No 19. līdz 22. augustam mācību vizītē uz Zviedriju Igaunijas – Latvijas programmas 2021.–2027. gadam projekta Nr. EE-LV00066 “Green School Dining” ietvaros devās skolu un bērnudārzu pavāri, virtuves darbinieki no partneru teritoriju – Setomaa, Rouges, Tukuma un Smiltenes pašvaldību pilotskolām. No Smiltenes novada pašvaldības piedalījās Grundzāles, Palsmanes un Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas pārstāvji.
Brauciena laikā tika apmeklētas kopumā septiņas skolu/bērnudārzu virtuves. Vizītes ietvaros Boo Gards bērnudārzā, Nackas pašvaldībā tikāmies ne tikai ar pavāri, bet arī ar vietējās pašvaldības pārstāvi, kura īsumā iepazīstināja ar ēdināšanas organizāciju pašvaldībā. Tika uzsvērts, ka pašvaldība ļoti domā par pavāru izglītošanu, komunikācijas veidošanu – tīklu starp skolām un pavāriem, vecāku iesaistīšanu aktivitātēs, speciāli veidotas mājas lapas pavāriem un vecākiem.
Īpaši tiek uzsvērta arī veselīga pārtika – eko pārtika un soļi kā sasniegt uzstādītos mērķus. Tā pat ir ļoti svarīga pārtikas atlikumu un atkritumu samazināšana. Šī bērnudārza pavāre atnākusi no restorānu nozares. 55 gadu vecumā sapratusi, ka jādomā vairāk par planētu un tās resursiem, un, ka izglītošana jāsāk jau no bērnudārza. Viņai ir radoša pieeja, ar ēdienu ir jārotaļājas – tā, lai bērniem sniegtu maksimāli lielisku pieredzi. Garšas, krāsas, smaržas – tas viss ir ļoti būtiski. Viņai patīk eksperimentēt, sniegt bērniem jaunas pieredzes un izglītot. Jauna produkta ieviešana virtuvē prasa vismaz divas nedēļas. Ja nesanāk tā – jāmēģina savādāk, piemēram, ja neēd veselus dārzeņus – jāblenderē, ēdieni jātaisa krāsaini un paralēli gataviem ēdieniem – bērni jāizglīto par to, no kā ēdiens gatavots. Pavāre, piemērām, izkaltētas burkānu strēmelītes nosauc par zirnekļa kājiņām un liek tās zupās un pie citiem ēdieniem, tā caur rotaļāšanos mudinot bērnus ne tikai ēst, bet arī baudīt ēdienu – saskatīt, uzdrošināties uzzināt, izprast.
Kā nākamās seko vizītes Hemmestaskolan pamatskolā un sākumskolā Värmdö. Šeit mūsu dalībnieces pārsteidz fakts, ka, lai gan iestādes atrodas blakus – katrā ir atsevišķa virtuve un darbinieki. Virtuvēs izvietotas digitālās ēdienkartes. Bērniem tiek ļauts veidot pašiem porciju lielumu un izvēlēties ko ēst – piedāvātas vairākas opcijas. Pavāri daudz izmanto dažādas garšvielas un liels uzsvars ir uz dārzeņiem.
Turpinājumā vizīte Labyrintes bērnudārzā – pārsteidz, ka vienā ēdienreizē bērniem tiek piedāvāti 13 līdz 15 salātu veidu. Divas reizes nedēļā ir veģetārās dienas. Virtuvē gatavo no sezonālajiem dārzeņiem, augļiem, ogām, kas audzēti Zviedrijā un ar tiem iepazīstina arī bērnus. No ēdienkartes pilnībā ir izslēgti saldie ēdieni un dzērieni – sulas. Tikšanās noslēdzas ar sarunām grupās par pieredzi ēdināšanas organizēšanā Igaunijā, Latvijā un Zviedrijā. Zviedrijā gan skolās, gan bērnudārzos tiek nodrošināta bezmaksas ēdināšana.
Vizīte Ekerö pašvaldības pamatskolā, sākumskolā un bērnudārzā – pārdomāts, lai virtuvēs darboties būtu ērti, necilājot liekus smagumus gan gatavojot ēdienu, gan darbā ar netīrajiem traukiem. Ēdiens izvietots uz ēdināšanas salām, iespēja izvēlēties pašiem bērniem. Atsevišķi ir izvietots ēdiens īpašajām diētām. Traukus no galdiem vāc paši bērni. Arī bērnudārzos bērni tiek mudināti paši smērēt maizītes, likt porcijas un novākt traukus.
Tikšanās ar pašvaldības speciālistiem – tā saucamo “Diētas nodaļu’’, kas atbildīga par ēdināšanas organizēšanu pašvaldības iestādēs. Radoša komanda, kura apvieno, visu pašvaldības, 28 iestāžu virtuves – rīko apmācības, sauc uz sapulcēm, iedvesmo un palīdz. Pašvaldībā īpaši lepojas ar faktu, ka ēdināšanu nodrošina iestādēs uz vietas, un nepērk kā pakalpojumu. Īpaši uzsvēra faktu, ka katrā iestādē ir sava ēdienkarte – ne tikai dēļ tā, ka atšķiras ēdāju vecums, vēlmes un pieprasījums, bet arī tādēļ, lai pavāri varētu radoši darboties un sniegt vislabāko savu pienesumu ēdiena pagatavošanā.
Dienā tiek pasniegtas vidēji 5500 maltītes, kā galvenais visā procesā izvirzīts:
- Viesi jeb skolu skolēni, bērnudārzu audzēkņi, pansionātu iemītnieki, un mērķis – sniegt viņiem pasaules klases ēšanas pieredzi. Ne tikai ēdiens garšīgs, bet ēdot gūt baudu ar acīm, ar smaržu.
- Ēdiens – gards un veselīgs – diēta zaļai planētai.
- Vadība un organizācija – iekšējā kultūra, kas rada augstu motivāciju.
Kopējie secinājumi pēc vizītēm: var sākt ar vairāk dažādu salātu veidu piedāvāšanu skolās/bērnudārzos – vismaz astoņu veidu, nejaukt kopā, bet pasniegt atsevišķi mazos trauciņos, ko iespējams papildināt; izslēgt saldos dzērienus (sulas), tā vietā piedāvāt ūdeni vai pienu; piedāvāt vairāk zupas.
Ilgtermiņā būtu nepieciešama virtuves inventāra modernizēšana, tādējādi atslogojot pavāru un virtuves strādnieku darbu; vispārēja domāšanas mainīšana; darba stresa samazināšana un vides pārplānošana, lai darbs būtu vieglāk organizējams; izmantot vairāk vietējos produktus; gaļas samazināšana ēdienreizēs, dārzeņu porciju palielināšana. Patīk, ka Zviedrijā tiek vairāk izmantoti sezonālie dārzeņi, augļi, ogas un vairāk tiek izmantotas garšvielas. Neizlietotie ēdiena atlikumi tiek pārstrādāti (tas kas nav servēts) saskaņā ar sanitārajām normām, tādējādi samazinot pārtikas atkritumu daudzumu.
Atgādinām, ka projekta “Zaļās skolas ēdināšana” mērķis ir uzlabot ēdināšanas pakalpojumus skolās/bērnudārzos, īpašu uzmanību pievēršot plašākai bioloģisku un veselīgu produktu izmantošanai, kā arī aktīvākai skolēnu iesaistei.
Attīstības un plānošanas nodaļa