Drošība
foto bērni uz velosipēda

Sākoties siltajam laikam, iedzīvotāji arvien vairāk izvēlas pārvietoties ar velosipēdiem. Lai pārvietošanās neradītu draudus, Smiltenes novada Pašvaldības policija atgādina par ceļu satiksmes noteikumiem un aicina rūpēties par savu un līdzcilvēku drošību. Vecākiem lūdzam pārrunāt šos noteikums ar bērniem, lai izvairītos no negadījumiem.

Ar velosipēdu patstāvīgi var pārvietoties, ja sasniegts 10 gadu vecums un ja iegūta velosipēda vadītāja apliecība. Tas ir ērti un bez maksas izdarāms jebkurā CSDD nodaļā. Personām, kurām jau ir iegūta B kategorijas autovadītāja apliecība, tas nav nepieciešams, tā derēs, arī izmantojot velosipēdu.

Jāpievērš uzmanība sava velosipēda tehniskajam stāvoklim. Tam vienmēr jābūt labā tehniskā stāvoklī, aprīkotam ar bremžu sistēmu un priekšējiem un aizmugurējiem lukturiem tā, lai velosipēds un tā īpašnieks būtu redzams gan diennakts tumšajā laikā, gan sliktas redzamības apstākļos. Ja velosipēds nav aprīkots ar lukturiem, tad noteikti jāvelk gaismu atstarojoša veste. Iesakām velosipēdista apģērbā un aksesuāros izmantot pēc iespējas vairāk spilgtu un atstarojošu elementu.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka, ja teritorijā nav izveidoti atsevišķi veloceliņi, tad velosipēdistiem ir tiesības pārvietoties pa brauktuvi vai ietvi. Pārvietojoties pa ietvi, jāatceras turēties pēc iespējas tuvāk labajai malai un netraucēt gājējiem, jo šajā gadījumā viņiem ir priekšrocība.

Kategoriski aizliegts braukt ar velosipēdu alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē!

Likums nosaka, ka bērniem, kas vēl nav sasnieguši 12 gadu vecumu, obligāti jāvelk ķivere. Visām personām, kas vecākas par 12 gadiem, ķiveres valkāšana braukšanas laikā ir ieteicama, jo tā mazina smagu traumu risku.

Pārvadājot bērnu līdz 7 gadu vecumam, jāizmanto speciāls krēsliņš. Vienmēr pārbaudiet, vai krēsliņš uzlikts pareizi, un bērnam obligāti jābūt piesprādzētam.

Velosipēda vadītājam vienmēr jāizvēlas tāds braukšanas ātrums, kas neapdraud citu satiksmes dalībnieku drošību. Šķērsojot brauktuvi, velosipēdistam jau laicīgi jāsamazina ātrums līdz tādam, kādā pārvietojas gājēji, vai arī vajadzības gadījumā jāaptur tas pavisam.

Svarīgi atcerēties - drošība vienmēr pirmajā vietā! Lai sanāk droša un patīkama atpūta!

Informē: Smiltenes novada Pašvaldības policija

Sagatavoja: Diāna Valtere Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas speciāliste