2023. gada 2. jūn.
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes Kultūras centrā norisinājās Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes organizēts seminārs

“Iespēja darīt OMAJĒPSEIEN (NEIESPĒJAMO) ir dota katram-
par radošām pieejām un iespēju izmantošanu
kultūrvietu attīstībai un kopienu radošuma potenciāla realizācijai”
un “Cilvēkvide, kultūrainava un vietrade” 
 
Pirmdien, 19. septembrī Smiltenes Kultūras centrā norisinājās Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes organizēts seminārs ar tēmām 

“Iespēja darīt OMAJĒPSEIEN (NEIESPĒJAMO) ir dota katram-par radošām pieejām un iespēju izmantošanu kultūrvietu attīstībai un kopienu radošuma potenciāla realizācijai” un “Cilvēkvide, kultūrainava un vietrade” . Seminārā piedalījās ne vien Smiltenes novada kultūras iestāžu vadītāji un pagastu pārvaldnieki, bet arī Kultūras nozares pārstāvji no Alūksnes, Valmieras un Valkas novadiem. 
 
Semināra pirmajā daļā uzstājās Siguldas novada Kultūras centra un Siguldas kultūras centra “Devons” direktore, Latvijas Kultūras akadēmijas Tālākizglītības kursa vadītāja Jolanta Borīte. Jolantai Borītei ir daudzgadīga pieredze kompleksu liela mēroga pasākumu (Cēsis 800 un Sigulda 800 svinības, Latvijas simtgades programma) plānošanā un organizēšanā. Borīte savā lekcijā dalījās pieredzē par to, cik plašas iespējas un radošā brīvība paveras kultūras notikumu veidošanā,  tikai jābūt vērīgam un jādomā ārpus rāmjiem. Dažkārt tieši grūtībās rodas visģeniālākās idejas un norises. 
Semināra otrajā daļā ar semināra apmeklētājiem savās domās dalījās Jānis Ķīnasts, kurš ir Pilsētvides plānotājs un dizainers, Cēsu Pluriversitātes kurators un oficiālais New Bauhaus vēstnieks, ar bakalaura grādu vides zinātnē un maģistra grādu mākslā, ar specialitāti dizainā. Pēdējo desmit gadu laikā strādājis un studējis ne tikai Latvijā, bet arī Grieķijā, Eģiptē, Tasmānijā un īsu brīdi arī Honkongā. 2013. gadā iesaistījies “Urmadic University” projektā un mācījies pie dizaina filozofa Tony Fry. Seminārā tika izvirzīta tēma “Cilvēkvide, kultūrainava un vietrade.” Cilvēks kā būtne, kas par sevi nepiedzimst, bet top visa mūža laikā. Vide kā totalitāte, kas ne vien mūs ietver no ārpuses un satur kopā no iekšienes, bet arī to visu savieno vienotā pieredzējumā. Kultūra kā mūsu vērtību sistēma. Ainava kā objektīvā realitāte un bezgalīga saikņotība starp tās elementiem visos mērogos vienlaicīgi. Vieta kā vienīgais sākums, kuru nekad nebeidzam meklēt. Radīšana kā darīšana un otrādi. Ko ar to visu iesākt laikā, kad neiespējamais kļuvis iespējams un vecā kārtība mūsu acu priekšā brūk un jūk. Kā jēgu nemeklēt, bet to radīt?
 
Kopumā seminārs bija plaši apmeklēts un ar labu pēcgaršu visiem tā dalībniekiem. Kopīga sanākšana un atkalredzēšanās ir kā ieguvums un stiprinājums tālākā darbībā.
Paldies, Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes kultūras jomas vadītājai Ivetai Kovtuņenko par semināra organizēšanu un Smiltenes Kultūras centra vadītājam Edgaram Raginskim un gaismotājam, skaņotājam Mārtiņam Āboliņam par viesmīlību un semināra tehnisko nodrošinājumu!
 
Informāciju sagatavoja:

Zane Ērgle- Mežule
Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes,
Mārketinga un komunikācijas speciāliste