2024. gada 21. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Tikšanās ar dzimtas koku pētnieci Lindu Lielvārdi

19.aprīlī bibliotēku nedēļas ietvaros, sadarbībā ar Smiltenes novada bibliotēku, Smiltenes vidusskolā viesojās biedrības “Spēkavieta” dibinātāja un dzimtas koku pētniece Linda Lielvārde.

Ar dzimtas koku pētniecību viņa nodarbojas jau 15 gadus un allaž gatava dāsni dalīties savā pieredzē arī ar citiem. Pētniecei, ar katru dzimtas koku pētniecībai veltīto gadu, nostiprinājusies aizvien lielāka pārliecība par to, ka ikviens varētu atrast vismaz divus kopīgus senčus ar lielāko daļu savu laikabiedru. “Izklausās mazliet neticami, bet to var pierādīt,” stāsta Linda Lielvārde. Viņai, lai secinātu, ka visi Latvijā un Igaunijā dzīvojošie Strengas ir radinieki, vajadzēja piecus gadus, bet tagad, ņemot vērā mūsdienu iespējas, to varētu izdarīt ātrāk. Liels bijis pētnieces pārsteigums, ka viņas senči bijuši rados ar rakstniekiem – brāļiem Reini un Matīsu Kaudzītēm.

Tiekoties ar Smiltenes vidusskolas skolēniem un skolotājiem, Linda Lielvārde sniedza vērtīgus padomus par to, kā sākt dzimtas koka pētniecību, kur meklēt atbildes uz cilvēkus visbiežāk interesējošiem jautājumiem. “Katram pirmais dzinulis sākt pētniecību var būt cits – konkrētas dzimtas pārstāvju nodarbošanās, kādas vietas vai māju vēsture, slimības, kas dzimtā pārmantotas no paaudzes paaudzē, ģimenē populārākie vārdi, dzimtas leģendas. Pieredze vēsta, ka darbs sokas raitāk, ja to sāk ar atbildes meklēšanu uz visvairāk interesējošo jautājumu,” stāsta Linda Lielvārde.

Pētniece rosināja jauniešus pievērsties dzimtas stāstu apkopošanai, vecvecāku un vecāku iztaujāšanai iespējami ātrāk, jo laika gaitā minētie stāsti no atmiņas pagaist un transformējas.

Saskaņā ar Lindas Lielvārdes dziļāko pārliecību – dzimtas pētniecībai noteikti vērts pievērsties arī tad, ja skaidri zināms, ka nāksies sastapties ar ne pārāk patīkamiem faktiem, kā tas nereti notiek, adoptētajiem bērniem atrodot bioloģiskos vecākus. “Taču tajā pašā laikā – patiesība ienes harmoniju un mieru samezglojušās attiecībās. Veselas attiecības nevar pastāvēt tur, kur ģimenes locekļus šķir meli, puspatiesības. Turklāt, zinot patiesību par to, kā dzīvojuši mūsu senči, kāda bijusi viņu domāšana, dzīvesveids, ēšanas paradumi, dzīves telpa, attiecības ar citiem cilvēkiem, varam labāk apzināties to, ko no tā visa esam pārņēmuši savā dzīvē, un, ja izjūtam nepieciešamību, varam arī kaut ko no tā vieglāk mainīt,” uzskata Linda Lielvārde.

Pētniece stāstīja par virtuālajām rokasgrāmatām dzimtas koka pētniecībā, par dzimtas koku veidošanas portāliem un programmām. Klātesošie uzzināja, kā viņiem var palīdzēt populārās interneta vietnes www.geni.com, http://ciltskoki.lv.

Tas vienmēr ir ļoti īpašs brīdis, kad, pētot savas dzimtas koku, tas virtuālajā vidē savienojas ar vēl kādas dzimtas koku un pēc tam vēl kādu. Sākumā ar savu pētījumu varbūt biji viens, bet nu jau ir palīgs. Pētījumu gaitā atklājas aizvien vairāk dažādu interesantu faktu. Vārdos grūti aprakstāma ir arī tā īpašā apziņa, ka piederi lielai, kuplai dzimtai, ” pieredzē dalās Linda Lielvārde. “Latvijā dzimtas koku pētniecībā iesaistījušies turpat trīs tūkstoši cilvēki un vairākums no viņiem ir ļoti atsaucīgi, pretimnākoši, gatavi palīdzēt jaunajiem pētniekiem. Interesenti viņus var satikt facebook grupā «Dzimtas detektīvs» un Instagram “Dzimtas detektīvs””.

Pētniece klātestošos informēja arī par dzimtas izpētes novitātēm, telefona aplikācijām, kas var noderēt dzimtas koka pētīšanā, par mākslīgā intelekta robotu ChatGPT, kas prot latviešu valodu un var palīdzēt standartizētu eseju, vēstuļu un dzimtas stāstu rakstīšanā.

Mūsdienu tehnoloģiskās iespējas paver iespēju ieskatīties skenētos pasaules arhīvu materiālos (www.familysearch.com), lejupielādējot fotoattēlu, var gūt nelielu ieskatu, kāds konkrētais dzimtas pārstāvis varētu izskatīties darbībā (Myheritage – Animate photos). Cilvēks, lejupielādējot savu fotoatttēlu, var paskatīties, kā viņš izskatītos dažādos laikos, vizualizēt sevi dažādos tēlos (Myheritage – Time machine). Tāpat pieejama aplikācija foto negatīvu skenēšanai un citi dzimtas pētniecībai noderīgi piedāvājumi, no kuriem daudzi ir bez maksas. Ja agrāk, pētot radurakstus, nācās doties uz Latvijas Valsts vēstures arhīvu, tad tagad tā materiāli pieejami arī virtuālajā vidē – https://raduraksti.arhivi.lv/

Tāpat ikviens interesents var lūgt padomu dzimtas pētniecībā ieinteresētiem bibliotēkas darbiniekiem gan skolas, gan Smiltenes novada bibliotēkā. Starp citu, tieši Smiltenes novada bibliotēkā, kad tajā pirms dažiem gadiem viesojās Linda Lielvārde, satikās cilvēki, kuri, viņas stāstu un pieredzes iedvesmoti, sāka pētīt savus dzimtas kokus un nu jau par Smiltenes apkaimes dzimtām savākts gana apjomīgs faktu klāsts.

Foto: Baiba Vahere, Inguna Kudlāne

Baiba Vahere