2024. gada 20. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes bibliotēkā pieejamas Rīgas kinostudijas kinožurnālu video kopijas

Smiltenes bibliotēkas Novadpētniecības krājums papildināts ar vēsturiskiem  video materiāliem – piecām audiovizuālo dokumentu kopijām no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva.
Tie visi ir Rīgas kinostudijā uzņemtie kinožurnāli, kurus savulaik kinoteātros demonstrēja pirms katra seansa. Bibliotēkas krājumā esam iegādājušies to kinožurnālu kopijas, kurās atspoguļota dzīve Smiltenē. Šajos sižetos redzams:

  • kā svinēja Pilngadības svētkus Smiltenē 1964.gadā,
  • 1967.gada Kultūras nama pašdarbības dalībnieki un tā laika populārā tautas muzikantu grupa “Smiltenes prāģeri”,
  • video par Smiltenes 8.ceļu būves rajona ceļu būvētājiem 1985.gadā,
  • kādreizējais Smiltenes slimnīcas galvenais ārsts Rūdolfs Keizers,
  • bijusī Smiltenes kultūras nama direktore Velta Kalvele.

Dokumentus par Latviju, tās cilvēkiem un dažādām politiskās, sabiedriskās un kultūras dzīves norisēm no 19. gadsimta vidus līdz mūsdienām piedāvā meklēt, skatīties un klausīties Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva audiovizuālo, foto un skaņas dokumentu digitālā krātuve “Redzi, dzirdi Latviju!”. Tie ir pieejami www.redzidzirdilatviju.lv. Šī arhīva Dokumentu izmantošanas nodaļas vadītāja Anita Trušele aicina:Apmeklējiet Latvijas Nacionālā arhīva publisko vietni www.redzidzirdilatviju.lv, kura sniedz iespēju attālināti meklēt un iepazīties ar informāciju no arhīva datubāzēm. Šeit varēsiet skatīties senās hronikas, saturīgos kinožurnālus, pārcilāt fotogrāfijas ar cilvēkiem, vietām un notikumiem, kā arī klausīties skaņu ierakstus, atpazīstot pazīstamās balsis un izjūtot, ar kādu degsmi tiek cilāti aktuālie jautājumi reportāžās un konferencēs.”

Smiltenes novada bibliotēka vāc un sistematizē materiālus par novadu un cilvēkiem, kuru dzīve un darbība saistīta ar novadu, kā arī popularizē novadpētniecības krājumu, nodrošinot tā pieejamību gan klātienē, gan arī attālināti. Tās ir publikācijas no žurnāliem, laikrakstiem, grāmatām, elektroniskiem resursiem, fotogrāfijas un cita veida izdevumi. Novadpētniecības krājums ir atmiņu liecību kopums, kas aptver Smiltenes novada vēsturi un attīstību, atklāj vietējās vērtības, tradīcijas, sasniegumus, stiprinot lokālpatriotismu.

Aicinām ikvienu interesentu noskatīties Novadpētniecības krājumā esošos video. Tie ir pieejami izmantošanai uz vietas. Gaidām Jūs Smiltenes novada bibliotēkas Uzziņu un Novadpētniecības lasītavā Baznīcas laukumā 13, Smiltenē bibliotēkas darba laikā.

Varbūt kaut ko saistošu un interesantu atradīsi arī Smiltenes bibliotēkas veidotajā Novadpētniecības virtuālajā lasītavā vai arī  Novadnieku – jubilāru kalendārā!

Lai aizraujošs ceļojums kopienas vēstures izzināšanā!

 

Informāciju sagatavoja:
Inta Mežule, Smiltenes novada bibliotēkas vadītāja
Alda Liuke, Smiltenes bibliotēkas bibliogrāfe
Tel. 26449145