2023. gada 22. sept.
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenē atzīmēta Ukrainas Neatkarības diena

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par relīzes saturu atbild Smiltenes novada pašvaldība.

Ceturtdien, 2023. gada 24. augustā Smiltenes kultūras centrā atzīmēta Ukrainas Neatkarības diena. Smiltenes novada ukraiņiem tika uzburta svētku sajūta, godinot Ukrainas PSR Augstākās padomes 1991. gadā pieņemto Neatkarības deklarāciju, ar kuru tika proklamēta mūsdienu Ukrainas izveide.

Smiltenes kultūras centra foajē bija rotāts saulespuķu ziediem, izkārts Ukrainas, tam līdzās Latvijas karogs, simbolizējot mūsu tautas atbalstu un palīdzību ukraiņiem. Ukrainas Neatkarības dienas atzīmēšanas pasākumā bija sanācis krietns pulks vietējo Ukrainas civiliedzīvotāju, lai kopīgi godinātu šo ukraiņu tautai nozīmīgo datumu.

Pasākumu atklāja Smiltenes kultūras centra vadītājs Edgars Raginskis, pēc kura pieteikuma Smiltenes Pūtēju orķestris izpildīja Ukrainas himnu, ikviens klātesošais ukrainis tika aicināts dziedāt līdzi.

Turpinājumā uzrunas teica Smiltenes novada pašvaldības vadības pārstāvji. Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece kultūras un sociālajos jautājumos Astrīda Harju aizkustināja ar runu, kuras vēstījumā izteica dziļu cieņu Ukrainas civiliedzīvotājiem par ikdienas spēku atrasties tik tālu no mājām, tuviniekiem, savas dzimtenes. Tāpat A. Harju izcēla Smiltenes novada atbalstu Ukrainai, jau kopš pirmajiem kara brīžiem sūtot palīdzību gan frontes līnijās esošajiem, gan arī civiliedzīvotājiem, bet runas noslēgumā izteicās Ukrainas pirmās lēdijas Olenas Zelenskas vārdiem: “Sauli var ieraudzīt arī caur kara dūmiem… Kādu dienu pienāks pavasaris un Ukrainas uzvara.”

Turpinājumā sekoja domes deputāta Daiņa Aļeksējeva uzruna. D. Aļeksējevs kopš kara sākuma sniedzis nesavtīgu un nerimstošu atbalstu Ukrainas tautai, savā vēstījumā viņš aicināja arī citus turpināt sniegt palīdzību ukraiņiem, kā arī sveica klātesošos zīmīgajā dienā un vēlēja, kaut nākamo Neatkarības dienu ukraiņu tauta varētu sagaidīt zem mierīgām debesīm.

Turpinājumā sekoja kinoseanss, kurā tika rādīta ukraiņu režisora filma par Ukrainas gaisa spēku karavīriem. Klātienē bija ieradies arī pats filmas režisors, kurš klātesošajiem, saviem tautiešiem, dzimtajā valodā vēstīja vairāk par filmas stāstu un atklāja ieceri veidot vēl citus darbus, kas vēstī par skaudro kara realitāti caur ukraiņu acīm, kas ik dienu redz kara šausmas.

Pēc emocionālās filmas seansa un diskusijām, sekoja pasākuma neformālā daļa – sarunām savā starpā un tikšanās priekam. Noslēgumā sanākušos priecēja populārā ukraiņu dziedātāja Monatik koncerta ieraksts.

Pateicamies ikvienam, kurš bija iesaistīts Ukrainas Neatkarības dienas pasākuma tapšanā, kopā radot sirsnīgu, patiesu un gaišu vakaru būšanai kopā.

Informācijai: pasākums īstenots Smiltenes novada pašvaldības iesniegtā projekta “Iekļaušanās pasākumi un aktivitātes Ukrainas civiliedzīvotājiem Smiltenes novadā” ietvaros. Pašvaldība ir ieguvusi Sabiedrības integrācijas fonda administrētā Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekta finansējumu.

Beāte Putniņa

Smiltenes novada pašvaldības

Komunikācijas speciāliste