Kultūra
Palsmanes baznīca pasakums

2024. gada 5. jūlijā pulksten 18.00 Palsmanes evanģēliski luteriskajā baznīcā notiks latviešu kāzu tradīcijām veltīts pasākums, uz kuru aicināts ikviens interesents.

Pasākuma mērķis ir aktualizēt tradicionālo kāzu godu svinēšanu un tautasdziesmu mantojumu, izmantojot gan Palsmanē, gan arī plašāk – Smiltenes novadā un tā apkārtnē savāktās tautasdziesmas, tradīciju aprakstus, kultūrvēsturiskos datus par kāzu svinēšanu dažādos laika posmos, veicināt sabiedrības izpratni par kāzu godu svinēšanas mainību vēsturisko apstākļu un kultūru mijiedarbību kontekstā.

Īpaši atzīmējams Palsmanes mācītāja Frīdriha Daniela Vāra (Wahr, 1749.–1827.) savāktais pirmais latviešu tautasdziesmu krājums "Palcmariešu dziesmu krājums", kur kāzu un precību dziesmas veido gandrīz pusi no visa krājuma, kā arī paša mācītāja pieraksti par to, kā Palsmanē svinētas kāzas 18. gadsimta nogalē. Šie materiāli met tiltu uz gandrīz divsimts gadus vēlāku izdevumu – 2019. un 2023. gadā izdotajiem akadēmiskā izdevuma "Latviešu tautasdziesmas" 11. un 12. sējumiem, kuros publicētas latviešu tradicionālajiem kāzu godiem piederīgas tautasdziesmas. Šajos sējumos ir iekļautas arī tautasdziesmas, kas 20. gadsimta pirmajā pusē pierakstītas Smiltenes novadā: Palsmanes pagastā, Rauzā, Mēros, Ķempēs, Grundzālē u.c. Pasākumu vadīs viena no sējumu līdzautorēm – Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Ginta Pērle-Sīle.

Lai sarunas par kāzām būtu rosinošākas, pasākums iecerēts kā improvizētas kāzas, kur apmeklētāji kļūst par kāzu dalībniekiem – vedējiem, panāksniekiem. Par kāzu muzikālo noformējumu rūpēsies folkloras deju  kopa “Sudmaliņas”.

Pasākuma “Kāzas Palsmanē” ietvaros Palsmanes baznīcā no 3. īdz 5. jūlijam būs apskatāmas izstādes, kas saistās ar kāzu tematiku – fotogrāfiju izstāde  “Kāzu tērpi Palsmanes draudzē” un  Meldras Zālamanes darināto krāšņo kroņu izstāde. Ikvienam  interesentam, iepriekš piesakoties, būs iespēja apgūt arī  kroņu darināšanu  kopā ar mākslinieci.

Pasākumu organizē  biedrība “Māsas Veronikas” sadarbībā ar Palsmanes pagasta pārvaldi un biedrību ‘’Spēkavots’’.

Aktivitāte tiek īstenota ar Smiltenes novada pašvaldības līdzfinansējumu, Smiltenes novada kultūras, sabiedriski nozīmīgu vai izglītojošu aktivitāšu projektu ietvaros.

Sagatavoja: Ilva Pētersone

Ielūgums uz Palsmanes baznīcu