2022. gada 8. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Uzvārds ‒ pavediens no pagātnes uz tagadni un nākotni

Latviešu valodas aģentūrā klajā nācis pēdējais latviešu  uzvārdu vārdnīcu sējums „Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Vidzeme” (autori ‒ demogrāfs un uzvārdu pētījuma idejas rosinātājs Ilmārs Mežs, valodniece Irēna Ilga Jansone, ģeogrāfe Otīlija Kovaļevska, valodniece Sanda Rapa), kura atklāšana norisināsies Valmieras Integrētajā bibliotēkā (Cēsu iela 4, Valmiera) 14. oktobrī plkst. 16.00. Pasākumā piedalīsies grāmatas autori un Latviešu valodas aģentūras pārstāvji.

Trešais un pēdējais uzvārdu vārdnīcu sējums aptver Vidzemi tās vēsturiskajās robežās, kādās tā pastāvējusi vismaz vairākus gadsimtus. Grāmatas tapšanas procesā tika izskatīti aptuveni 16 tūkstoši uzvārdu (un vēl vairāk to pieraksta variantu), no kuriem izveidoti aptuveni 9,5 tūkstoši atsevišķu šķirkļu, bet nepilni 6 tūkstoši uzvārdu minēti retāk sastopamo uzvārdu sarakstā. Izdevumā ne tikai apkopota informācija par uzvārdiem, bet arī iekļauti saistoši ievadraksti (ievadrakstu autori ‒ demogrāfs Ilmārs Mežs, vēsturnieks Muntis Auns, ģeogrāfe Otīlija Kovaļevska un valodniece Irēna Ilga Jansone), informatīvas kartes un attēli.

2017. gadā nāca klajā grāmata par Latgales uzvārdiem, 2019. gadā izdots otrais grāmatas sējums (divās daļās), kas aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes un Zemgales hercogisti, bet šogad izdots pēdējais sējums par Vidzemi.

Pētījums ir patiesi apjomīgs, un tā rezultāts apliecina, ka latviešu uzvārdu kopums veido savdabīgu, neatkārtojamu sistēmu, kas grāmatās raksturota gan valodniecības, gan ģeogrāfiskās un vēsturiskās izplatības aspektā. Palielinoties cilvēku interesei par savu izcelsmi, senčiem un dzimtas vēsturi, uzvārdi šajos meklējumos bieži ir galvenais pieturas punkts, tāpēc pētījums būs noderīgs gan pētniekiem, gan plašam interesentu lokam, kas vēlas apzināt informāciju par savu, savas dzimtas, pagasta, pilsētas vai ciema vēsturi un šodienu.

Grāmatas „Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Vidzeme” atvēršanas svētkos aicināts piedalīties ikviens interesents. Pasākumā būs arī iespēja iegādāties izdevumu.

 

Informāciju sagatavojusi

Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore

Ieva Mūrniece

e-pasts: [email protected]