2022. gada 8. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Piemiņas pasākums Raunas pagasta “Daiņkalnos”

Ielūgums uz Latvijas Nacionālo Brīvības cīnītāju piemiņas pasākumu “Daiņkalnos” 28. aprīlī plkst. 13.00
 
 Dailoņa Breikša vadītā nacionālo partizānu piemiņas vieta “Daiņkalni”
Piemiņas vieta iekārtota kādreizējo Raunas pagasta “Daiņkalnu” un “Graškalnu” māju vietā, zem kurām izveidotajos bunkuros no 1950. līdz 1952. gadam slēpās Dailoņa Breikša (segvārds Edgars, 1911-1952) vadīto nacionālo partizānu grupa. D.Breikša nacionālo partizānu grupa izveidota 1948. gadā un līdz pat 1950. gadam viņi dzīvoja Gatartas pagasta “Jaunvieslavēnos” pie saimnieka Kārļa Lāča. 1950. gadā D.Breikša partizānu grupu nodeva viņa paša brālis Laimonis, tāpēc viņi bija spiesti pārvietoties. Pa vasarām viņi dzīvoja mežos, bet ziemas pārlaida Raunas pagasta “Daiņkalnos” pie mežsarga Artūra Pērkona (1907-1952) un blakus esošajos “Graškalnos”- zem mājām ierīkotos bunkuros.
Kopš 2002. gadā piemiņas vietu “Daiņkalnos” pamazām labiekārtoja, attīrīja no kokiem un krūmiem. Katru gadu 16. aprīlī tiek rīkoti piemiņas pasākumi Dailoņa Breikša vadīto nacionālo partizānu piemiņai. Pasākumu organizators un piemiņas vietas sakopšanas iniciators ir bijušais novadnieks, zemessardzes veterāns, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Jānis Lācis, kuram “Daiņkalnu” bunkurā bojā gāja brālēns un māsīcas. 2003. un 2004. gada aprīlī pie “Daiņkalnu” un “Graškalnu” mājām iesvētīja piemiņas krustus un plāksnes. 2016. gada rudenī – 2017. gada pavasarī ar vietējo raunēniešu palīdzību piemiņas vieta tika rekonstruēta pēc arhitekta Z.Butāna skices, kā arī tika atrakta un nostiprināta kādreizējā bunkura vieta.