Jaunatne
Jaunieši vienā rindā sēž  pie dabas

Smiltenes novada jaunieši ir izveidojuši Jauniešu domi un sadarbībā ar jaunatnes darbinieci Laini Vilciņu strādā pie Smiltenes novada jauniešu domes nolikuma izstrādes, lai to iesniegtu apstiprināšanai Smiltenes novada pašvaldības domē. Jaunieši jau šobrīd aktīvi iesaistās līdzdalības aktivitātēs un ir pierādījuši savu vēlmi iesaistīties novada jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanā.

2024. gada 15. un 16. jūnijā Smiltenes novada jauniešu domes pārstāvji – Anna Celmiņa, Krista Sabīne Vilne, Tīna Haka un Rihards Krievāns – piedalījās sadarbības un tīklošanās pasākumā “Jauniešu domju saiets 2024”, kura mērķis ir motivēt jauniešus apzināties savu potenciālu.

Līvānu novada Turku Saieta namā pirmo reizi Latvijā pulcējās jauniešu domju pārstāvji. Kopumā tika pārstāvētas 13 jauniešu domes no dažādiem Latvijas reģioniem, lai divu dienu pasākumā iepazītos savā starpā un gūtu idejas un motivāciju turpmākajiem darbiem.

Jaunieši atzīst, ka bija ļoti vērtīgi piedalīties saietā, jo ieguva zināšanas par jauniešu domes struktūru un idejas, ko īstenot savā novadā, kā plānot un organizēt pasākumus. Iepazina citu pašvaldību jauniešus, viņu darbu, realizētos pasākumus un iespēju nākotnē sadarboties.

Atskatoties uz pavadītajām divām dienām, Anna min: “Ieguvu daudz jaunas zināšanas par projektu veidiem, to izmantošanu citu pašvaldību jauniešu domēs un ieguvu jaunas idejas priekš mūsu jauniešu domes. Pēc pasākuma manas pārdomas ir iet uz priekšu. Esmu sapratusi, ka šis man ļoti saista un vēlos, lai arī mūsu jauniešu dome var dalīties pieredzes stāstos ar citiem un arī no mums iegūst kādas idejas. Jauniešu domē gribu būt kā dzinējs, lai mēs visi kopā varam paveikt daudz un nepadoties.”

Tāpat arī Smiltenes novada jauniešu dome piedalījās Smiltenes novada jauniešu iniciatīvu projektu konkursā, kurā īstenos projektu “Ko tu vēlies pateikt Smiltenei?” ar mērķi popularizēt novadu. Projekta ideja ir Smiltenes pilsētas svētkos jaunizveidotajā Viedrades kvartālā vienu sienu veidot kā gleznu, dodot iespēju radoši izpaust iedzīvotājiem un viesiem, radot savu novēlējumu pilsētai.

Nesen izveidota ir arī Smiltenes novada jauniešu informācijas vēstnešu grupa, kur desmit jaunieši sadarbībā ar jaunatnes darbiniekiem veicinās novada jauniešu iesaisti sabiedriskajās aktivitātēs un jauniešu pasākumos, kā arī sniegt atgriezenisko saiti par jauniešu interesēm un vajadzībām. 2024. gada 12. jūnijā notika informācijas vēstnešu mācības, kuras vadīja SIA “Visas Iespējas” projektu vadītāja Sintija Beitāne. Mācībās dalībnieki guva plašu ieskatu par komunikācijas veidiem un metodēm informācijas izplatīšanai, kā arī veicināja jauniešu un jaunatnes darbinieku savstarpēju sadarbību.

Smiltenes novada jauniešu dome un Smiltenes novada jauniešu informācijas vēstnešu grupa ir veidota ar projekta “Smiltenes novada jauniešu iespēja būt un gūt” aktivitāšu atbalstu. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2023.–2025. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

Jaunatnes lietu speciāliste Inga Grizāne aicina jauniešus sekot līdz informācijai Instagram kontā “smiltenes_jauniesi” un piedalīties turpmākajās projekta “Smiltenes novada jauniešu iespēja būt un gūt”  aktivitātēs:

• Saliedēšanas pasākumi empātijas un piederības sajūtas veicināšanai Smiltenes novada jauniešu centros:
    • Gaujienas jauniešu centrā 2024. gada 5. jūlijā no pulksten 11.00 līdz pulksten 16.00, “Pilskalni”, Gaujienā, Smiltenes novadā;
    • Raunas bērnu un jauniešu centrā, 2024. gada 15. jūlijā no pulksten 11.00 līdz pulksten 16.00, Valmieras ielā 1, Raunā, Smiltenes novadā;
    • Apes jauniešu centrā 2024. gada 19. jūlijā no pulksten 11.00 līdz pulksten 16.00, Skolas ielā 4, Apē, Smiltenes novadā.
  • Smiltenes novada jauniešu domes saliedēšanas pasākums 2024. gada 6. jūlijā brīvā dabā ar neformālās izglītības metodēm un izaicinājumiem (dalība tikai ar ielūgumiem).
  • Smiltenes novada jauniešu festivāls “LĒCIENS” 2024. gada 7. septembrī.

Visas projekta aktivitātes Smiltenes novada jauniešiem ir bez maksas.

2024. gada 9. jūlijā plānota diskusija ar deputātiem un darbā ar jaunatni iesaistītajiem par Smiltenes novada jaunatnes konsultatīvās padomes izveides un darbības nepieciešamību un iesaistīto pušu uzdevumiem, lai veicinātu pašvaldības darba ar jaunatni saskaņotu plānošanu un īstenošanu.

Jauniešiem joprojām ir iespēja pieteikties dalībai Smiltenes novada jauniešu domē, lai kopā īstenotu ieceres, iesaistītos lēmumu pieņemšanā un veidotu dzīvi labāku.

Smiltenes novada jauniešiem sanāk!

Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras logo
Valsts jaunatnes progrmmas logo

Sagatavoja: Pārsla Kupriša, komunikācijas un mārketinga speciāliste