Datums 23. augusts, 2024 – 20. septembris, 2024
Laiks12.00–17.00
Vieta Smiltenes Kultūras centrs
Smiltene

Šā gada 23. augustā Smiltenes Kultūras centrā tiks atklāta LNA (Latvijas Nacionālais arhīvs) izstāde “Baltijas ceļš dokumentos, atmiņās, sirdīs”. Izstāde ir veltījums Baltijas valstu vēsturē nozīmīgākajai un starptautiski plaši zināmajai Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgajai nevardarbīgajai akcijai ceļā uz valstiskās neatkarības atjaunošanu.

Akcijas laikā nepārtrauktā rokās sadevušos cilvēku ķēde 1989. gada 23. augustā septiņos savienoja trīs Baltijas republiku galvaspilsētas. Akcija Baltijas ceļš – cilvēku ķēde – kļuva par vienu no vērienīgākajām nevardarbīgajām pretošanās akcijām 20. gadsimta vēsturē. Tās mērķis bija pievērst vietējās un starptautiskās sabiedrības uzmanību PSRS un Vācijas neuzbrukšanas līguma un tā slepenā protokola (Molotova–Ribentropa pakts) noslēgšanas 50. gadadienai, starptautisko tiesību pārkāpumiem un nelikumīgajam veidam, kādā Baltijas valstis tika okupētas un pievienotas Padomju Savienībai.

Nepārtraukta, rokās sadevušos cilvēku ķēde sākās Tallinā Domkalna (Toompea) pils pakājē un virzījās cauri Rīgai gar Brīvības pieminekli līdz pat Ģedimina tornim Viļņā, tā apvienoja ap 2 miljoniem dalībnieku. “Baltijas ceļš” kļuva par visnozīmīgāko, starptautiski visvairāk atpazīstamo un emocionāli spēcīgāko Baltijas tautu kustību Igaunijas Tautas frontes (Rahvarinne), Latvijas Tautas frontes un Sajūdis kopīgo akciju. Baltijas republiku nacionālo kustību spēja mobilizēt tik lielu skaitu iedzīvotāju uzskatāmi parādīja gan ārvalstīm, gan PSRS republikām, ka tiekšanās pēc neatkarības ir pašu tautu griba, un to nevarēja nodēvēt par mazskaitlīgu nacionālistu grupējumu centieniem. Pēc 1989. gada 23. augusta Baltijas valstu jautājums nonāca ne vien politiķu un diplomātu dienas kārtībā, bet kļuva arī par neatņemamu daļu no pasaules sabiedrības aktuālajiem diskusiju jautājumiem.

Pēc akcijas Baltijas ceļš Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautām vēl priekšā bija sarežģīta un smaga nevardarbīga cīņa par pilnīgas valstiskas neatkarības de facto atjaunošanu un atgriešanos pasaules brīvo un demokrātisko valstu saimē.

Apliecinājums akcijas nozīmīgumam pasaules mērogā bija Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotās nominācijas “Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības” iekļaušana UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā 2009. gadā.

Izstāde apskatāmas dokumentārās liecības no Latvijas Nacionālā arhīva, Lietuvas Centrālo valsts arhīva, Lietuvas Valsts mūsdienu dokumentu arhīva un Igaunijas Nacionālo arhīva, tajā apskatāmas arī no akciju dokumentējušo fotogrāfu privātajiem arhīviem.

Izstāde Smiltenes Kultūras centrā būs apskatāma līdz  2024.gada 20. septembrim.