2024. gada 19. maijs
A- A A+
Viegli lasīt

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina trūcīgās un maznodrošinātās personas nodot azbestu saturošā šīfera krājumus bez maksas

VARAM kampaņas “Ļauj vecajam azbesta jumtam aizbraukt!” ietvaros ir uzsākta atbalsta programma, kur trūcīgās un maznodrošinātās personas var nodot no 0,2 līdz 3 tonnām azbestu saturošo šīferi bez maksas.

Kā zināms, Azbestu saturoši būvniecības materiāli pēc to kalpošanas laika ir bīstami atkritumi – tie būtiski kaitē videi, piesārņojot gaisu, augsni un gruntsūdeņus, un ir jānodod apglabāšanai tikai atkritumu apsaimniekošanas poligonos. Nonākot plaušu audos, pēc vairākiem gadiem var izraisīties smagas slimības.

Projekta “Ļauj vecam azbesta jumtam aizbraukt!” mērķis ir mazināt atkritumu rašanos, apglabājamo atkritumu apjomu un nodrošināt to efektīvāku apsaimniekošanu.

Pieteikties var, aizpildot un ar drošu elektronisko parakstu parakstītu pieteikuma veidlapu un nosūtot to uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) e-pasta adresi [email protected] vai pa pastu uz adresi Peldu iela 25, Rīga, LV-1494.

Svarīgi piebilst, ka atbalsta pieteikuma iesniegšanas dienā jābūt spēkā esošam trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusam. Kopējais finansējuma apmērs atbalsta programmas īstenošanai ir 350 000 eiro.

Kampaņā “Ļauj vecajam azbesta jumtam aizbraukt!” ir ietverti izglītojoši un informatīvi materiāli – infografikas un informatīvi raksti par azbesta sastopamību mūsdienās, azbesta ietekmi uz cilvēka veselību un drošu darbu ar azbestu, īsu video materiālu un Rokasgrāmatu darbam ar azbestu saturošiem atkritumiem. Mērķis – veicināt atbildīgu azbesta apsaimniekošanu un novērst tā negatīvo ietekmi uz sabiedrības veselību un vidi.

Veicot darbu ar azbestu saturošiem materiāliem, jāievēro sekojošās drošības prasības – darbs jāveic piemērotā apģērbā (vienreizējās lietošanas virsvalks, cimdi, respirators P3, mazgājami apavi), azbestu saturošos materiālus jānovieto uz paletēm un jāpiepako plēvē vai jāievieto big-bag maisos. Pirms tam jāpārliecinās, kur tos pieņem, šo var pārbaudīt vietnē skiroviegli.lv.

Pieteikšanās termiņš atbalsta programmas saņemšanai ir līdz 2024.gada 31.maijam. Papildus informācija par atbalsta programmas nosacījumiem pieejama projekta tīmekļvietnē https://wastetoresources.varam.gov.lv/azbests.

Papildus informācija par projektu un tā rezultāti ir apskatāmi tīmekļvietnē https://wastetoresources.varam.gov.lv/ un sociālajos tīklos Facebook, Instagram, X/Twitter, LinkedIn un YouTube.

Sagatavoja: Karīna Līva Asare, Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas un mārketinga praktikante