Sociālā joma
foto no kofereneces

2024. gada 18. jūnijā Smiltenes vidusskolā norisinājās nodibinājuma “Centrs Dardedze” un Smiltenes novada pašvaldības rīkotā konference “Kopā bērnu drošībai: Smiltenes novada pašvaldības plāns un sadarbības labā prakse bērnu seksuālas izmantošanas prevencijai”. Tās mērķis bija veidot kopīgu izpratni un runāt par konkrētiem plāniem Smiltenes novadā, lai mazinātu bērnu seksuālas izmantošanas riskus.

Konferencē piedalījās: Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna, Labklājības ministrijas bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Ilze Kurme, nodibinājuma “Cents Dardedze” pārstāvji, programmas “Bērna māja” vadītāja Laura Lediņa, Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, viņa vietniece kultūras un sociālajos jautājumos Astrīda Harju un citi Smiltenes novada pašvaldības speciālisti.

“Bērni, kuri ir seksuāli aizskarti, visbiežāk nezina, kā pareizi rīkoties, viņi  ir nobijušies, un apdraudēti. Sabiedrība nevar izlikties neredzam situācijas, kurās tiek pārkāptas bērnu tiesības. Mums ir rūpīgi jāskaidro iedzīvotājiem, ka nedrīkstam ignorēt šos faktus. Esmu ļoti pateicīgs “Centram Dardedze” un kolēģiem no pašvaldības, kas aktualizēja šo smago tēmu un ar savu klātbūtni apliecina savas rūpes par bērniem, ”klātesošos konferencē uzrunāja E.Avotiņš.

Nodibinājuma “Centrs Dardedze” pārstāvji dalījās informācijā, kas ir seksuāla vardarbība un kā to novērst. Visefektīvākais veids ir stiprināt kopienu, proti, veidot zināšanas un prasmes, kā rīkoties preventīvi un atbalstoši brīdī, kad notikusi bērnu seksuāla izmantošana. Svarīgi ir lauzt mītus par bērnu seksuālu izmantošanu, piemēram,  “pie mums jau nekas tāds nenotiek”. Seksuālo vardarbību atklāj visretāk no citiem vardarbības veidiem, jo lielākā daļa gadījumu netiek ziņoti atbildīgajām institūcijām.

Būtiska ir sistemātiska pieeja, kuras pamatā ir iedzīvotāju un speciālistu vajadzību apzināšana, piemēram, mācību, pakalpojumu, informatīvu kampaņu veidā, lai mainītu attieksmi pret šo jautājumu. “Centrs Dardedze’’ ir izstrādājusi metodi, kā analizēt seksuālas izmantošanas gadījumus un rekomendē veidot prevencijas plānu. Dzirdot šo ideju, atsaucās trīs pašvaldības - Smiltenes, Cēsu un Madonas.

A.Harju uzsvēra: “Pirmais, ko mēs kā pašvaldība vēlamies, lai mūsu vide, kopiena, sabiedrība, kurā dzīvo mūsu bērni un mēs paši, ir droša. Lai tā būtu droša, prevencija ir pirmais solis, lai mēs visi kopā, katrs no sava skatu punkta un atbildības veiktu savus pienākumus.”

Viņa pastāstīja par sadarbības veidošanu ar “Centrs Dardedze” un pateicās ikvienam, kas iesaistījies plāna izstrādē, kā mēs ieguvām šo sadarbību un pateicas ikvienam par atbalstu.

Konferencē prezentētēja prevencijas plānu, kas tika pieņemts: “Prevencijas plāns bērnu seksuālās izmantošanas novēršanai Smiltenes novada pašvaldībā 2024.-2027.gadam”, kas apstiprināts 2024. gada 20. jūnijā Smiltenes novada pašvaldības domes sēdē. Plašāk par  to informēsim  atsevišķi.

Ar radošu skatījumu par sadarbības un atbildības nozīmi, konferenci noslēdza režisors un aktieris Jānis Znotiņš. Viņš bija sagatavojis teātra izrādi, kura izklaidēja visus klātesošos un pabeidza šo nopietno un smago konferences tēmu ar pozitīvu noskaņu.

Sagatavoja:

Diāna Valtere,

Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas speciāliste