Izglītība
foto
Foto: no Ingūnas Rulles arhīva. (1.no kreisās) Ingūna Rulle un Vidzemes ģeogrāfu kustības seniori: Dace Zemļicka, Laima Klāva, Valda Sabule, Jānis Zemļickis, 2.rindā 1. No labās – Silvija Platpīre, Sandra Deikmane, Zeltīte Vilciņa, Tālis Jaunzems, Inese Jaunzeme un Laimdota Jansone.

Smiltenes vidusskolā šobrīd intensīvākais darba laiks – skolēni papildina zināšanas un prasmes ne vien ikdienas mācību darbā, bet arī mācību priekšmetu olimpiādēs, iesaistoties projektos, piedaloties konkursos un sacensībās, neaizmirstot par lietderīgi pavadītu brīvo laiku. Skolā visu laiku tiek domāts arī par skolotāju izaugsmi.

13. februārī Smiltenes vidusskolā jau 30. gadu notika ikgadējā ģeogrāfijas skolotāju konference “Vidzemes ģeogrāfu sadarbība”. Tajā piedalījās vairāk nekā 70 dalībnieki, to skaitā, Vidzemes ģeogrāfu kustības pamatlicēji un seniori. Lektori: LTV laika ziņu redaktors, radio personība un metereologs Toms Bricis, Latvijas Hidroekoloģijas institūta direktora vietniece un vadošā pētniece Solvita Strāķe, Smiltenes vidusskolas bijušais skolotājs, Vidzemes Augstskolas lektors Ilgvars Ābols, Smiltenes vidusskolas metodiķe, vēstures un sociālo zinātņu skolotāja, Izglītības attīstības centra projektu koordinatore un lektore Daina Zelmene, Vidzemes Augstskolas un Latvijas Kultūras Akadēmijas vieslektors, SIA “8. brīnums” īpašnieks, Vidzemes Jauno Ģeogrāfu skolas vadītājs Gatis Kampernovs. Pasākuma dalībniekiem pieredzes apmaiņas iespēju ar lektoriem uzdāvināja Smiltenes, Madonas un Tukuma novadu pašvaldības. Konferenci ar Smiltenes novada Izglītības pārvaldes atbalstu organizēja Ingūna Rulle - Smiltenes novada ģeogrāfijas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja, viena no novada dabaszinātņu mācību jomas koordinatorēm.

Smiltenes vidusskolai šis gads atnācis  ar vēl kādu skaistu ziņu – izglītības iestāde saņēmusi  apliecinājumu, ka ir viena no 60 pārmaiņu procesa “Līderis manī” dalībskolām un īsteno personiskās līderības pieeju audzināšanā, attīstot skolēnu sociāli emocionālo prasmi.

Latviju veido ikviens cilvēks – gan tie, kuri šeit dzīvo no paaudzes paaudzē, gan tie, kuri mūsu valstī raduši patvērumu grūtā brīdī. Mūsu skolotājiem, skolēniem un viņu vecākiem atbalstīt ukraiņu ģimenes palīdzējušas krievu valodas zināšanas. Pasaules ģeopolitiskā un sociālekonomiskā situācija pamatoti rosinājusi pārvērtēt daudzus, to skaitā, ar valodu saistītos jautājumus. Taču saskaņā ar Smiltenes novada krievu valodas skolotāju metodiskās apvienības vadītājas Ineses Āboliņas dziļāko pārliecību – ikviena valoda ir vērtība. Tāpat kā skolēnu atmiņas un loģiskās domāšanas veicināšanā nozīmīga dzejoļu mācīšanās. Tāpēc 20. februārī Smiltenes vidusskolā notika novada 6. klašu krievu valodas konkurss, kurā uzstājās mūsu novadā dzīvojošie 6. un 5. klašu skolēni. Viņus atbalstīja skolotājas: Inta Paipala, Rūta Rateniece, Daiga Meinerte, Regīna Zariņa un Inese Āboliņa.

Sākumskolā februārī noslēdzās glītrakstīšanas konkurss, kuru organizē ar mērķi – uzlabot rakstītprasmi, trenēt uzmanību un rosināt darbu paveikt kārtīgi. Iepazīstot tuvāk vizuālās mākslas tēmu “Mākslas piedzīvošana” skolā ar kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu skolā notika Ebru darbnīca jeb gleznošana uz ūdens, ļaujot ikvienam iejusties mākslinieka lomā un radīt brīnišķīgus mākslas darbus, pludinot krāsu uz speciāli sagatavotas ūdens virsmas, ko vēlāk pārnes uz papīra.

Februāra tēma pirmsskolā – “Cik plaša pasaule!”. Tās ietvaros pirmais pasākums – koncerts, kurā bērnus ar deju pasauli iepazīstināja sākumskolas sporta un sarīkojumu deju pulciņa dalībnieki kopā ar skolotāju Jolantu Straumi. 

11. klases skolniece, skolēnu pašpārvaldes Jauniešu Saeimas vadītāja, Rubika kuba turnīra organizatore Justīne Būce nopelnīja 2. vietu novadā matemātikas valsts 75. olimpiādē un uzaicināta uz olimpiādes 3.posmu Rīgā. Justīnes matemātikas skolotāja - Līga Zālīte – Kauce.

 

Skolā ar moto “Daba dejo!” nosvinēts tradicionālais aerobikas festivāls, ko organizēja skolēnu pašpārvalde un tās koordinatore Aiga Sorokina. Skolēni kopā ar klašu audzinātājiem sagādāja skatītājiem un arī paši sev svētkus, kuros mūzika satikās ar dažādu stilu deju ritmiem un katra kolektīva kopīgi veidoto stāstu. Pasākuma sponsori: z/s “Kalējiņi 1”, Smiltenes novada Kultūras centrs, baseins “Rifs”, SIA “Vibo”, ceļojumu aģentūra “Balt Go”, picērija “Zebra”, uzņēmums “Vairumnieks” un SEB banka.  Priekšnesumus vērtēja: Smiltenes novada bērnu un jauniešu tautas deju kolektīvu virsvadītāja, deju kolektīvu “Buciņi”, Buku studija” un “Buki” vadītāja Ieva Atare, Gulbenes novada Rankas pagasta kultūras nama jauniešu deju kolektīva "MALDUGUNS" vadītāja Santa Ansberga, deju skolotāja Jolanta Straume, Smiltenes vidusskolas absolventes - Smiltenes novada pašvaldības deputāte Inga Ērgle un Evelīna Bormane, Smiltenes novada sporta pārvaldes vadītājs Matīss Mežulis, kā arī – skolas mājturības un tehnoloģiju skolotājs Didzis Gaismiņš. Aerobikas festivāla dalībniekus sveica šīs tradīcijas dibinātājs Andris Rozītis.

13. februārī Smiltenes vidusskolā notika erudīcijas konkursa “Prāta piespēles” 5. kārta. 7. – 9. klašu grupā savstarpēji sacentās 18 komandas, pārstāvot Smiltenes novada pamatskolas no Gaujienas, Apes, Grundzāles, Palsmanes un Smiltenes. 10. – 12.klašu konkurencē piedalījās 15 komandas – ciemiņi no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas un erudīcijas fani  no Smiltenes vidusskolas. Paldies visiem dalībniekiem, viņu skolotājiem un pasākuma atbalstītājiem –Smiltenes novada pašvaldībai, uzņēmumiem – "Smiltenes Kebabs", "Vibo", "InGo", "Birzī", "Brain Games", z/s "Buliņi"!

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studenti Anete Liepiņa, Valts Valters Kronbergs un Andris Freibergs Smiltenes vidusskolā 18. februārī vadīja nodarbību par laikmetīgo mākslu tiem 12. klases skolēniem, kuri padziļināti apgūst kultūru un mākslu. Skolēnu izvēlētais mācību virziens pavēra iespēju komunikācijai un turpmākajai sadarbībai, kļūstot par tiltu uz plašāku kultūrtelpas iepazīšanu. LKA studenti piedāvāja uz vienu dienu būt par 12.klases skolēnu mediatoriem – ceļvežiem ikvienam jaunietim brīvi pieejamā Rīgas mākslas telpā. 

Skolā aktīvi darbojas vairāki mācību uzņēmumi. Tajos iesaistītie skolēni apgūst uzņēmējdarbības prasmes, februārī piedāvājot savas preces skolas Valentīndienas tirdziņā un Junior Achievement Latvia organizētajā skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālajā gadatirgū “Cits Bazārs” Valmierā.

13. februārī Smiltenes vidusskolā notika erudīcijas konkursa “Prāta piespēles” 5. kārta. 7. – 9. klašu grupā savstarpēji sacentās 18 komandas, pārstāvot Smiltenes novada pamatskolas no Gaujienas, Apes, Grundzāles, Palsmanes un Smiltenes. 10. – 12. klašu konkurencē piedalījās 15 komandas – ciemiņi no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas un erudīcijas fani  no Smiltenes vidusskolas. Pasākuma atbalstītāji: Smiltenes novada pašvaldība, uzņēmumi – "Smiltenes Kebabs", "Vibo", "InGo", "Birzī", "Brain Games", z/s "Buliņi".

Smiltenes vidusskolas skolēni Rodrigo Vīksniņš, Reinis Roberts Rācenis, Kurts Apsītis, Edvards Landrāts, Toms Krūzītis, Rihards Vaļickis, Jānis Vahers un Elvis Leimanis 20.februārī pārstāvēja skolu Latvijas Pauerliftinga Federācijas rīkotajās sacensībās “Latvijas spēcīgākā skola 2025” Rīgas Vecmīlgrāvja posma sacensībās svaru stieņu spiešanā guļus. 50 dalībnieku konkurencē nopelnīta 2.vieta.  Rodrigo Vīksniņš izcīnīja 1. vietu svara kategorijā līdz 93 kg un 2.vietu kopvērtējumā, guļus pozīcijā no krūtīm uzspiežot 120 kg smagu stieni. Reinis Roberts Rācenis nopelnīja 2. vietu svara kategorijā virs 93 kg un trešo vietu kopvērtējumā, uzspiežot 130 kg smagu stieni.

11.februārī Smiltenes pilsētas sporta hallē norisinājās Smiltenes novada 3. līdz 6. klašu zēnu un meiteņu tautas bumbas sacensības. Gan meiteņu, gan zēnu konkurencē uzvarēja Smiltenes vidusskolas tautas bumbas spēlētāji. Sākumskolas sporta skolotāja - Laila Cīrule.

4.– 6.klašu skolēni – novadā labākie tautas bumbas spēlētāji –18. janvārī pārstāvēja skolu Vidzemes “Gaujas” reģiona sacensībās. Meiteņu komanda izcīnīja 2. vietu un ceļa zīmi uz Latvijas finālsacensībām Dobelē. Puiši ieguva 4. vietu. Paldies 4. – 6.klašu sporta skolotājai Zandai Beitikai, treneriem un skolēniem par ieguldīto darbu, kā arī Smiltenes novada pašvaldībai par iespēju piedalīties sacensībās!

Skolā vienmēr būtisku vietu ieņēmušas latviešu tautas tradīcijas. Ar jautrām dziesmām un rotaļām Meteņdienas noskaņas skolā un pilsētā ienesa 4.– 6. klašu ķekatnieki, simboliski atvadoties no ziemas, lai sāktu gaidīt pavasari. 17. februārī, Silto džemperu dienā, mazliet samazinātā apkures temperatūra rosināja klašu kolektīvus būt radošiem, veicinot videi un klimatam draudzīgus paradumus kopā. Paldies visiem ekoskolas aicinājuma vēstnešiem – skolēniem, skolotājiem un arī vecākiem!


Sagatavoja: Baiba Vahere