2024. gada 28. maijs
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes tehnikuma nākamie lopkopības tehniķi pārstāv Latviju starptautiskā Francijā

Smiltenes tehnikuma nākamie lopkopības tehniķi Adrija Ita Bērziņa (3.a lopkopības tehniķu/veterinārārsta asistentu kurss) un Renārs Cimermanis (2.b lopkopības tehniķu/veterinārārstu asistentu kurss) tikko atgriezušies no starptautiskās lauksaimniecības izstādes (“Paris International Agricultural Show”) un jauno lauksaimnieku konkursa Parīzē. Jauniešiem tā bija unikāla iespēja pārbaudīt prasmes un zināšanas, sacenšoties ar nākamajiem lauksaimniekiem no visām citām Eiropas valstīm un pat Kanādas, kā arī – piedalīties gada lielākajā lauksaimniecības nozares pasākumā Francijā. Adriju Itu Bērziņu un Renāru Cimermani konkursam sagatavoja skolotāja Jolanta Duncīte.

Renārs Cimermanis 65 dalībnieku konkurencē ieguva 32. vietu, no 100 iespējamiem punktiem nopelnot 70,51, bet Adrija Ita – 33. vietu, nopelnot 70,44 punktus. Konkurence bija patiesi sīva.

Ierodoties Parīzē, jauniešus mājlopu vērtēšanas profesionāļi iepazīstināja ar dzīvnieku vērtēšanas kārtību un noteikumiem. Nākamajā dienā Adrija Ita un Renārs jau piedalījās jauno lauksaimnieku konkursā, kur Smiltenes tehnikuma audzēkņiem vajadzēja vērtēt divas Holšteinas piena šķirnes govis un divus Šarolē šķirnes gaļas liellopus. Vienlaikus ar jaunajiem lauksaimniekiem mājlopus vērtēja arī profesionāli vērtētāji. Jo jauniešu vērtējums bija līdzīgāks viņu vērtējumam, jo lielāks iegūto punktu skaits.

Ņemot vērā to, ka man dzīvnieku vērtēšana bija kaut kas pavisam jauns, ko nopietnāk sāku apgūt tikai gatavojoties konkursam, tad par iegūto punktu skaitu ir ļoti liels gandarījums,” atzīst Adrija Ita. “Vissirsnīgākais paldies skolotājai Jolantai Duncītei, kura, nežēlojot laiku, mūsu izaugsmē ieguldīja patiesi daudz laika un mīlestības!”

Vispirms augstskola un pēc tās jaunas vēsmas ģimenes saimniecībā!

Adrija Ita pēc tehnikuma beigšanas plāno studēt Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, bet pēc tam – atgriezties Limbažu novadā un saimniekot ģimenes saimniecībā, kas nodarbojas ar aitkopību. Arī šobrīd Adrija Ita brīvdienās vienmēr brauc uz mājām Limbažu novadā, lai palīdzētu vecākiem. Dzīvnieki viņai bijuši mīļi jau no mazotnes un tāpat Adrija Ita jau no mazotnes zinājusi, ka vēlas savu nākotni saistīt ar mājlopu audzēšanu. “Uzzinot, ka Smiltenes tehnikums piedāvā apgūt lopkopības tehniķa profesiju, uzreiz sapratu – tas ir man!”

Arī Renārs katru nedēļas nogali brauc uz mājām talkā vecākiem, kuru gādībā šobrīd ir 40 piena govju ganāmpulks. Nākotnē ģimene plāno saimniecību modernizēt un ganāmpulku paplašināt, bet, lai saimniekotu jaunā – augstākā līmenī, nepieciešamas zināšanas. “Tāpat lauksaimniecības izglītība ir arī būtisks priekšnoteikums, piedaloties konkursos, lai ieceru īstenošanai saņemtu Eiropas Savienības projektu atbalstu,” stāsta Renārs. Tā jaunietis nolēmis izmantot iespēju Smiltenes tehnikumā apgūt lopkopības tehniķa profesiju. Absolvējot tehnikumu, Renārs plāno studēt lauksaimniecību, bet pēc tam, līdzīgi Adrijai Itai, atgriezties ģimenes saimniecībā Bauskas novadā un ieguldīt zināšanas un visu savu enerģiju, lai attīstītu un pilnveidotu. Lauku darbi Renāru nebaida, jo viņam ir ļoti tuvi dzīvnieki un puisis palīdzējies vecākiem par tiem rūpēties jau no mazotnes.

Pirmoreiz Parīzē

Gan Adrija Ita, gan Renārs Parīzē bija pirmoreiz. Un arī tik liela mēroga lauksaimniecībai veltītā pasākumā.

Redzējām, kā nozares profesionāļi vērtē govis, buļļus, zirgus, aitas, kazas, cūkas, suņus, kaķus, trušus un citus mājdzīvniekus,” stāsta Adrija Ita Bērziņa. “Tāpat bija interesanti vērot, kā dzīvniekus sagatavo tik vērienīgam pasākumam un nodrošina viņu labturību tā norises laikā.”

Jaunieši ar lielu interesi izstādē apskatīja arī modernāko lauksaimniecības tehniku. Emocionāli saviļņojoša bija satikšanās ar Latvijas vēstniecības pārstāvjiem Francijā,” atceras projektu vadītāja Madara Ciemiņa, kura ar jauniešiem devās uz konkursu – izstādi.

Brīvajā laikā Adrija Ita un Renārs kopā ar skolotāju Madaru Ciemiņu izmantoja iespēju apskatīt Parīzes populārākos tūrisma objektus.

 

Foto: Madara Ciemiņa

 

Baiba Vahere