Datums 24. maijs, 2024 – 27. septembris, 2024
Laiks8.00–17.00
Vieta Raunas pagasts, Raunas ceplis
Ko_tie_tur_ar_tiem_maliem

2024. gada 24. maijā pulksten 13. 00 Raunas ceplī notiks keramiķa Jēkaba Drandas 171 dzimšanas dienas atcerei veltītā keramikas darbu konkursa ”Ko tie tur ar tiem māliem!” izstādes atklāšana. Konkursu jau otro gadu organizē Smiltenes Mākslas skola sadarbībā ar Smiltenes novada pašvaldību un SIA “Raunas māls”, un tajā piedalās Mākslas skolu audzēkņi no visas Latvijas. Konkursa dalībnieki konkursam iesniedza mālā darinātus šķīvjus par tēmu “Vidzemes vasara”.

Keramiķis Jēkabs Dranda (10.04.1853.-03. 05. 1915.) nāk no Smiltenes novada “Meža Drandām”. Agrā jaunībā apguvis podnieka prasmi pie vācu tautības meistara, Jēkabs darināja mājturībai vajadzīgos izstrādājumus – podus, bļodas, krūzes, vāzes, šķīvjus. Trauki esot bijuši ne tikai tehniski nevainojami, bet arī acij tīkami – samērīgi veidoti un greznoti ar atturīgu rotājumu.

20 gs. sākumam latviešu mākslā bija raksturīga aizraušanās ar modernismu un vēlme radīt savu nacionāli savdabīgu lietišķo mākslu. Šī viedokļa spilgtākais pārstāvis grafiķis Rihards Zariņš, kurš ar zinātnisku aizrautību 20. gs. sākumā vāca un apkopoja latviešu tautas mākslas mantojumu, 1903. gadā tiekoties ar J. Drandu, mudināja meistaru vairāk pievērsties dekoratīvu trauku, ar krāšņu rakstu rotājumu, gatavošanai. Sadarbībai mākslinieku starpā turpinoties, R. Zariņs 30 keramiķa darbus nogādāja Itālijā, kur 1906. gadā Starptautiskajā mākslas un mājrūpniecības izstādē Milānā, meistara darinātajiem šķīvjiem tika piešķirta sudraba medaļa. Smiltenes draudzes mācītājs K. Kundziņš savās atmiņās dalījās: “Kad priecīgā ziņa pavēstīta Drandam, tad viņš tikai izsaucies: “Ko tie tur ar tiem māliem!”” No šī meistara teiciena tad arī radies Smiltenes Mākslas skolas organizētā konkursa nosaukums.

Jēkaba Drandas darbi 20. gs. sākumā bija paraugs visas Latvijas amatniekiem veidot nacionāli spilgtu un laikmetīgu lietišķo mākslu. Mākslinieka darbu tapšanā pielietoti latviešu tradicionālie podniecības paņēmieni, bet šķīvju dekorēšanai izmantoti jūgendstilam raksturīgie stilizētu ziedu motīvi un augu ornamenti.

Jauno mākslinieku dekoratīvo māla šķīvju izstāde Raunas ceplī būs apskatāma no 24.05.2024.-20.09.2024. Izstādes noslēgumā notiks labāko darbu autoru apbalvošana.