2022. gada 20. maijs
A- A A+
Viegli lasīt

Tūrisms caur kultūrvēstures prizmu

Lai sajustu Raunas kā apdzīvotas vietas pirmsākumus, jādodas uz Raunas Tanīsa kalnu jeb pilskalnu, jo tā bija pirmā vieta, kur uz dzīvi apmetās cilvēki šajā pusē jau 6.gs.p.m.ē.. Šo pilskalnu mēdz dēvēt ar apzīmējumu Rauna pirms Raunas. Kalna relatīvais augstums ir 24 metri, tas ir viens no lielākajiem Latvijas pilskalniem ar iespaidīgu nocietinājumu sistēmu. 2018. gadā Latvijas Arheologu biedrība Raunas Tanīskalnu atzina par gada arheoloģisko pieminekli.

1927. gadā pilskalnā tika veikti vieni no apjomīgākajiem arheoloģiskajiem izrakumiem, kuru norise tika iemūžināta filmā “Senču pilskalns”. Lai iepazītu Tanīskalna vēsturi tuvāk, aicinām apskatīt izstādi “Senču pilskalnā”, kas izvietota Dabas galerijā (foto: Ieva Plētiena) pie Raunas pagasta pārvaldes, Vidzemes ielā 2. Šajā galerijā uzstādītie pieci stendi veidoti romānikas un gotikas stilā, kas aizgūti no Raunas viduslaiku pilsdrupām un Raunas evaņģēliski luteriskās baznīcas, kas papildina dabas galerijas fonu katra no savas debespuses.

 

Aicinām doties uz Smiltenes novada muzeju Mēru muižā un aplūkot tajā izstādītās ekspozīcijas. Muzejā iespējams aplūkot pastāvīgo ekspozīciju “Smiltenes novada medicīnas vēsture un muzeja pirmsākumi”. Un līdz 31. martam skatāmas trīs mainīgās izstādes:

  • “Smiltenes fotogrāfs Arnolds Oskars Pirro” (foto: Agnis Melderis);
  • “100 notikumi Smiltenes vēsturē”;
  • “Jānis Doreds. Izcilais foto un kino reportieris 20. gadsimta pasaulē (titulbilde: Agnis Melderis)”.

Apmeklējot muzeju noteikti nedrīkst aizmirst par pašas muižas un tās pagalma apskati. Pati muižas pils celta neorenesanses stilā. Tai ir glezniecisks siluets un iespaidīgi apmēri. Muižas parkā aug Mēru dižozols, viens no lielākajiem ozoliem Latvijā, un tieši pēc vainaga lieluma- lielākais Baltijā.

 

Caur kultūrvēsturisko maršrutu “Dižgaru ceļš” varēs iepazīties ar Smiltenes novada radošajām personībām. Apmeklējums iepriekš ir jāpiesaka!

  • Pirmā pietura Virešu novadpētniecības centrā “Mājvieta” piedāvā iepazīt dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas daiļradi, aplūkot viņas vaļasprieka – “Pūču” kolekciju un veikt dažādus izzinošus uzdevumus. (+371 29489660)
  • Otrā pietura Gaujienā piedāvā apmeklēt Jāzepa Vītola memoriālo muzeju “Anniņas” (foto: Ineta Riepniece) un noskatīties muzikāli izglītojošu uzvedumu “Tikšanās ar Jāzepu Vītolu”. (+371 28386923)
  • Trešā pietura Trapenes novadpētniecības centrā, kur pa visgarāko lapegļu aleju Latvijā nonāksiet dzejnieka Ojāra Vācieša bērnības zemē, piedāvā iepazīt viņa dzeju, sastapt “Astoņus kustoņus” un izpildīt dažādus uzdevumus. (+371 25413243)
  • Ceturtā pietura Apē, rakstnieces Elīnas Zālītes memoriālajā mājā, piedāvā aizraujošu “izlaušanās spēli” un muzejpedagoģisko programmu “12 putni rakstnieces E. Zālītes stāstos”. (+371 26124789)

 

Nakšņošanai novadā aicinām izvēlēties viesnīcu “Kalna ligzda”, kas atrodas vēsturiskajā Kalnamuižas teritorijā, Smiltenes pagastā. Viesnīcas apkārtnē atrodas Vācu Ordeņa pilsdrupas, unikālais Siera namiņš un citas muižas kompleksa ēkas, kuras iespējams aplūkot no ārpuses.

Informāciju sagatavoja:
Linda Šūlmeistere
Smiltenes Tūrisma informācijas centra
tūrisma organizatore