Pašvaldība
Smiltene
Foto: Sandra Pētersone/ laikraksts "Ziemeļlatvija"

2024. gada 25. jūlijā, piedaloties 14 pašvaldības domes deputātiem, notika Smiltenes novada pašvaldības domes ārkārtas sēde, kurā trīs no četriem izskatāmiem jautājumiem bija par nekustamo īpašumu atsavināšanu un izsoles cenas noteikšanu. Divos no atsavināšanas lēmumiem Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”—“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”) nesaņēma klātesošo deputātu vairākuma atbalstu un lēmumi netika pieņemti. Priekšsēdētājs to uztvēra kā neuzticības balsojumu, par to arī paziņojot sēdes noslēgumā, iesniedzot  paziņojumu par atkāpšanos no Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētaja amata.

“Lēmums par atkāpšanos no Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja amata ir izsvērts un pārdomāts. Šis nav viegls gads nevienai no Latvijas pašvaldībām. Jau sākot plānot 2024. gada pašvaldības budžetu, mēs saskārāmies ar problēmām – nepietiekamām finansēm. Viena gada laikā pašvaldībai nācās meklēt papildus finansējumu, lai nosegtu pieaugošās izmaksas –  minimālās algas un pedagogu atalgojuma palielināšana, kredītprocenti, kā arī jauna sociālā pakalpojuma ieviešana. Saņēmām mazāku finansējuma apjomu no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Neraugoties uz iepriekš pieminētajiem apstākļiem, mums tomēr izdevās izveidot sabalansētu pašvaldības budžetu, paredzot noteiktu ieņēmumu apjomu arī no nekustamo īpašumu atsavināšanas. Kopumā šī gada pirmajos sešos mēnešos budžeta ieņēmumi ir pildījušies nedaudz labāk nekā sākotnēji bija plānots. Tomēr ieņēmumi no nekustamo īpašumu atsavināšanas nav izpildījuši plānu, sasniedzot tikai 12 % no kopējā gada plāna. Diemžēl vairums no pašvaldības izsludinātajām izsolēm ir noslēgušās bez rezultāta, kas radīja lielu spriedzi uz budžetu. Lai pildītu šo budžeta pozīciju, mans priekšlikums ir virzīties uz vērtīgāku īpašumu atsavināšanu Smiltenes novadā, kā rezultātā tika sagatavoti trīs lēmumprojekti. Diemžēl 25. jūlijā notikušajā domes ārkārtas sēdē divi no trīs lēmumprojektiem tika noraidīti. To es uztvēru kā neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājam no deputātu vairākuma. Pārzinot finanšu situāciju pašvaldībā, neredzu, ka Smiltenes novada pašvaldība var pildīt savas saistības pret darbiniekiem, valsti un sadarbības partneriem. Šajos sarežģītajos budžeta apstākļos pašvaldībai ir nepieciešams priekšsēdētājs, kura darbam uzticas vairākums no pašvaldības domes deputātiem. Diemžēl es to neizjutu,” savu lēmumu komentē Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš.

Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Edgara Avotiņa pilnvaras izbeigsies ar nākamo domes sēdi. Nākamā Smiltenes novada pašvaldības domes kārtējā sēde plānota 22. augustā.  Darbu viņš turpinās kā Smiltenes novada pašvaldības domes deputāts līdz deputāta pilnvaras beigām.