2022. gada 20. maijs
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes baltā Dievnama stāsts

„Nekur citur tik aicinoši, tik svētsvinīgi un mīlīgi pāri kalniem un lejām neplūda svētrītu zvanu skaņas, atbalsodamās birztalās un ļaužu sirdīs, kā no Smiltenes baltā Dievnama torņa.” Šie vārdi pieder ilggadējā Smiltenes mācītāja Kārļa Kundziņa dēlam, arhibīskapam prof. Dr.teol. Kārlim Kundziņam, kurš sava mūža nogalē Amerikā raksta tur izdotajā grāmatā „Atmiņas – mani tapšanas gadi” (1968).

Smiltenes evaņģēliski luteriskā baznīca, kas pēdējo reizi, pēc daudzkārtējas nopostīšanas, pilnībā pārbūvēta 1859. gadā, ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tā ir lielākā lauku tipiska krusta veidā celtā baznīca Latvijā. Logi ir gotu stilā, iekšpusi rotā izcili kokgriezumi un baznīcas augšējās sienās viscaur vijas latvju raksti. Ērģeles ar 20 balsīm būvējuši Racmanis un Rollers. Baznīcas altārī rotājas ļoti neparasta altārglezna “Kristus augšāmcelšanās”, neparastu to padara fakts, ka tai ir divi tapšanas gadaskaitļi un divi autori- 1873. gadā Itālijā, Venēcijā, mākslas darbu uzgleznoja vācbaltu mākslinieks Ernsts fon Lihards, bet 1896. gadā gleznu pilnībā pārgleznojis ievērojamais latviešu gleznotājs Janis Rozentāls. Baznīcas pulkstenis ir bijušā Latvijas valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa dāvana.

2020. un 2021. gadā Smiltenes baznīca piedzīvojusi lielāko atjaunošanu un restaurāciju savas pastāvēšanas vēsturē.

Saskaņā ar Artūra Lapiņa izstrādāto Smiltenes baznīcas iekštelpu arhitektonisko-māksliniecisko izpēti, saglabājot vēsturisko 1926. gada dekoratīvo krāsojumu un SIA “Velve-AE” izstrādāto restaurācijas darbu aprakstu, baznīcā atjaunotas iekštelpas, logi un durvis, tajā skaitā, restaurēta un atjaunota grīda un griesti, veikts iekšsienu dekoratīvais krāsojums ar tautisko motīvu ornamentētām polihromām horizontālām rakstu joslām, baznīcas dienvidu un rietumu spārnos veikta esošo balkonu koku virsmu krāsošana, izbūvēta trešā apaļā krāsns, veikti lustru un logu restaurācijas un sakristejas remonta darbi. Izremontētas arī papildus telpas, ierīkos logu apgaismojums, elektroinstalācija, video novērošana un apskaņošana. 

Zīmīgi, ka 11. martā, Rīgā, Āgenskalna tirgū, norisinājās Latvijas Būvniecības gada balvas 2021 svinīgā apbalvošanas ceremonija. Un Smiltenes evaņģēliski luteriskā baznīca ir tikusi nominēta un ieguvusi godpilno 1. vietu kategorijā- RESTAURĀCIJA 2021, par Kultūras pieminekļa restaurāciju.

No 7. marta līdz 28. aprīlim Rīgā, Līvu laukumā, brīvdabas izstādes formā būs apskatāmi visi konkursam Latvijas Būvniecības gada balva 2021 pieteiktie objekti, tajā skaitā arī iekštelpu fotoattēls no Smiltenes baznīcas.

Šobrīd baznīca pieejama apskatei no ārpuses. Seko Smiltenes Tūrisma informācijas centram un pirmais uzzini informāciju par baznīcas iekštelpu apskates iespējām un laikiem, kā arī citu aktuālāko Smiltenes novada tūrisma informāciju.

Foto: Modris Apsītis

Informāciju sagatavoja:
Linda Šūlmeistere
Smiltenes Tūrisma informācijas centra
tūrisma organizatore