Piektdien, 9.aprīlī tiešsaistē notika SIA “ZAAO” dalībnieku sapulce, kurā pieņemts lēmums uzsākt reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna izstrādi, nosakot sasniedzamos mērķus un definējot veicamos uzdevumus.
Atkritumu apsaimniekošanas nozarē darbs šobrīd norit ļoti dinamiski – ir apstiprināts “Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2021.-2028.gadam”, kas nosaka 5 atkritumu apsaimniekošanas reģionu izveidi esošo 10 reģionu vietā. Ir jāsāk darbs pie reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu izstrādes, nodrošinot aprites ekonomikas principu ieviešanu, samazinot noglabājamo atkritumu daudzumu, veicinot pārstrādi. Plānošanas periodā ir jāparedz tekstila un bioloģisko atkritumu dalītas vākšanas attīstība.
Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu atkritumu apsaimniekošanas reģionos ietilpstošajām pašvaldībām līdz 2022.gada 30.decembrim jāizstrādā un jāapstiprina atkritumu apsaimniekošanas reģionālie plāni.
Iepriekšējos plānošanas periodos izvirzītie mērķi Ziemeļvidzemē tika veiksmīgi realizēti, izveidojot un nodrošinot kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus, attīstot infrastruktūru un realizējot vides izglītību.
Sapulces dalībniekus uzrunāja Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne – Ansberga, akcentējot kopīgi veicamo darbu būvniecības atkritumu apsaimniekošanas jautājumu risināšanā pašvaldībās.
Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne – Ansberga norādīja, ka gan valsts līmenī, gan reģionu līmenī ir jāpievērš uzmanība arī būvniecības atkritumu apsaimniekošanas jautājumu risināšanai. Pašvaldību un to teritorijā plānoto būvprojektu izstrādes procesā ir būtiski pievērst uzmanību detalizētu iepirkumu specifikāciju izstrādei. Iepirkumos jāparedz arī nepieciešamos finanšu resursus atkritumu utilizācijai. Ielu pārbūves projektos, ēku rekonstrukcijas vai karjeru rekultivācijas gadījumos jāizraugās būvniecības atkritumu apsaimniekotājs un pārvadātājs ar nepieciešamajām darbības atļaujām, izslēdzot vidi piesārņojošas darbības. Valsts vides dienests šobrīd jau uzsācis aktivitātes pie sabiedrības izglītošanas kampaņas izstrādes šajā jautājumā.
ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis vērsa uzmanību, ka uzņēmums ir gatavs iesaistīties būvniecības atkritumu apsaimniekošanas attīstīšanā, kopā ar pašvaldībām nosakot teritorijas kurās veikt būvgružu pārstrādi tuvu to rašanās vietai. Kā arī apliecināja uzņēmuma gatavību ieviest “Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāna 2021.-2028.gadam” noteiktos mērķus uzņēmuma apsaimniekotajās pašvaldībās.
Dalībnieku sapulcē sniegti ziņojumi par ZAAO un meitas uzņēmuma “ZAAO Enerģija” pagājušā gada darbības pārskatiem. Pašvaldību izpilddirektori informēti par divu reģionam nozīmīgu attīstības projektu virzību, no kuriem viens paredz Reģionālā atkritumu apsaimniekošanas centra (RAAC) “Daibe” teritorijā līdz 2023.gada beigām izbūvēt bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcu, bet otrs - sadarbībā ar Cēsu pašvaldību izbūvēt ražošanas ēku, ar mērķi veicināt atkritumu pārstrādes procesus RAAC teritorijā.
Sapulces dalībnieki aicināti iesaistīties arī Latvijā pirmā atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatona “DaibeZero” norisē š.g. 21., 22. augustā, kurš tiek organizēts, lai rastu dzīvotspējīgas idejas aprites ekonomikas principu iedzīvināšanai.
Uzziņai: 28 pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums ZAAO nodrošina vides prasībām atbilstošu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus privātpersonām un juridiskām personām Ziemeļvidzemē, kā arī atsevišķos Malienas un Pierīgas reģiona novados. Uzņēmums veic ne tikai atkritumu savākšanu, šķirošanu, transportēšanu, apstrādi un noglabāšanu videi draudzīgā veidā, bet mērķtiecīgi realizē arī sabiedrības informēšanas un izglītošanas aktivitātes.
Informāciju sagatavoja: Zane Leimane, SIA “ZAAO” sabiedrisko attiecību speciāliste