA”.

Šī gada nominācijas laureāte – Dace Neiberga ir sieviete ar plašu pieredzi, kas var iedvesmot arī citus. Dace trīs reizes pārvēlēta par SIA “FIRMA PASĀŽA” valdes priekšsēdētāju, kur turpina strādāt jau 31 gadu. Dace ir arī Latvijas graudaudzētāju kooperatīva VAKS priekšsēdētāja vietniece un tā biedre, kas tur darbojas jau kopš pirmās padomes. Tāpat viņa, par spīti plašajai un ilgu gadu garumā gūtai pieredzei turpina izglītoties, jo uzskata, ka mācīties var visu mūžu, ņemot vērā, ka lauksaimniecības jomā viss mainās un attīstās ātri. Lauksaimniecības nozare ir pilna detaļām, un vērtība ir šādi, pieredzes bagāti cilvēki kā Dace Neiberga, kas var padalīties savās zināšanās arī ar citiem, jo dažkārt šīs detaļas var būt izšķirošas procesos. Tāpat Dace Neiberga ir gandarīta, ka saimniekojot izdevies sakārtot vismaz kādu stūrīti savā pagastā, ir iztīrīti un sakopti lauki. Prieks skatīties ir gan pašiem, gan citiem.

Pasākuma laikā divi uzņēmēji saņēma arī speciālās balvas no sadarbības partneriem. No finanšu institūcijas ALTUM apbalvojumu saņēma SIA “SILVER TRANS”, bet suminājumu no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras – SIA “Very Berry”.

Uzņēmumu īpašniekiem, kuriem nebija iespēja piedalīties klātienē, balvas tiks nogādātas personīgi.

Jau iepriekš ziņojām, ka uz svinīgo pasākumu tika aicināti 220 novada uzņēmēji, kuru darbības apgrozījums par 2022. gadu ir bijis lielāks par 160 000 eiro vai, kuru ieturētā ienākuma nodokļa summa par Smiltenes novadā deklarētajiem darbiniekiem pārsniedz 3000 eiro, kā arī sadarbības partneri. 

Video atskats:

Pilnu pasākuma foto galeriju aicinām aplūkot ŠEIT

Smiltenes novada pašvaldības

Komunikācijas nodaļa