Jaunatne
disks

Jaunatnes darbs 2024. gadā Smiltenes novadā ir manāmi attīstījies un ir īstenotas vairākas nozīmīgas aktivitātes kā novadam, tā arī jauniešiem ar mērķi veicināt jauniešu līdzdalību, personīgo attīstību un sabiedrības integrāciju.

Attīstīt darbu ar jaunatni palīdzēja projekta “Smiltenes novada jauniešu iespēja būt un gūt” laikā īstenotās aktivitātes un pasākumi, kuri īstenoti gandrīz visa gada garumā. Tā mērķis ir izstrādāt ilgtspējīgu jauniešu līdzdalības modeli darbā ar jaunatni, lai veicinātu jauniešu iniciatīvas un līdzdalību lēmumu pieņemšanā un sabiedriskajā dzīvē Smiltenes novadā. Projekta “Smiltenes novada jauniešu iespēja būt un gūt” ietvaros tika īstenotas šādas galvenās aktivitātes:

• Smiltenes novada Jauniešu konference;
  • Smiltenes novada jauniešu informācijas vēstnešu un jaunatnes darbinieku apmācības;
  • Smiltenes novada Jauniešu domes izveide;
  • diskusija par Smiltenes novada jaunatnes lietu konsultatīvās komisijas izveidi;
  • jauniešu tīklošanās un iniciatīvu īstenošana festivālā “Lēciens”;
  • jauniešu un lēmumu pieņēmēju tikšanās;
  • nodrošināta publicitāte par projekta aktivitātēm un rezultātiem.

Jauniešiem saistošā veidā tiks nodota informācija par līdzdalības veidiem un iespējām Smiltenes novadā. Sniegts atbalsts, lai aktivizētu Jauniešu domes un jauniešu neformālo grupu veidošanos gan novada pilsētās, gan lauku reģionos, kur ir jauniešu centri. Smiltenes novada jauniešu centru darbība tiek popularizēta, kā lietderīga brīvā laika pavadīšanas, iniciatīvu īstenošanas un brīvprātīgā darba veikšanas vieta, līdz ar ko ir pieaudzis apmeklētāju skaits.

Nodrošināta novada jauniešu tīklošanās grandiozā Smiltenes novada jauniešu festivālā “Lēciens”, kurš norisinājās Mēru muižas parka teritorijā. Jaunieši īstenoja radošas un sportiskas aktivitātes, lielākoties kuras tendētas uz iekļaujošas vides un jauniešu empātijas veicināšanai pret jauniešiem ar ierobežotām iespējām.

Kā noslēdzošā projekta aktivitāte “Jauniešu un lēmumu pieņēmēju “Selfijs”” notiks 2024. gada 8. oktobrī, kura laikā jauniešiem un lēmuma pieņēmējiem būs iespēja atskatīties uz jauniešu līdzdalību projekta un novada organizētajās aktivitātēs jauniešiem un izvirzīt darbam ar jaunatni nākamā gada prioritātes.

Jauniešu iniciatīvas un brīvprātīgā darba ieguldījumu atspoguļos 2024. gada decembrī plānotajā “Gada jaunietis” svinīgajā pasākumā, lai popularizētu jauniešu iniciatīvas un radītu jauniešos gandarījuma sajūtu un motivāciju līdzdalībai. Līdz ar ko, jau tagad, Smiltenes novada iedzīvotāji ir aicināti aizdomāties un apzināt jauniešus, kuri ir devuši savu ieguldījumu iedzīvotāju, īpaši jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanā.

Oktobrī izsludinās Smiltenes novada pašvaldības atzinības konkursu “Smiltenes novada jaunietis”. Konkursam varēs nominēt jauniešus vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kuru dzīvesvieta deklarēta Smiltenes novadā vai kuri mācās Smiltenes novada izglītības iestādēs un atbilst kādai no astoņām nominācijām.

Smiltenes novada Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu speciāliste Inga Grizāne izsaka pateicību pašvaldības darbiniekiem par atsaucību un iesaisti, īstenojot projekta aktivitātes un pasākumus, lai uzlabotu jauniešu dzīves kvalitāti, tai skaitā veicinātu jauniešu piederības sajūtu novadam.

Noteikti uzslavas pelnījušas visas jaunatnes darbinieces Ilze Zīriņa un Aiga Matjušenoka no Raunas jauniešu centra, Anete Esmeralda Aizupiete no Gaujienas jauniešu centra, Laine Vilciņa no Smiltenes pop-up jauniešu “Depiņa”, kā arī uz vasaras perioda darba laiku strādāja Dārta Elīza Bērziņa Apes jauniešu centrā. Pateicību ir pelnījušas arī jaunatnes darbinieces, kuras šobrīd atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā – Justīne Buliņa Pinka, Klinta Bernarte un Līva Nīmante. Jaunatnes darbinieces ir tās, kuras uzrunāja, iedrošināja un iedvesmoja jauniešus piedalīties piedāvātajās aktivitātēs, projektos, pieredzes apmaiņās un uzņemties savu iniciatīvu īstenošanu.

Projekts “Smiltenes novada jauniešu iespēja būt un gūt” īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2023.–2025. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

Sagatavoja: Pārsla Kupriša, Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas speciāliste