Pašvaldība
Smiltenes novada pašvaldības ēka no priekšpiuses

Minimālās algas un pedagogu atalgojuma celšanas, aizņēmumu procentu maksājumu un citu izmaksu paaugstināšanās dēļ, Latvijas pašvaldības, tostarp Smiltenes novada, saskaras ar sarežģītu finansiālo situāciju. Lai saglabātu līdzsvarotu budžeta izpildi, kvalitatīvu pašvaldības funkciju realizāciju un turpinātu mūsu novada attīstību, Smiltenes novada pašvaldība turpina realizēt dažādus taupības pasākumus.

Pašvaldības pienākums ir saimnieciski un lietderīgi izmantot pieejamos resursus, tādēļ  visa gada garumā norit vairāku iestāžu reorganizācija un darbinieku slodžu pārskatīšana, tiek vērtēta dažādu pakalpojumu nepieciešamība un apjomu samazināšana, tiek mazināti uzturēšanas izdevumi. No gada sākuma visiem pašvaldības administratīvajiem un tehniskajiem darbiniekiem samazināti atvaļinājumu pabalsti, samazinātas piemaksas par papildus darbu un kolēģu aizvietošanu prombūtnes laikā. Tiek ierobežoti izdevumi par dažādām precēm un pakalpojumiem, kas netraucē pašvaldības funkciju izpildi.

Lai taupītu budžeta līdzekļus, no šī gada augustu pašvaldība vairs nefinansēs tās struktūrvienību darbinieku veselības apdrošināšanu, kā arī plānots pārskatīt dažādu līdzmaksājumu pozīcijas.

Taupības pasākumi skar visas jomas, tai skaitā, sportu, kultūru un amatiermākslas kolektīvu darbību.

Viena no Smiltenes novada pašvaldības ienākumu pozīcijām, kas neizpildās plānotajā apjomā, ir nekustamo īpašumu noma un pārdošana. Šī iemesla dēļ, kā arī, lai mazinātu uzturēšanas izdevumus, uz pašvaldības domes sēdēm tiek gatavoti lēmumprojekti par vairāku pašvaldībai piederošu nekustamo īpašumu atsavināšanu. Informācija par izsolē pieejamiem nekustamajiem īpašumiem ir pieejama pašvaldības tīmekļvietnē. Lai sasniegtu lielāku potenciālo auditoriju, pašvaldība izsoles ir publicējusi sludinājumu tīmekļa vietnē www.ss.lv.

Smiltenes novada pašvaldība regulāri tiekas ar tās Finanšu nodaļas speciālistiem un domes deputātiem, lai kontrolētu budžeta izpildi un meklētu optimizācijas iespējas.  Pašvaldībā tiek izskatīti dažādi izdevumu taupības veidi un ieņēmumu palielināšanas scenāriji un virzieni.

Arī turpmāk pašvaldība pildīs valsts deleģētās funkcijas un nodrošinās novada iedzīvotājiem un uzņēmējiem pašvaldības pakalpojumus, bet pakalpojumu sniegšanas apjoms un forma tiek analizēti, un var mainīties mainoties iedzīvotāju pieprasījumam.

Informācijai: Smiltenes novada pašvaldības 2024. gada budžets