Kultūra
foto par piemiņas dienu 14.06.2024

Piektdien, 14. jūnijā, Smiltenes novadā notika atceres pasākumi, pieminot 1941. gada traģiskos notikumus un godinot komunistiskā genocīda upurus. Smiltenē pie pieminekļa “Sašķeltā ģimene” un citviet novadā iedzīvotāji nolika ziedus, atceroties pirms 83 gadiem notikušo pirmo masu deportāciju no Latvijas, kas atstāja neizdzēšamus nospiedumus mūsu valsts vēsturē.

1941. gada 14. jūnijā no Smiltenes novada deportēja 148 iedzīvotājus. Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, uzrunājot klātesošos Smiltenē pie pieminekļa “Sašķeltā ģimene”, teica:

“Šī ir viena no traģiskākajām dienām mūsu valsts vēsturē. Šodien mēs apliecinām savu gribu neaizmirst cilvēkus, pret kuriem vērstas represijas. Pieminēsim un godināsim tos, kas atgriezās, bet vairs nav starp mums, un tos, kuri diemžēl nepārnāca mājās. Aicinu būt vienotiem un turpināt runāt par šiem notikumiem, lai mūsu zemē vairs nekad neatkārtotos šāda agresija!”

1941. gada 14. jūnijā vairāk nekā 15 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju padomju okupācijas vara izveda uz PSRS soda nometnēm un piespiedu izsūtīšanas vietām. Deportācijas upuri bija politiķi, augsta ranga valsts ierēdņi, armijas un policijas virsnieki, literāti, augstskolu mācību spēki, uzņēmēji un tirgotāji. Arestēto vidū daudz bija lauku iedzīvotāju, kā arī sievietes, bērni un veci cilvēki.

Sagatavoja: Santa SinkaSmiltenes novada pašvaldības komunikācijas speciāliste