Atkritumu apsaimniekošana
foto

2024. gada 20. septembrī Aprites ekonomikas centrā "Daibe" norisinājās nozīmīgs seminārs, kurā piedalījās pašvaldību pārstāvji, vides politikas veidotāji un nozares eksperti. Semināra galvenais mērķis bija sniegt visaptverošu informāciju par jaunākajām tendencēm un izaicinājumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, kā arī apspriest sadarbības iespējas starp dažādām iesaistītajām pusēm.

Semināra atklāšanas uzrunā SIA “ZAAO” (ZAAO) valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis uzsvēra informēšanas un izglītošanas nozīmi mūsdienu atkritumu apsaimniekošanā, atzīmējot, ka efektīva atkritumu apsaimniekošana prasa visu iesaistīto pušu – pašvaldību, valsts, iedzīvotāju un privātā sektora – aktīvu dalību. Lai sasniegtu ilgtspējīgus rezultātus, viņš akcentēja nepieciešamību mainīt sabiedrības attieksmi pret atkritumiem, pārveidojot tos no nevēlama sloga par vērtīgu resursu, kas var tikt atkārtoti izmantots.

Vairāki vadošie eksperti un politikas veidotāji dalījās ar aktuālo informāciju par nozares regulējumu un praktiskajiem risinājumiem.

Rudīte Vesere, Klimata un enerģētikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos, skaidroja atkritumu apsaimniekošanas būtisko lomu aprites ekonomikā un uzsvēra nepieciešamību pēc jauniem risinājumiem resursu atkārtotai izmantošanai un atkritumu apjoma mazināšanai.

Andris Ķēniņš, Valsts vides dienesta ģenerāldirektors, sniedza aktuālu informāciju par vides regulējumu un likumdošanu, īpaši izceļot pašvaldību atbildību šo normu īstenošanā, kā arī dalījās ar problemātiku būvniecības atkritumu apsaimniekošanā.

Sniedze Sproģe, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve, izcēla Atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru (AARC) nozīmi un uzsvēra nepieciešamību pēc ciešākas sadarbības starp pašvaldībām un valsts institūcijām.

Semināra dalībnieki iepazinās ar Vidzemes AARC darbību. Mārtiņš Vīgants, ZAAO Atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra vadītājs, detalizēti izklāstīja AARC nozīmīgumu un iepazīstināja ar rīku "Laipa Plus", kas ir būtisks pašvaldību saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai. Viņš akcentēja dalītas vākšanas, pārstrādes un kompostēšanas procesus, īpaši uzsverot bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas būtiskumu, kas ir svarīgs solis ceļā uz ilgtspējīgu atkritumu pārvaldību.

ZAAO attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Niklass vadīja ekskursiju pa Aprites ekonomikas centru "Daibe". Tās laikā dalībnieki varēja iepazīt centra ikdienas darbību, dažādās funkcijas un procesus, novērtēt, kā tiek pārvaldīti atkritumi un kā tiek veikti dažādi vides aizsardzības pasākumi.

Semināra noslēgumā tika apkopoti galvenie secinājumi un uzsvērta turpmākās sadarbības nepieciešamība starp visām iesaistītajām pusēm. Tikai ar kopīgu darbu un savstarpēju informācijas apmaiņu ir iespējams sasniegt izvirzītos mērķus – videi draudzīgāku un efektīvāku atkritumu apsaimniekošanu.

Sagatavoja: Dina Lukaševiča-Lāce, Sabiedrisko attiecību vadītāja