2024. gada 2. marts
A- A A+
Viegli lasīt

Suņu klaiņošana – arvien aktuāla problēma Smiltenes novadā

Viena no aktuālām sabiedriskās kārtības problēmām, īpaši, iestājoties siltākam laikam, ir bez saimnieka klīstoši suņi, kas apdraud un biedē iedzīvotājus. Ja pamanāt klaiņojošu suni vai arī aizklīdis Jūsu mīlulis, aicinām sazināties ar Smiltenes novada Pašvaldības policiju pa tālruni 28659933.

Šī brīža tendence rāda, ka iedzīvotāji ziņojumus par klīstošiem vai pazudušiem suņiem labprātāk publicē sociālo mediju platformās, taču pareizāk būtu nekavējoties informēt Pašvaldības policiju. Saņemot informāciju par klaiņojošu dzīvnieku, Pašvaldības policija  dodas uz notikuma vietu. Ja nav veikta suņa čipēšana un pirmreizēja reģistrācija datu bāzē, kas liedz uzreiz atrast saimnieku, klaiņotāju nogādā Valmieras dzīvnieku patversmē. Tas ne tikai rada papildu izdevumus pašvaldībai, bet arī apgrūtina saimnieka iespējas nokļūt pēc sava mīluļa.

Pašvaldības policija vērtē katru suņa klaiņošanas gadījumu atsevišķi. Mērķis nav sodīt īpašnieku, bet panākt, lai suns neklaiņo. Ja saimnieks ir atsaucīgs, ziņo policijai un risina situāciju, policija var lemt par aizrādījuma izteikšanu.

Atgādinām, ka Ministru kabineta noteikumi Nr. 266 noteic, ka pilsētās un ciemos, sunim atrodoties ārpus telpas, saimniekam jānodrošina norobežota teritorija, novēršot iespēju dzīvniekam izkļūt no tā. Ārpus norobežotās teritorijas sunim jāatrodas pavadā un ar uzliktu uzpurni, ja tas atzīts par bīstamu. Pastaigājoties pilsētu un ciemu zaļajā zonā un mežā, suns var būt bez pavadas, bet ar noteikumu – saimnieka redzeslokā un tādā attālumā, lai viņš savu mīluli spēj kontrolēt.

Lauku viensētās saimnieks savu suni var turēt nepiesietu, ja spēj nodrošināt, ka tas neapdraud citus dzīvniekus un cilvēkus. Pastaigu laikā, līdzīgi kā pilsētu un ciemu teritorijās, sunim jāatrodas saimnieka redzeslokā ar iespēju kontrolēt tā uzvedību.

Aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un rūpēties par saviem mīluļiem atbilstoši noteiktajām prasībām un vispārpieņemtām sabiedrības normām. Pat ja esi pārliecināts, ka Tavs mīlulis citam ļaunu nenodarīs, atceries, ka kādam sveša suņa klātbūtne, riešana vai šķietami draudzīga piebikstīšana ar purnu var būt bailes raisoša un nepatīkama. Neaizmirsti par sava mīluļa čipēšanu – aizklīšanas gadījumā tas ļaus ātrāk nokļūt mājās. Saimniekiem, kuri konstatējuši, ka mīlulis devies brīvsolī, aicinām nekavējoši sazināties ar Pašvaldības policiju, kas palīdzēs tā meklēšanā.

 

Madara Mūrniece-Krūmiņa

Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas un mārketinga speciāliste

 

Smiltenes novada Pašvaldības policija