2023. gada 1. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes novada pašvaldība pārsūdz Smiltenes pilsētas siltumenerģijas tarifa paaugstināšanu 

2023. gada 6. oktobrī Smiltenes novada pašvaldība iesniegusi pieteikumu Administratīvajai apgabaltiesai un lūdz atcelt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Padomes lēmumu, ar kuru apstiprināts SIA “CS Smiltene” siltumenerģijas jaunais tarifs Smiltenes pilsētai.

Siltumenerģijas tarifs tiek aprēķināts un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Padome (Regulators) to izvērtē saskaņā ar Regulatora 2010. gada 14. aprīļa lēmumu Nr.1/7 “Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika”. Saskaņā ar Metodiku, gadījumā, ja komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi, jārīkojas, lai realizētu tiesības iesniegt Regulatoram siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu, kas ietver neparedzēto izmaksu komponenti.

Regulatora 2023. gada 4. septembra lēmums Nr. 94 “Par SIA CS Smiltene siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem” paredz, ka siltumenerģijas gala tarifs ir 105,54 EUR/MWh un tas stājas spēkā no 2023. gada 7. oktobra līdz 2025. gada 6. oktobrim, no 2025. gada 7. oktobra 87,27 EUR/MWh, līdzšinējo 58,31 EUR/MWh vietā. Tarifam no 2023. gada 7. oktobra līdz 2025. gada 6. oktobrim piemērota neparedzēto izmaksu komponente 18,27 EUR/MWh (bez pievienotās vērtības nodokļa).

Pašvaldības, ievērojot, ka tās, kā valsts pārvaldes sastāvdaļas izveidošanas galvenais mērķis ir nodrošināt un pārstāvēt savas administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses, ieskatā nepamatota siltumapgādes tarifa apstiprināšana (neparedzēto izmaksu komponentes iekļaušana) tai rada un nākotnē radīs milzīgu finansiālu slogu, tā  pieteikumā tiesai norāda uz vairākām nepilnībām, kas pieļautas lēmuma pieņemšanas procesā, tajā skaitā:

  • pārsūdzētajā lēmumā Regulators norāda, ka priekšlikumu iesniegšanas termiņā, priekšlikumi un iebildumi par tarifu nav saņemti, lai gan pašvaldība vairākkārt vērsusies pie Regulatora gan par tarifa izsludināšanas procesuālās kārtības pārkāpumiem, gan par pašu tarifa projektu;
  • tiesiskā pamatojuma trūkumu neparedzēto izmaksu komponentes (iepriekšējās apkures sezonas izmaksas, kas ietver sevī komersanta zaudējumus un negūto peļņu – saskaņā ar metodiku komersantam ir tiesības noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu ar neparedzēto izmaksu komponenti 12 mēnešu periodam ar spēkā stāšanās datumu esošā gada 1. oktobrī) iekļaušanai siltumenerģijas tarifā.

Šobrīd pašvaldība iesniegusi tiesai prasīto papildus pierādījumus un gaida, kāds būs tiesas lēmums – vai pieteikumu pieņems un tiks ierosināta lieta. Par turpmāko lietas gaitu pašvaldības informēs iedzīvotājus.

 

Marita Mūze,

Komunikācijas nodaļas vadītāja