2023. gada 17. marts
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes bibliotēkā novadnieka Aleksandra Luhaera gleznu izstāde

Smiltenes bibliotēka aicina Aleksandra Luhaera talanta cienītājus uz gleznu izstādes “Dvēseles mūzikai” atklāšanu un tikšanos 12.novembrī plkst. 12.00.
Mūsu novadnieks Aleksandrs Luhaers dzimis Balvos Augusta Luhaera un Emīlijas (dz. Pampes) ģimenē. Pašreiz mākslinieks dzīvo un savus darbus rada Smiltenes novada Launkalnes pagasta Saltupos.
Zīmēt Aleksandram paticis jau no bērnības, bet regulāri viņš glezno kopš 1995.gada. Kādreiz Aleksandram bija doma kļūt par profesionālu mākslinieku, tomēr dzīve ieviesa savas korekcijas un glezniecības tehnikas noslēpumus nācās apgūt pašmācības ceļā. Zināšanas, kā vecmeistari darinājuši savas gleznas, viņš smēlies amata rokasgrāmatās, vecās receptēs, rakstos, izstādēs, reprodukcijās.
Daba jau kopš gleznošanas sākuma Aleksandram bijusi galvenā tēma. Viņš to izskaidro ar Latvijas dabas skaistumu un neatkārtojamību. Aleksandrs bieži šos dabas mirkļus fiksē fotogrāfijās, lai pēc tam to iemūžinātu savās gleznās.
Aleksandrs Luhaers nemitīgi izvirza sev jaunus mērķus un nenogurdināmi iegulda milzīgu darbu to sasniegšanā. Liels izaicinājums Aleksandram bija divu Vilhelma Purvīša zudušo gleznu atdarinājumi. Vilhelma Purvīša glezna “Rudens” ir īpaša ar to, ka tās oriģināls ir iekļauts Vilhelma Purvīša “zudušajā mantojumā” (gleznas, kuras karadarbības laikā tika izvestas no Latvijas vai tika atzītas par pazudušām). 2022.gadā tapa Purvīša otras gleznas reprodukcijas atdarinājums – “Silta ziema”. 2020.gada vislielākais izaicinājums Aleksandram Luhaeram bija Jaņa Rozentāla eļļas pašporteta atdarinājums zīmējumā.
Aleksandrs saka: “Krāsa skan vai neskan, ir vai nav gaisma. Ja izprot gaismu, izprot arī telpu un laiku, kā arī laika izjūtu. Mākslā visi žanri ir labi, izņemot garlaicīgo.”
Smiltenes bibliotēkai sadarbība ar Aleksandru Luhaeru ilgst jau 8 gadus – 2014.gadā tika eksponēta pirmā viņa gleznu izstāde.
A.Luhaera gleznas izstādē “Dvēseles mūzikai” apskatāmas no 12.novembra līdz 30.decembrim Smiltenes bibliotēkā, Baznīcas laukumā 13.

Informāciju sagatavoja:
Alda Liuke,
Smiltenes bibliotēkas bibliogrāfe
Tel. 26449145