2024. gada 14. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes bibliotēka aicina iepazīt Jēkaba Drandas daiļradi radošās darbnīcas laikā

18.aprīlī plkst.16.00 Bibliotēku nedēļas laikā Smiltenes bibliotēka aicina interesentus uz radošo darbnīcu “Izzināsim un iedvesmosimies no Jēkaba Drandas darbiem”. Iepazīstot meistara veikumu, izpētot viņa darbu krāsu salikumus un ornamentus, darbnīcas apmeklētāji varēs izmēģināt roku, apgleznojot šķīvjus, tikai šoreiz papīra.

Pirms 170 gadiem Smiltenes draudzes Meža Drandu mājās, Jēkaba Drandas un Karlīnes ģimenē piedzima dēls Jēkabs, kurš vēlāk kļuva par iecienītu podniekmeistaru apkārtnē, vēlāk arī veicinot Smiltenes un Latvijas atpazīstamību pasaulē. Jēkabu Drandu uzskata par pirmo latviešu profesionālās keramikas aizsācēju, kurš 1906.gadā Itālijā, Starptautiskās mākslas un mājrūpniecības izstādē Milānā par saviem darinātajiem šķīvjiem saņēma sudraba godalgu.

Dranda saviem darbiem izmantojis sarkano mālu, kas iegūstams Smiltenes apkārtnē. Saimniecības traukus viņš virpoja uz podnieka ripas. Vēlāk, gatavojot tos jau kā dekoratīvus priekšmetus, meistars pārgāja uz šķīvju veidošanu ģipša formā. Šķīvju malu rotā ornamentāla josla, vidū krāšņi dabas motīvi – margrietiņas, pienenes, ievziedi, kā arī putnu motīvi vai ģeometrisks raksts.

Radošo darbnīcu vadīs Smiltenes Mākslas skolas pedagoģes Džinita Jurkovska un Astrīda Ķemere.

Vietu skaits ierobežots, lūdzam pieteikties līdz 17.aprīlim (ieskaitot), zvanot 26449145 vai 64773030. Radošai darbnīcai viss nepieciešamais būs nodrošināts.

Līdz 31.maijam bibliotēkā apskatāmas divas Jēkaba Drandas 170.dzimšanas dienai veltītas izstādes.

Bibliotēku nedēļa notiek visā Latvijā jau 26 gadus. 2023.gada tēma ir “Svinam kopā! LBB 100”. Bibliotēku nedēļa notiek no 2023. gada 17. līdz 23.aprīlim.

 

Informāciju sagatavoja:
Alda Liuke,
Smiltenes bibliotēkas bibliogrāfe