Kultūra
Gaujiena

Lai dziesmu gars ielīksmo katru, kas ik gadu ir kopā ar mums Gaujienā!

Jāzepam Vītolam ideja par koru koncertiem Gaujienā radās drīz vien pēc 1922. gada, kad viņš sāka dzīvot „Anniņās”. 26. jūlijā, profesora dzimšanas dienā un sievas Annas vārda dienā, no rīta pretī logiem dziedāja apsveicēji – bērni un Gaujienas jauktais koris. Jubilārus sveikt ieradās daudzi radi un draugi – to vidū ne mazums galvaspilsētas mūziķi no konservatorijas, profesora bijušie un esošie studenti. Pie mielasta galda turpinājās laba vēlējumi, apdziedāšanas dziesmas un tika muzicēts.

26. jūlijā svētki Anniņās notika katru vasaru un laika gaitā apsveicēju skaits pieauga. 1933. gadā, kad visa Latvija plaši atzīmēja Jāzepa Vītola 70. jubileju, Gaujienā šim notikumam par godu notika pirmie koru svētki. 23. jūlijā Teodora Kalniņa vadītajā krāšņajā koncertā tauta sumināja Jāzepa Vītola milzīgos nopelnus mūzikas kultūras veidošanā. Svētki sākās ar svinīgu dievkalpojumu Gaujienas baznīcā, dziedāja Dziesmusvētku koris Teodora Kalniņa vadībā. Gājiena priekšgalā – Jāzeps Vītols ar kundzi. Svētkus pie skolas atklāja Gaujienas ģimnāzijas direktors Jānis Osīts, savukārt diriģents Grīnbergs nolasīja kādu Jāzepa Vītola vēstuli, kurā J. Vītols ierosina veidot šādu Gaujienas dziesmu dienu jau 10 gadus atpakaļ.

Vītolsvētki 2024 programma:

• 26. jūlijā, piektdien pulksten 21.00 – Nakts koncerts “Anniņu” mazajās terasēs kamermūzika nometnes Vītolēni pedagogu un dalībnieku sniegumā.
  • 27. jūlijā, sestdien pulksten 12.00 – Uzvedums “Tikšanās ar Jāzepu Vītolu” Gaujienas Tautas namā.
  • Pulksten 14.00  –  Vītolēnu ansambļu un solistu dienas koncerts Gaujienas Tautas namā.
  • Pulksten 18.00 – Vītolsvētku koncerts “Anniņu” lielajās terasēs. Ieeja 5 eiro.

Mākslinieciskais vadītājs Matīss Pēteris Circenis. Režisore Zinaida Bērza.

Piedalās: Saulkrastu jauktais koris “Anima”, diriģente Laura Leontjeva; Radošās mūzikas nometnes “Vītolēni” simfoniskais orķestris un koris, mākslinieciskie vadītāji Andris Riekstiņš, Kristīne Circene; Latviešu kori un dalībnieki no Latvijas, Šveices, Kanādas.
Anniņu muzejā – vizuālās mākslas konkursa „Jāzepa Vītola mūzika”  2024.gada tēmas – “Mežezers” labāko darbu izstāde.

Vītolsvētku radošā komanda: biedrības Vītolēni vadītāja Ineta Riepniece tālrunis +37129194934  [email protected]; nometnes vadītāja un Gaujienas mūzikas skolas direktore Ilze Dāve;  Vītolsvētku mākslinieciskais vadītājs Matīss Pēteris Circenis Tālrunis +37127882186; režisore Zinaida Bērza.

Gaujienas Tautas nama vadītāja Laima Poševa, Jāzepa Vītola muzeja “Anniņas” vadītāja Sanita Sproģe, Gaujienas pagasta pārvaldes vadītāja Inguna Avota.

Pasākumus finansiāli atbalsta VPR, VKKF, Smiltenes novada pašvaldība.

Plānotais repertuārs koriem:

1. Barisons – Dziesmai šodien liela diena
  2. Kalniņš – Dziedot dzimu, dziedot augu
  3. Dārziņš – Lauztās Priedes
  4. Sējāns – Saulīt’ vēlu vakarāi (ja pieteiksies sieviešu kori)
  5. Melngailis – Jāņuvakars
  6. Jančevskis – Koki
  7. Stabulnieks – Barons
  8. Pauls – Sasala jūrīna

Kopkoris kopā ar Vītolēniem:

1. Vītols – Beverīnas dziedonis
  2. Tiguls – Kā tu mani mīli