Uzņēmējdarbība
Augļu koks

Lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas ir aktualizējušas jautājumu par pašu audzētu augļu, ogu un dārzeņu izcelsmes apliecināšanu ielu tirdzniecībā un tirgos, jo tiek novēroti gadījumi, ka par pašu audzētiem lauksaimniecības produktiem tiek uzdoti importētie lauksaimniecības produkti.

Līdzšinējā prakse pašu audzētas lauksaimniecības produkcijas statusa apliecināšanai, piemēram, pašvaldību izdotās izziņas tirdzniecības dalībniekam par zemes īpašuma esamību ne vienmēr nodrošina pietiekami augstu ticamības līmeni, ka tirdzniecības dalībnieka tirgotie augļi, ogas un dārzeņi ir pašu izaudzēti, tā kā pietrūkst audzēšanas fakta fiziska kontrole. Bez tam šādu izziņu izsniegšana daudzos gadījumos rada administratīvo slogu gan lauksaimniekiem, gan arī pašvaldībām.

Tādēļ, lai palielinātu informācijas ticamību un mazinātu administratīvo slogu, Zemkopības ministrija aicina pašu audzētu augļu, ogu un dārzeņu izcelsmes apliecināšanai kā alternatīvu risinājumu  izmantot arī Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) uzturētu Augļu koku, ogulāju un dārzeņu audzētāju reģistru, kur ir pieejama informācija no VAAD Lauksamniecības produktu integrētas audzēšanas reģistra un Lauku atbalsta dienesta (LAD) sistēmām par augļu, ogu un dārzeņu audzētājiem – fiziskām un juridiskām personām, kuri ir šo iestāžu klienti.

Gadījumā, ja informācija par ražotāju vai produktu reģistrā nav pieejama, pašu audzētu augļu, ogu un dārzeņu izcelsmes apliecināšanai var tikt piemērota līdzšinējā kārtība, proti,  pašvaldību izsniegtie apliecinājumi.

Informācijai, ka reģistrētie ražotāji nodarbojas ar norādīto kultūru audzēšanu, ir augsta ticamības pakāpe, tā kā VAAD un LAD atbilstoši normatīviem aktiem veic regulāras šo ražotāju pārbaudes.

Zemkopības ministrija lūdz nozaru organizācijām informāciju par Augļu koku, ogulāju un dārzeņu audzētāju reģistru izplatīt saviem biedriem, savukārt pašvaldībām  informēt to teritorijā esošos tirgus pārvaldniekus un tirdzniecības organizatorus par šādu reģistru, kā arī izmantot to,  lai pārliecinātos par  tirdzniecības dalībnieka produkcijas atbilstību  pašu audzētas lauksaimniecības produkcijas statusam.