Ar oktobra beigām noslēdzas “Alūksnes un Apes novada fonda” īstenotais projekts “Ieraudzīt sevi pasaulē…”, kas deva iespēju desmit Smiltenes novada aktīvajiem jauniešiem gūt starptautisku pieredzi apmaiņā ar jauniešiem no Štansdorfas, Vācijā, kurus pulcējuši sociālie darbinieki no sociālās ģimeņu un jauniešu mājas "ClaB". Projekta ietvaros notikušas divas jauniešu tikšanās – Štansdorfā, Vācijā (25.–30. jūnijā) un Smiltenes novadā, Latvijā (7.–12. oktobrī).
Latvijā jauniešu apmaiņas programma noritēja Raunā un Gaujienā. Pēc tikšanās Vācijā bija pagājuši četri mēneši un nu bija pienācis laiks atjaunot saikni vienam ar otru šeit, mūsu novadā. Vietējie jaunieši iepazīstināja jaunos draugus ar savu ikdienu, mūsu ciemiem, ar īpašām vietām un cilvēkiem, kas nozīmīgi vietējai kopienai. Jaunieši uz brīdi iejutās žurnālistu lomā un iztaujāja gan bibliotekāri, gan pagasta priekšsēdētāju, gan pilsdrupu uzraudzītāju un aprūpētāju, gan mācītāju, gan sporta halles uzraugu, gan mūzikas un mākslas skolas skolotāju, gan jauniešu centra vadītāju, gan citus kopienai nozīmīgus cilvēkus. Un katrs stāsts atklāja kripatiņu vēstures, vietējās kultūras un interesantas personības. Jaunieši mēģināja sev ierasto vidi redzēt savādāk – caur mijiedarbību ar nepazīstamiem cilvēkiem un interesējās, kā mūsu ierasto vidi redz ciemiņi no sava skatu punkta. Viņi devās stādīt mežu un mācījās par pilna cikla mežu aprūpēšanu Latvijā.
Jaunieši aktīvi līdzdarbojās ne vien programmā, bet arī tās gatavošanā – kāda uzņēmās organizēt bumbu spēli un ekskursiju uz skolu, citsas noorganizēja spēļu vakaru, katrs padomāja par savu vēstuļu draugu, sagādājot tam gumijas zābakus meža stādīšanas akcijai, gala beigās – visi pielika pūles, lai improvizētās naktsmītņu telpas visiem būtu pēc iespējas mājīgākas. Lūk, dažas jauniešu atziņas no piedzīvotās tikšanās Latvijā:
“Lai kā negribētos, izkāpšana no komforta zonas ļauj augt… Tieši pašu jauniešu organizētais spēļu vakars ļāva mijiedarboties un iepazīt citam citu labāk, ko citos apstākļos nemaz nav tik viegli izdarīt”, atzīst Arta Korobova.
Zane Riekstiņa domā, ka projekts devis iespēju redzēt to, ka “jaunieši ir vienlīdzīgi, neskatoties uz dažādajām vidēm, kādās viņi dzīvo.”
Savukārt Alīna Maija Skaidrā ir gandarīta par spēju ieraudzīt sevi pasaulē dažādās vietās, situācijās, vidē un cilvēkos.
Kā piemiņu no šīs pieredzes jaunieši gatavo pastkaršu sēriju, kurā katrs iekļauj vienu fotogrāfiju – kadru no piedzīvotā Raunā un Gaujienā ar trāpīgu mirkļbirku. Iespējams, ka nākotnē mazo pagastu viesi par piemiņu izvēlēsies tieši kādu no jauniešu veidotām pastkartēm.
Lai īstenotu projektu, dalībnieki ieguldījuši daudz laika un enerģijas, piesaistot ziedojumus un ir pateicīgi gan Šveices-Latvijas biedrībai, gan “Ingka Investments Latvia” uzņēmumam, gan Smiltenes novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu. Tāpat liels paldies katram un katrai jauniešu organizēto ziedojumu akciju atbalstītājam/ai. Īpaši vēlamies pateikties Raunas un Gaujienas pagastu priekšsēdētājām par lielo atbalstu ciemiņu uzņemšanā.
Sagatavoja: Ilze Zīriņa, “Alūksnes un Apes novada fonda” brīvprātīgā, Smiltenes novada jaunatnes darbiniece