Saulīte Smiltenes pusē 24. marta rītā bija paslēpusies aiz mākoņiem, taču vai tas spēj mazināt prieku, ja esi paša rokām kādam uzbūvējis māju un tūlīt, tūlīt dāvināšanas brīdis būs klāt? Kā tas ir, to piedzīvoja Smiltenes vidusskolas 1. d klase – bērnu un viņu vistuvāko cilvēku būvētie putnu būrīši ar Smiltenes pilsētas Saimniecības pārvaldes gādību tika izvietoti mežā, kas ved uz Cērtenes pilskalnu.
Spārnaiņu mājas, ieklausoties ainavu arhitektes Unas Raiskumas un Smiltenes vidusskolas direktores vietnieces Ineses Raiskumas padomos, nostiprināja saimniecības vadītājs Kristians Ņikitins un tehniskais darbinieks Ervīns Kalniņš.
1.d klases būvnieki un arhitekti turpat uz vietas katrai mājai arī deva nosaukumu. Lindas Plaudes kopā ar opīti būvētā mājiņa "Linda un opis", Melānijas Lejasblusas "Putnu debesis", Sigvarda Skrodeļa “Tēraudi”, Elzas Romanovskas “Jasmīni”, Kates Zālītes “Zālīši”, Renātes Trijēces “Zebras”, Emīlijas Ozoliņas “Klievezers” un Henrika Viļņa “Kalni” gaida jaunos īpašniekus Cērtenes pilskalna mežā. Kitija Jaunzeme kopā ar ģimeni spārnaiņiem sarūpēja divas mājiņas - "Jaunzemi" piepulcējās viedajam putnu ciemam Cērtenes pilskalnā, bet drošiem un dzīvespriecīgiem putniem, kas gatavi pieņemt izaicinājumu ligzdot pie skolas, jādodas uz Jaunzemu ģimenes būvēto mājiņu “Skola”. Savukārt Eduards Simsons tik ļoti vēlējās uzdāvināt putnu koncertu arī audzinātājai Diānai Kokarēvičai, ka viņa putnu būrītis “Rūnēni” dosies uz skolotājas mājām.
Dāvinātāju prieks ar katru mežā pavadīto brīdi auga plašumā – tika skriets, lekts, mesti kūleņi, pamodināti taureņi un vietām izpētīts katrs mazākais koka zariņš.
Klases audzinātājai Diānai Kokarēvičai jau no paša rīta bija izstrādāts plāns, kā pāri plūstošo enerģiju koncentrēt jaunu zināšanu virzienā...
Ja dienā, kad saulīte paslēpusies aiz mākoņiem, noķerts prieka “bacilis”, gaidāms ļoti skaists pavasaris un vēl skaistāka vasara. Viņiem – pirmā pirmklasnieka, – Smiltenei – 105. pilsētas statusā.
Arī koktēlnieka Gunta Priedītes Cērtenes pilskalna sargam nav koka sirds. Viņš labi apzinās, ka sargā ne vien vēsturi, bet arī Smiltenes nākotni, kas nav iedomājama bez bērnu čalām, putnu dziesmām un cilvēka saiknes ar dabu.
Sagatavoja: Baiba Vahere